Program do pisania w LateXie i kombajn narzedziowy

Witajcie. Poszukuje programu, w którym mógłbym pisać w LateXie. Chodzi mi głównie o wzory matematyczne no i oczywiście tekst. Chciałbym, żeby można było wyeksportować do pliku PDF. Fajnie by było także, jakby można było stworzyć bardziej zaawansowany dokument większy niż 1 strona. Drugi program jakiego szukam, to program do czyszczenia zbędnych plików na dysku. Może być to część pakietu narzędziowego. Czytałem o niektórych, ale szczerze to nie wiem co wybrać. Chciałbym, by tworzył on jakąś kopie (np. przez okres 7 dni) na wypadek, gdyby coś poszło nie tak (jednak o tym się nie doczytałem) i był w miarę sprawny.

Jeśli chodzi o LaTeX-a to LeD, a do czyszczenia to CCleaner, sam używam i polecam. Odnośnie instalacji i używania LaTeX-a polecam ten link.

Nie za krótkie wprowadzenie do LaTeX - fajny podręcznik, z którego sam się uczyłem.

Dzięki. No więc tak, znalazłem jeszcze LyX i Texmaker. Niestety, albo coś źle robię, albo nie wiem co jest przyczyną, ale o ile samo pisanie nie jest problemem, to już podgląd PDF’u czy zapis do PDF’u jest niemożliwy. Zarówno w jednej, jak i drugiej aplikacji. W Texmaker dostaje komunikat, ze nie można wykonać polecenia (przy próbnie zapisu do PDF, szybkiej kompilacji) lub Nie znaleziono pliku przy próbie podglądu. Mógłby ktoś tak bardziej łopatologicznie wyjaśnić, jak uzyskać plik PDF? Byłbym wdzięczny. Dzięki za pomoc.

a zainstalowałeś jakąś dystrybucje TeXa? np. MiKTeX

Tak, nie zauważyłem, że podczas instalacji nie pobierało mi modułu. Teraz jest wszystko OK.