Program do porównywania rekordów

Witam

Chce zrobic pewną porownywarke. Jesli chodzi o programowanie to jestem troche zielony wiec bede opisywal lakonicznie.

Tutaj mamy arkusz (bazowy, bez mozliwosci edycji) w excelu z pewnymi rekordami.

glownyew4.jpg

Tutaj mamy arkusz (uzytkownika, mozliwosc edycji) w ktorym wpisujemy sobie podobne rekordy jak w arkuszu bazowym. Nazwy sa takie same natomiast ceny jakies inne.

pobocznyip4.jpg

Chce zrobic taka porownywarke jak na ponizszym rysunku:

porownywarkaxv3.jpg

Gdy w tym programie, skrypcie, formularzu (nie wiem jak to nazwac) klikniemy na przycisk “Sprawdz” to:

  1. Program laduje z arkusza uzytkownika po kolei nazwy w odpowiednie pola (liczba rekordow w porowywarce jest rowna ilosci rekordow w arkuszu uzytkownika) i numeruje je w kolumnie “Lp”

  2. Pole “cena” jest liczone jako cena z arkusza uzytkownika minus cena z arkusza bazowego. Czyli tutaj program musi najpierw porownac czy zgadzaja sie/pasują rekordy z kolumny “nazwa” z arkusza bazowego oraz z kolumny “nazwa” z arkusza uzytkownika i dopiero wtedy jesli tak to obliczana jest cena a jesli nazwy nie pasuja to…jeszcze nie wymyslilem co :slight_smile:

  3. Jesli roznica cen jest (zalozmy) ujemna albo mniejsza niz np. 5 zl to wtedy w polu “?” kolko robi sie koloru czerwonego, w przeciwnym przypadku koloru zielonego (taki rodzaj alarmu sobie wykombinowalem).

  4. Pole ilosc: najpierw porownanie nazw z obydwu arkuszy i poprostu wstawienie ilosci z pierwszego arkusza.

  5. Jesli ilosc jest (zalozmy) zerowa lub np mniejsza niz 5 to koleczko robi sie czerwone, jak wszystko ok to zielone (tez taki alarm).

Ogolnie zamysl jest pewnie prosty ale troche skomplikowanie to wszystko opisalem :wink:

Nie chodzi o to zeby mi to ktos zrobil (bo pewnie jest od cholery roboty) ale powiedzial mniej wiecej w jaki sposob takie cos mozna wykonac. Jak cos jest niejasne to pytajcie.

Wydaje mi się, że umiałbym coś takiego zrobić w php - ale wtedy potrzeba serwera z obsługą php i nie będzie to program a “skrypt w internecie”. Żeby nie bawić się z JavaScriptem te kolory pokazałyby się dopiero po kliknęciu “sprawdź”.

Trzeba by stworzyć w html’u formularz i skrypt php, który zrobi resztę i ewentualnie zwróci “błędy”.

Dzieki za odpowiedz.

Ten formularz jest tylko taki pogladowy zeby bylo wiadomo o co mi chodzi. Mozna zrobic tak ze zwracane sa tylko te rekordy ktore sa zle, zle w sensie ze cena jest ujemna albo ilosc jest rowna zeru. I wtedy zadne kolory nie bylyby potrzebne. A i formularz bylby bardziej przejrzysty bo zamiast zwracac calosc (np 1000 rekordow) zwroci tylko np. 5 zlych.

Ja sie na studiach bawilem w cos podobnego na bazach danych, bodajze w SQL czy PHP, ale tam porownywalem bazy danych a tu mam dwa arkusze w excelu.

Czego z czym ?

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

Aha. Skoro to arkusze Excel’a, to mój pomysł upada, bo byłoby niewygodnie przepisywać wszystkie rekordy (np. 1000) do formularza na stronie :S

A jako program nie potrafię. Pozdrawiam

Ja tu widzę dwie tabelki, tworzące bazę danych. :slight_smile: Żartuję, rozumiem o czym mówisz…

Najgorsze w tym wszystkim jest zassanie danych z Excela.

Możesz zapisać arkusze do pliku CSV i parsować go ręcznie w programie. Kolejne wiersze to wartości kolumn oddzielone znakiem przecinka.

Możesz się podłączyć przez stare dobre OLE i jechać bezpośrednio z otwartych w Excelu arkuszy (to niby trudniejsze, ale powinny być gotowce w sieci).