Program do projektowania ogrodów/architektury krajobrazu


(Matreska) #1

Witam serdecznie.

 

Jestem absolwentką architektury krajobrazu planującą założyć własne biuro projektowe. Czy znacie może jakieś niedrogie programy do projektowania ogrodów?

 

Chodzi mi głównie o to, by można było w nim tworzyć estetyczne wizualizacje w łatwy sposób (na studiach liznęłam 3ds Maxa, ale modelowanie w nim jest zbyt czasochłonne, poza tym 3dsmax nie do końca przystosowany jest do wizualizowania tkanki roślinnej) oraz żeby oprogramowanie było "legalne" na komercyjny użytek.

 

Szczerze dziękuję za wszystkie odpowiedzi :slight_smile:


(drunkula) #2

Ma być tanio - estetycznie - łatwo? Wybierz najwyżej dwa wymagania i pamiętaj, że im większa estetyka tym większe skomplikowanie (jak zauważyłaś na przykładzie 3ds - kupa roboty, żeby coś miało ręce i nogi).

Zajrzyj tu: http://www.dobreprogramy.pl/Aranzacja-wnetrz-i-ogrodow,Programy,Windows,98.html - tkanki roślinne może i kiepskie, ale warto się zapoznać - nawet jezeli nie spełni Twoich wymagań, to większość tych programów jest podobna.

 

Może pobiegaj po innych architektach jako praktykant albo klient i podpatrz z czego korzystają i jak to wychodzi? :wink:


(sadaj72) #3

Może słynny program (s)keczup marki google lub trimble, albo jeszcze innej.

 

Są do niego przeróżne biblioteki modeli, dodatków i silników renderujących. Jest przesławny przedstawiciel wolnego (jak żółw) i zamkniętego oprogramowania: maxwell render, jest vray, thea itd.


(Matreska) #4

Dziękuję za odpowiedzi.

Wymarzony ogród wydaje się ok. Myślę, że sprawdzę.

Co do skeczapa, to oczywiście znam. Chyba każdy architekt swoje pierwsze prowizoryczne wizualizacje tworzy w tym programie. Ma on jednak okropną grafikę i szczerze mówiąc wizualizowanie w skeczapie w naszej branży to mniej więcej tak, jak tworzenie grafiki w paintcie :wink:

 

Pogooglowałam trochę i znalazłam coś takiego: http://mygreenspace.pl/ . Ogólnie program zrobił na mnie wrażenie, głównie dobrą jakością grafiki i - z tego co zauwazyłam - możliwością zrobienia od razu cennika i zlecenia wykonania (szok).

Jest opcja skorzystania z oprogramowania bez logowania, jednak wersja jest mocno okrojona. Czy ktoś z Was miał do czynienia z tym programem? Bo zastanawiam się, czy kupić sobie na próbę jakiś pakiet.


(sadaj72) #5

Jest też takie powiedzenie, ale w innej branży:

System kupa kiedy admin d...a. :wink:

Nie mówię że keczup jest programem idealnym do projektowania ogrodów, ale wyskakiwanie z okropną grafiką to ogromne nadużycie. Korzystając z dodatkowych bibliotek modeli (zarówno komercyjnych jak i darmowych) i wspomnianych wcześniej silników renderujących można cuda w tym programie zrobić.

 

Przykładowa galeria:

http://www.chaosgroup.com/en/2/galleries.html?authorID=-1&productID=10&catID=0

http://www.thearender.com/forum/viewtopic.php?f=21&t=13672

 

Nie bez powodu ten program zdobył taką popularność.


(Matreska) #6

 Sadaj72, nie gniewaj się za moją opinię.

Podane przez Ciebie przykłady to efekt działania v-raya, na kóry licencja jest dość droga. Bez tego silnika sam keczup nigdy nie osiągnie dobrych efektów. Dlatego w dalszym ciągu twierdzę, że sam skeczap to prowizorka :slight_smile:


(sadaj72) #7

Nie gniewam się, Nie musisz kupować vraya, są inne rendery jak wspomniany thea (320€) lub maxwell (99€, ograniczenie do 1920x1080).

Tak czy inaczej jeżeli priorytetem jest jakość to natkniesz się w końcu na te vraye jeżeli nie do sketchupa to do innego kombajnu 3d.

 

Z darmowych rozwiązań jest blender, ale on jest zbliżony do 3ds, tzn dość zagmatwany na początku.


(pstrowsky) #8

Blender to raczej kiepski pomysł jeśli chodzi o wizualizacje ogrodów ze względu na brak bibliotek niezbędnych do efektywnej pracy, skomplikowanie samego programu, długość renderingu, nakłady na odpowiednio mocny sprzęt oraz trudność jaką będzie sprawiała skala modelu i generowanie rzutów. Rzuty co prawda można robić ręcznie i obrabiać w PS lub robić to od początku do końca ręcznie albo rysować w ZW-Cad/Autocad, no ale co kto lubi. z 3dMAxem i SketchUp'em będzie podobnie jak z Blenderem tyle, że może uda się łatwiej zdobyć jakąś bibliotekę roślin, ponieważ modelowanie wszystkiego mija się z celem, no i obowiązkowo V-Ray do tego. Moim zdaniem gra nie warta świeczki. Poszukaj jakiegoś kompleksowego rozwiązania dedykowanego dla osób zajmujących się architekturą krajobrazu, na przykład http://gardenphilia.com/designer2 czyli coś co ma bibliotekę roślin, i jakichś obiektów małej architektury, budynków itp, pozwoli Ci wygenerować zestawienia roślin, zrobi szybkie, i nie koniecznie efektowne wizualizacje, które pokarzą rośliny w różnych porach roku ewentualnie fazach wzrostu. Dobrze by było jak by program pozwalał importować modele z popularnych formatów. Jako priorytet nie brał bym tu zapierających dech w piersiach wizualizacji ale raczej szybkość tworzenia zestawień i wyceny oraz różnych wariantów projektu.


(Matreska) #9

@pstrowsky

 

sprawdziłam gardenphilię, wspomniany wcześniej mygreenspace, znalazłam też zaprojektuj ogród. Wszystkie te programy rzeczywiście kierowane bezpośrednio do projektantów zieleni. Pobawiłam się każdym z nich i zdecydowałam, że wybiorę mygreenspace. Ma najlepszą grafikę i imo jest najbardziej profesjonalnych spośród wyzej wymienionych. 

 

Mój problem zatem został rozwiązany, serdecznie dziękuję Wam za opinie i pomoc :slight_smile:

 

Pozdrawiam serdecznie!