Program do monitorowania i administrowania siecią w firmie

Witam czy jest bezpłatny program dzięki któremu będziemy monitorować gdzie dany pracownik wchodzi lub ile łącza wykorzystuje? Jak się domyślam program trzeba zainstalować na każdym z komputerów w sieci a następnie jako administrator mogę monitorować to co się dzieje w sieci?

Poszukuję programu dla systemów Windows XP wzwyż.

Pozdrawiam

Nie trzeba instalować nic na komputerze, wystarczy dowolny soft do analizy ruchu który ściągnie te informacje z routera/switcha…

Ale będę mógł na jednym komputerze mieć statystyki całej sieci z wyszczególnieniem każdego komputera? 

To zależy od zastosowanego softu, ale tak: statystyki z pojedyńczych portów / adresów IP dokładniej mówiąc.

Najbardziej popularny z darmowych rozwiązań jest chyba Nagios (z odpowiednimi wtyczkami). Będziesz miał trochę zabawy, żeby to wszystko skonfigurować, ale później odpada Ci instalowanie dodatkowego softu na każdym kolejnym kompie. No i jego możliwości są dużo szersze.

Dziękuje za odpowiedź. Chodzi mi ogólnie o podniesienie bezpieczeństwa i stabilności sieci lokalnej/internetu w małej firmie. Tak, aby można było widzieć ile pracownicy zużywają łącza a jakby była możliwość innych statystyk czy informacji to by było jeszcze lepiej. 

Wiesz… pojęcie “mała firma” niewiele mówi - ktoś ma firmę z 10 pracownikami i mówi na nią mała, a dla mnie to będzie do 200 stanowisk komputerowych :wink:

Chodzi o firmę gdzie jest około 20 komputerów. Z tego co widzę to trzeba Nagiosa postawić na Linuxie? Czy jest odpowiednik na Windowsa?