Program do przesyłu danych z keyboard'a

Witam serdecznie szanownych użytkowników forum. Postaram się jak najdokładniej opisać swój problem. Otóż posiadam keyboard (CASIO CTK-651) i chciałem nagrać coś z keyboarda na komputer. To znaczy, żebym słyszał w głośnikach na komputerze to, co gram na keyboardzie. Mam kabel midi-usb. Próbowałem coś kombinować z FL Studio, ale jakość słyszanych dźwięków pozostawia wiele do życzenia… A może nawet prościej, czy w ogóle jest możliwe przesłanie dźwięków (sampli?) z keyboarda na komputer? Albo czy jest jakiś program który by umożliwił przesyłanie danych (muzyki, plików) między keyb. a komputerem? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Jeśli nikt nie odpowie to może na stronie Casio,ale nie wiem czy to coś da.

http://www.casio-intl.com/asia-mea/en/emi/past/high_grade/ctk651.html

http://www.pcworld.pl/ftp/casio.ctk651.podrecznik.user.manual.html

W jakiejś instrukcji do tego CASIO masz coś o transferze do komputera??

Jeśli masz to musi się dać. Pozostaje tylko znaleźć odpowiednie oprogramowanie.

Jeśli masz jakieś info w instrukcji to napisz i poszuka się jakiegoś programu.

Niestety nie mam instrukcji bo kupiłem tego keyboarda jakieś 10 lat temu i gdzieś przepadła… Próbowałem z tym FL Studio, ale dźwięki są dziwne, okropna jakość :confused:

Z tego co znalazłem na necie to masz dwie możliwości nagrania tego co grasz na keyboardzie.

  1. Nagranie w postaci klawiszowej do tzw późniejszej edycji i tutaj ten kabel midi-usb jest potrzebny.

  2. Jeśli tylko dźwięk chcesz nagrać to ja bym przeszedł na kabel dźwiękowy i pod muzyczną kartę podpiął.

AD1. program zachwalany na necie to “piano & keyboard workshop 2nd edition” lub FL STUDIO.

AD2. Obojętnie jaki rejestrator dźwięku, może być nawet windowsowski :slight_smile:

Tyszek666 dziękuję za pomoc, ale czy mógłbyś opisać mi co masz na myśli pisząc ‘w postaci klawiszowej’? I czy kabel dźwiękowy można zastąpić MIDI-usb bo taki posiadam.

MIDI-USB to kompletnie co innego niż dźwiękowy.

Postać klawiszowa czyli jak byś chciał mieć w formie nutowej zapisane na kompie.

Nie wiem jak to nazwać dokładnie bo muzyki to tylko słucham więc nie znam się na nazewnictwie.

Najpierw musisz zdecydować się co chcesz nagrywać jako midi czy audio.

Dźwięk a sampel to raczej dwa różne pojęcia.Dźwięk możesz nagrywać na komputer przy pomocy kabla audio podłączając wyjście audio out instrumentu to wejścia liniowego karty dźwiękowej komputera a do nagrania użyć choćby programu Audacity.Tu nagrasz dokładnie to co słyszysz.

Midi zaś to oddzielna dziedzina,przez kabel midi przesyłane są tylko informacje o numerze naciśniętego klawisza w instrumencie ,jego zwolnienia,zmiana brzmienia i wiele innych rzeczy jakich to zależy od specyfikacji Midi danego instrumentu,możliwe jest też przesyłanie sampli w komunikatem sysex o ile instrument ma taką możliwość.

Przesyłając dane przez kabel midi defacto słyszysz próbki karty dźwiękowej z pc których jakość nie jest powalająca,chyba że skonfigurujesz to tak że dane które wychodzą z instrumentu będą transmitowane do pc i z powrotem wyjściem Midi Thru (przeważnie programowe wykorzystujące Out) ale tu musiał byś mieć możliwość dokonania pewnych ustawień w instrumencie bo bez tego dźwięki by się dublowały a nawet może dojść do zapętlenia.

Jeśli chcesz mieć lepsze brzmienie musisz zainstalować na pc jakiś programowy sytezator.

Do nagrywania Midi możesz użyć jakiegoś programu do nagrywania i edycji Midi,ja polecam dość stary Quartz AudioMaster Freeware który ma też możliwość nagrywania audio.

Czasami jest tak że na niektórych kartach dźwiękowych i to przeważnie tych nowszych zintegrowanych nie ma możliwości przekazania sygnału z wejścia na wyjście tak abyśmy słyszeli to co dociera do karty dźwiękowej choć dźwięk dociera do karty i da się go nagrywać a odsłuchać dopiero odtwarzając nagrany dźwięk.Rozwiązaniem na to jest użycie programowego kabla Virtual Audio Cable i nie potrzeba używać do tego całego programu a wystarczy użycie samego audiorepeater.exe z tego pakietu.

Manual do instrumentu to masz chyba tutaj http://www.usersmanualguide.com/casio/m … ts/ctk-651

Dziękuję SMDOBPRO.

Nawet nie spodziewałem się, że to będzie takie skomplikowane :stuck_out_tongue:

Chciałbym sobie ponagrywać dźwięk każdego klawisza i też nawet jakieś krótkie melodie, by później móc użyć ich do nagrania czegoś w programie FL studio. Oczywiście jakość musi być b. dobra. Do takiego czegoś polecacie kabel MIDI czy ten drugi kabel dźwiękowy i podpiąć go do karty dźwiękowej? Czy coś? Jeszcze raz dziękuję za pomoc

Jesli to co chcwsz jako midi (przez kabel usb-midi) to pomimo że to co słyszysz nie zadowala cię (marna jakość próbek karty dżwiękowej) to przy odtwarzaniu pod warunkiem że masz ustawione Midi out nie coś typu Microsoft Gs Synt lub …wawe sytch (nazwa wawe sytch zalezna od karty dźwiękowej) a fizyczne wyjście midi tzn. w woim przypadku to będzie coś wstylu “urzadzenie …usb” będziesz słyszał to tak jak nagrałeś i tu też warunek że w sekwencji będą zapisane bajty typu control change oraz inne kontrolery sterujące bez tego nagranie może odtwarzać się tylko np. brzmieniem piano lub innym używanym wcześniej na danym kanale Midi lub co też możliwe takim brzmieniem (zwanym programem) które jest przypisane do danego tracka w programie którego używasz do edycji.

Jeśli nagrasz to przez audio jako krótkie sekwencje to będziesz mógł pewnie wstawiać to jako tzw.loop-y do programu,ale możliwość edycji tego co w nim jest ograniczona chyba że dodanie niektórych efektów (pogłos etc…)

Na poczatku mususz przyjąć jakieś założenia tzn. np. to a to nagram w midi a nie które rzeczy pójdą jako wstawki audio,ale i tak najlepiej po całym procesie gdy kawałek już juz gotowy nagrać ostateczny efekt jako audio.

Jesli chodzi o nagranie tylko tego co masz w instrumencie i późniejsze odtworzenie tego tak aby efekt był zadawalajacy to wszystko możesz nagrać w midi i ma to ta zaletę że możesz to edytować póżniej do woli gdy na przykład chcesz zmienić coś w którymś z traków lub śladów bo np.werbel nie taki lub uderzył o jeden raz za dużo lub nie w tym momencie ewentualnie nie jest to ten instrument który miałby zagrywać daną frazę.

Temat rzeka-“ucz się Janek ucz…” życzę wytrwałości :slight_smile:

Aha. Dziękuję… Ale masz ogrom wiedzy na ten temat:P

Czyli mój keyboard moge potraktować na dwa sposoby: (jeśli dobrze zrozumiałem)

  1. Jako klawiature midi, i wtedy potrzebuję kabel midi-usb, jakość dźwięku marna, jednak mogę zapisać dźwięki w postaci klawiszowej.

  2. Jako instrument, lecz potrzebuję wtedy innego kabla i podpiąć go pod kartę dźwiękową.

A teraz pytanka:

ad.1. Jaki program da mi możliwość zapisania dźwięków w postaci klawiszowej? (FL Studio? czy ten Quartz AudioMaster Freeware, o którym wspomniałeś?)

ad.2. Znasz możę nazwe kabla, który bym tu musiał posiadać?