Program do kodowania plików działający pod Windows 7

Witam, poszukuję programu do zakodowania danych na dysku. Chodzi mi przede wszystkim aby dostęp do danych był nie utrudniony i jeśli miał bym tam pokaźne pliki lub prezentacje i musiał bym uzyskać do nich szybkiego wglądu lub zrobić edycje żebym nie musiał ich przenosić i powrotem umieszczać w zakodowanej przestrzeni. Oczywiście kodowanie powinno być dokonane w locie. Najlepiej aby dla systemu zakodowane dane były widoczne jako pojedynczy plik, który można by łatwo przenieść. Kodowanie na hasło lub plik (lub oba).

Pełna obsługa Windowsem XP i Vista, oczywiście żeby nadchodzący Windows 7 też był niebawem obsługiwany (przez nowe wydanie programu) bo się na pewno na niego niebawem przesiądę. Opcjonalnie aby można było spod linuxa (Ubuntu) odczytać lub odzyskać te dane ale nie jest to konieczne.

Licencja nie jest ważna i wchodzą w grę płatne programy. Wystarczy nazwa ewentualnie z linkiem do strony producenta.

Wielkie dzięki

Pozdrawiam

Sądzę, że Twoje wymagania spełnia darmowy TrueCrypt

Troszkę boję się o jego 100% skuteczność. Może ktoś polecić jakiś inny?

jeśli przysiądziesz i przestudiujesz zasadę działania TrueCrypt’a oraz jego możliwości to z pewnością będzie to dla Ciebie odpowiedni program.

Poza tym Windows 7 posiada możliwość szyfrowania dysku funkcją BitLocker , znajdziesz ją w tych dwóch najwyższych edycjach: Enterprise i Ultimate (Win Vista tak samo).

Mam na laptopie Visie Ultimata ale nie o taką funkcję mi chodzi. Szyfrowanie musi nie obejmować całego dysku (czy partycji) a jedynie część plików.