Program do klonowania dysku

Witam.
Szukam jakiegoś sprawdzonego programu, którym zrobię kopię danych (łącznie z systemem operacyjnym) z dysku talerzowego na SSD ? Muszę przenieść dane z dysku 500GB (dwie partycje) na SSD 250GB.

Jak chcesz przegrać 500GB na 250GB?? Przecież to nie możliwe.

Np. https://www.macrium.com/reflectfree

A jeżeli masz doświadczenie z systemem Linux to Clonezilla (tylko najpierw trzeba zmniejszyć partycje, aby łącznie nie były większe niż dysk docelowy)

Z płatnych Acronis True Image.

Starsza wersja 10 albo 11 MiniTool Partition Wizard.
DMDE.

Acronis true image.
https://www.youtube.com/watch?v=s_O376s6Vz0

Na stronie WD czy Seagate są za darmo programy do klonowania,tylko musisz posiadać odpowiedni dysk.
Jeszcze mogę dodać oprócz tych wcześniej poleconych np AOMEI Partition Assistant.

Samsung też ma w ofercie darmowy program do klonowania na swoje dyski SSD. Korzystałem niedawno u siebie.
Można też próbować AOMEI Backupper, ale ten w wersji free w prawdzie nie klonuje (dopiero w Pro), to zastępczo najpierw wykonuje się backup systemu, a następnie na podłączonym na USB dysku SSD wgrywa obraz skopiowanego wcześniej systemu. Też się tym bawiłem.
Ale najprościej wykonywało mi się programem Samsunga, tylko musiałem mieć wersję, które obsługiwała mój EVO 860.

Jakiej marki jest Twój dysk SSD? Spróbuj najpierw użycie programu tego producenta, programu dedykowanego klonowaniu na dyski jego produkcji. Ważny jest też model dysku, bo chodzi o kompatybilność. Jeżeli producent Twojego dysku SSD oferuje taki program (a powinien, bo to w jego interesie ułatwiać ludziom migrację systemu), to zacznij od tego.

@anon71978957
Nie mam 500GB danych. Na jednej partycji mam windowsa a na 2-giej jakieś 40GB danych.

@anon79808163
Dysk to PNY CS900

Ja uzywam aomei backupper. Sprawdzony setki razy w pracy bo nawet kupiliśmy licencję. Wykona klon z 500 hdd na ssd bez problemu.

Tu aktualna promocja AOMEI Backupper Pro 6.4 za free:
https://www.comss.ru/page.php?id=4935

i jeszcze jeden soft w promocji, którym można klonować dyski
NIUBI Partition Editor Professional - https://www.comss.ru/page.php?id=8183

1 polubienie

Macrium reflect Free
Albo Paragon Backup Free

Niestety, firma PNY nie oferuje żadnego oprogramowania do klonowania. Sprawdziłem na stronie.

Pozostaje działać innym oprogramowaniem. Koledzy wskazali. Ja używałem firmowego, od producenta dysku (Samsung), ale w innym momencie AOMEI Backupeper Std. AOMEI Backupper Pro robi pełne, faktyczne klonowanie, ale jest płatny. AOMEI Backupper Standard jest za free, formalnie klonowania nie wykonuje, ale da się to zrobić w kilku krokach, a nie w jednym, jak w Pro.

Skoro masz dysk SSD tylko 250GB, a na to chcesz wrzucić dwie partycje z dysku 500GB, to to wymaga przygotowania. To trochę tak, jak z przeprowadzką do mniejszego mieszkania.

Sklonować trzeba tylko partycję C i wrzucić na nowy dysk. Powstanie tam wtedy partycja systemowa tej samej wielkości. Następne działania będą zależne od tego, jak wielka jest ta partycja C w stosunku do wielkości dysku SSD. Wtedy podmiana dysku HDD na SSD będzie sprawdzianem, czy operacja się udała i system ruszył bez problemu. Kolejne kroki to stworzenie partycji D na dysku SSD, z ewentualnym wcześniejszym (w razie potrzeby) zmniejszeniem C. Ja do takich zabiegów na partycjach używam GParted. Dane z partycji D starego dysku, na nową partycję D na SSD, można zwyczajnie przekopiować. Nie trzeba klonować.
Ale pamiętaj! Dopóki system nie ruszy w pełni i dane na SSD nie zostaną przekopiowane - nie rób nic ze starym dyskiem. Albo może być rezerwą bezpieczeństwa systemu i danych, albo za jakiś czas możesz z dysku HDD uczynić dysk na dane wstawiając go do obudowy USB. Zresztą do klonowania taka obudowa i tak będzie potrzebna. Ale jeśli dysk SSD ruszy, to i tak zrób mu backup systemu na nowo. Przy tej całej operacji dobrze jest mieć jakiś duży dysk HDD na USB w gotowości, jako miejsce na backupy.

Jeśli już wybierzesz AOMEI Backupper, to tylko ze strony producenta https://www.aomeitech.com/, albo https://download.cnet.com/developer/aomei-tech/i-10080588/. Unikaj “cudownych” promocji.
Z innych programów używałem kiedyś do backupowania Acronis True Image, ale jest płatny.

Jest jeszcze Clonezilla,tu masz opis jak jeszcze nie zrobiłeś klona. https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Klonowanie_programem_Clonezilla_dysku_z_systemem_Windows