Program do katalogowania zdjęć


(mariuseq) #1

Potrzebny mi program do katalogowania zdjęć. Funkcje, jakie powinien spełniać: możliwość wykonywania opisów (data, autor, miejsce itp), możliwość dodawania tagów, możliwość edycji tych danych, segregowanie plików w katalogach,(foto albumy).

Z tego co się orientuję Picassa nie ma takich możliwości. Rozważam zainstalowanie na dysku twardym komputera programu WebServ i wmontowanie jakiejś darmowej galerii (np. Coopermine, 4images). Ale tu kolejny problem: czy przy ewentualnym formatowaniu dysku, albo potrzebie przenoszenia tych danych sama kopia bazy danych msql wystarczy? Czy wraz z tymi danymi opisowymi będzie można przekopiować same zdjęcia? Bo chcę uniknąć sytuacji, kiedy pewnego dnia trzeba będzie formatować dysk, a w bazie będzie kilka tysięcy opisanych zdjęć.

Generalnie chciałbym stworzyć coś takiego, ale na dużo mniejszą skalę:

http://tnn.pl/k_336_m_3.html

http://audiovis.nac.gov.pl

http://www.fotohistoria.pl

W przyszłości część zdjęć na pewno zostałaby udostępniona w Internecie. Proszę o pomoc.


(stalesz) #2

Picasa 3 oraz Picasa Web Album dają naprawdę wiele możliwości.Przetestuj i zdecyduj.


(mariuseq) #3

Już widzę, że Picasa 3 ma możliwość dodawania tagów. Duży plus. A jak teraz wyszukuje się zdjęcia w tym programie wg danego tagu? Może jest jakiś tutorialek poza tym na Google? A co w przypadku formatowania dysku? Jeśli by do tego doszło to po zainstalowaniu na nowo Picassy wszystko wróci do dawnej formy?


(stalesz) #4

Kolekcję zdjęć przechowuj na partycji niesystemowej,w wypadku formatu Picasa aktualizuje się automatycznie,zdjecia trzeba zgromadzić w jednym folderze i podfolderach.Wskazać programowi tylko określony folder główny a nie cały komputer.Web Album daje możliwość umieszczenia na serwerze kolekcji i udostępniania linków. http://www.google.pl Więcej-Zdjęcia-tu się wszystkiego dowiesz


(mariuseq) #5

Jakoś ta Picassa mi nie odpowiada... Może są podobne programy do tego?