Program do polepszenia jakości nagrania wideo, ważne

Witam wszystkich, potrzebuję polepszyć nagranie z kamery przemysłowej, aby trochę zwiększyć rozdzielczość, polepszyć szczegóły, kontrast, wyciąć fragment nagrania, zapisać go. Nie siedzę w temacie wideo kompletnie i ciężko mi coś znaleźć w google bo na zapytanie dotyczące polepszania nagrań wideo wyskakują mi posty z przed kilku lat.

Potrzebuję to zrobić w miarę na szybko, sprawa przywłaszczenia mienia- dlatego nie mam czasu na szukanie i testowanie programów. Może ktoś poleci jakiś dobry program?

Moim zdaniem to o czym piszesz to jeszcze fantastyka naukowa z filmów o CSI. Na takie narzędzia trzeba będzie jeszcze trochę poczekać aż AI nauczy się tworzyć rzeczywistość i na tej bazie będzie uzupełniać brakujące w materiale wideo informacje.

Nie nie chodzi mi o edycje rodemz CSI :slight_smile: po prostu chcę trochę zwiekszyć rozdzielczosć, kontrast, jasność to wszystko

Takie rzeczy zrobisz dowolnym edytorem video, który potrafi wczytać materiał z kamery. Co konkretnie rozumiesz pod “zwiększenie rozdzielczości”? Bo dla mnie to jest właśnie coś z krainy sci-fi co robi CSI :slight_smile:

Tak jak mówię, nie znam się, a zwiekszenie rozdzielczości rozumiem przez roziągniecie aby nie utracić za dużo jakosci

Przybliżę problem na symulowanym przykładzie. Po lewej przykładowy kadr o rozdzielczości mniej więcej takiej jaką mają kamery. Załóżmy, że chciałbyś powiększyć rozdzielczość aby było widać napisy na płytce z elektroniką w centrum kadru. Środkowy obrazek przedstawia magiczną metodę rodem z CSI a prawy jak to będzie wyglądać realnie :slight_smile:

rozumiem, myślę że i tyle by wystarczyło szczerze mówiąc, nie chodzi o twarz ale o znaki na bluzie itp, właściwie kształty. no nic, dzięki za zainteresowanie, postaram się ogarnąć we własnym zakresie.

Ja robiłbym to tak że wybrałbym najlepsze klatki i potem obrabiał je w jakimś programie graficznym (Photoshop, Gimp).

też jakaś opcja, dzieki za podpowiedź :slight_smile:

Można też kombinować z różnymi algorytmami skalowania.
Przykładowo do obrazków ala manga jest waifu2x który potrafi dać bardzo pozytywne rezultaty:

http://waifu2x.udp.jp/

W przypadku wideo, madVR umożliwia różne zabawy z skalowaniem:

Ogólnie można uzyskać do pewnego stopnia nieco lepsze niż masz w źródle.
Ale jak już został wspomniane. Głupot typu ENHANCE które widzisz w CSI nie będziesz mieć.


Źródło to informacja. Nie jesteś w stanie magicznie odzyskać informacji która została już stracona na poziomie nagrywania.

@krtek - jc to pisz, to Ci wykonam co trzeba bez strasznego pogorszenia jakości na Sony Vegas.

1 polubienie

Witam. Potrzebuje polepszyc pewne nagranie. Dałbyś radę?
Pozdrawiam

Zależy co masz na mysli jako polepszanie i jak wygląda materiał źródłowy :slight_smile:

Polecam spróbować VirtualDub + filters.