Program do regulacji obrotów wentylatora CPU

Witam,

Posiadam procesor Intel CORE i3 4150 i płytę główną Gigabyte GA-B85M-D3H. Płyta główna steruje obrotami wentylatora w zależności od temperatury. Sam wentylator nie jest aż taki głośny, jednak każda zmiana jego obrotów (zmiana napięcia) objawia się dość uciążliwym odgłosem.

Chciałbym mieć możliwość ustawienia stałej prędkości wentylatora (niekoniecznie maksymalną) lub przynajmniej ustawić progi od jakich nastąpi zmiana prędkości (załóżmy - temperatura procesora między 30-40st i obroty 50% wartości maksymalnej, temperatura procesora między 40-50st i obroty 65% wartości maksymalnej, itd… - tak żeby zmiana prędkości wentylatora nie następowała tak często jak teraz).

Ustawienia BIOSu nie pozwalają uzyskać powyższych efektów. CPU Fan Speed Control można ustawić na:

  • normal

  • silent

  • manual - można ustawić od 0.75 PWM value/st. C do 2.50 PWM value /st. C

  • full speed

Szukam programu, gdzie będę mógł ustawić swoje wartości i będzie uruchamiany przy każdym starcie systemu Windows 7. SpeedFan odpada - bo nie obsługuje mojej płyty albo nie potrafię go skonfigurować (nie pokazuje okienek, gdzie można manualnie ustawić prędkość wentylatora). Czy są jakieś inne programy które pomogą w tej sytuacji?

Ewentualnie proszę o podpowiedź w jaki inny sposób można wyregulować obroty wentylatora?

Do płyt gigabyte oferuje swój program East Tune. Możesz sprawdzić jak się będzie u Ciebie sprawował.

W biosie możesz ustawić Fan Control na Normal wcześniej i sprawdzić czy na procesorze temp nie będzie bardzo wysoka podczas obciążenia.

Udostępniona przez producenta wersja programu EasyTune dla mojej płyty ma numer B14.0905.1. Nie mogę tam znaleźć funkcji “Smart Fun”. Wiem, że poprzednie wersje programu umożliwiały regulację obrotów wentylatora.

Jak będę wieczorem w domu to wrzucę kilka screenów z mojej wersji programu EasyTune.

Gigabyte udostępnia program System Information Viewer, który teoretycznie umożliwia ustawienia wentylatora, ale za każdym uruchomieniem systemu, trzeba wejść w program i uaktywnić ustawienia bo ich nie pamięta.

Ktoś użytkuje ten program w celu regulacji wentylatorów? Jak go ustawić, żeby był aktywny przy każdym uruchomieniu systemu?