Program do księgowości

Zna ktoś może program do księgowości na linuksa, podobnego do małej księgowości rzeczpospolitej? Czy zostają tylko rozwiązania webowe?

Całkiem podobnego nie ma. Z rozwiązań pudełkowych na linuksa masz ofertę firm Lefthand i DGCS System, jak z cenami to nie wiem. Zawsze możesz też sprawdzić czy pożądany program windowsowy pójdzie spod Wine, a najlepiej spod zwirtualizowanego jakiegoś Windowsa. Bezpłatny np. windowsowy Vatowiec działał pod Wine bardzo dobrze.
Oferta SasS jest ciekawa wtedy jak jest przyzwoicie wyceniona i łatwo jest się z niej wynieść gdyby producent poszalał z cenami.

Chcesz uruchamiać sam program do księgowości czy bardziej chodzi o bazę danych?

Jeśli chodzi o bazy, to np. StreamSoft PC Biznes działa na bazie firebirda. Ma tylko dwa problemy: 1. Serwisanci Streamu nienawidzą, gdy baza jest na Linuksie poza hostem, na którym jest sam program; 2. Niestety wspierana jest tylko stara i dziurawa wersja FB - 2.5 maksymalnie.

Same programu to raczej nie problem, aby były pod Linuksa, niestety większość wykorzystuje bazy SQL Server i jest niestety pisana w .net.

Bardziej chodzi mi o program którym się prosto rozliczę i nie będzie w chmurze :slight_smile: Mam do wyboru księgowość w ING, wystawiam już tam faktury, ale może jest coś lepszego jak np. Mała księgowość. Wine mnie nie interesuje, jak ktoś nie chce wydać softu, to ja mu kasy nie będę wpychał na siłę :slight_smile:

Policzyłem że za rozliczenie kilku faktur płacę księgowej ponad 1,5tyś rocznie. Program typu mała księgowość kosztuje 100zł i prowadzi za “rączkę”.

.NET problemem nie jest, jeżeli to .NET Core :slight_smile:

A dlaczego nie w chmurze?

Brak zaufania? Bez dostępu do internetu nic nie zrobię? Nie przeszkadza mi jak coś się synchronizuje z chmurą. Przeszkadza mi jak uzależniam się od dostępu do neta, wraz z wszechobecnymi web apkami.

W obecnych czasach brak Internetu jest raczej najmniejszym problemen. Teraz nawet w telefonach jest Internet, którym można się wspomóc. Wszystko zależy jakie SLA ma dostawca usługi chmurowej, bo awaria u niego jest gorsza, niż brak neta u Ciebie.

Chyba że dostawca zawinie się z rynku, a klient zostanie z ręką w nocniku :slight_smile: I tak, pewnie można dowodzić swoich prac, czy pozwać do sądu itp. itd.

Nie wiem, może jestem staromodny, ale jak chcę coś zrobić, to chcę to zrobić w danej chwili. Jak znajdę czas na to, aby usiąść i się rozliczyć, to nie chcę być zależny od dostawcy internetu, dostawcy usługi, widzimisię innych niezależnych ode mnie rzeczy. Jak piszę kod i wrzucam na gita, to mam go lokalnie, i mogę robić co chcę. Nie wpływa to w stopniu takim że muszę przerwać pracę.

Naprawdę jakoś nie kręci mnie ta wizja. Poza tym, utrzymanie chmury kosztuje. Jeden to koszt wytworzonego oprogramowania przez korporację, drugie to jego hostowanie. Dostawca nie ponosząc kosztów tego drugiego zejdzie z ceny, a ja i tak muszę komputer odpalić więc co za różńica. Oczywiście pewnie jakieś serwery ftp z aktualizacjami czy oprogramowaniem będą, ale to są dużo niższe koszty.

Kolejna kwestia to to że jak dostawca nawali, to ja ponoszę tego konsekwencję, i tutaj już nie chodzi o błędy oprogramowania, ale większa awaria itp. To ja jestem z ręką w nocniku, i dalej myślę sobie że moje dane są bezpieczne, a tutaj informacja że wyparowały i przepraszamy. Oczywiście to skrajny przypadek, ale wygoda rozleniwia :).

Streamsoft PCBiznes wygląda ciekawie, ale dla moich zastosowań to przerost formy nad treścią. Chyba po prostu na razie skorzystam z tego co oferuje ING, 20zł na miesiąc i tak mi wyjdzie dużo taniej niż księgowa a jest tam większość czego potrzebuje.

Widzę że lefthend ma bardzo tanią ofertę, a to raczej uznany producent oprogramowania. Cena najtańszej wersji programu jeśli dobrze sprawdzam to 320zł wraz rocznym abonamentem, a odnowienie abonamentu to już tylko 90zł/rok.
Za takie pieniądze - moim zdaniem - nie ma nawet co szukać darmowych/niepewnych rozwiązań.

My korzystamy z enovy u mnie w firmie. Generalnie całkiem dobry program, niestety jest jednym z droższych. Możecie sobie sprawdzić tego bloga: https://www.drit.pl/ksiegowosc tam ładnie opisane jest jak działa ten program do pełnej księgowości