Program do sprawdzania autentyczności zdjęć

Witam mam takie pytanie czy jest może jakiś program za pomocą którego byłaby możliwość sprawdzenia autentyczności przesłanego zdjęcia na adres skrzynki mailowej hmmm…???

Wiem że gdy się skopiuje z aparatu fotograficznego na komputer zdjęcia i wejdzie się już na komputerze w właściwości takiej fotki wówczas jest możliwość sprawdzenia jakim aparatem wraz z przesłoną zostało zrobione takie zdjęcie.Lecz gdy już pobiorę gotowe zdjęcie z maila na dysk twardy wówczas tu tkwi problem bo we właściwościach takiego zdjęcia nie możliwości sprawdzenia takich danych bo ich nie pokazuje po prostu.Pozdrawiam i liczę na pomoc czy jest możliwość sprawdzenia wyżej opisanego problemu.

 

 

Tak  z  ciekawości pstryknąłem zdjęcie  telefonem, wysłałem do siebie na pocztę i wszystkie metadane EXIF zostały zachowane …

BLADE2042 Informacje, które czasami widzisz we właściwościach zdjęcia to tzw. EXIF i nie są w żaden sposób potwierdzeniem jego autentyczności. Dane te można zmieniać za pomocą wielu programów

 

Programy do edycji zdjęć przy zapisywaniu mogą zachować oryginalne dane EXIF a także mogą je skasować. ]

Tak samo możesz częściowo edytować i kasować te dane z poziomu systemowych właściwości zdjęcia.

 

Poczytaj o EXIF: http://pl.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_Image_File_Format

Pewne możliwości daje Picasa 3.Jest dość “ciężki” ale przy sporej ilości posiadanych zdjęć-przydatny.Kliknięcie PPM na zdjęcie daje sporo informacji o nim.Ewentualnie IrfanView ver.4.37

Możesz jaśniej?

“Pewne” to znaczy jakie?

Jeśli dane EXIF zostały usunięte, to żadna Picasa (oraz inny program) nic nie zdziała

Bo wysłałeś bez edycji tego zdjęcia.

Wiele programów pocztowych przed załączeniem zdjęcia pyta się czy zmienić jego rozmiar i w czasie tej zmiany dane EXIF mogą zostać utracone.

Cedar.Mogę jaśniej.Kliknięcie LPM wyświetla dane aparatu a PPM /Właściwości/otwiera tabelę z ewentualnymi modyfikacjami.Koledze Blade chyba nie chodzi o odzyskanie Exif lecz o sprawdzenie autentyczności.

To moje pytanie było na przekór.

Bardzo dobrze wiem co to jest EXIF (a nie Exif jak to Ty piszesz) oraz od wielu lat używam Picasy.

Żadnej tabeli w “ewentualnymi” modyfikacjami nie wyświetla tylko narzędzia do podstawowej obróbki zdjęcia

 

Nigdzie nie pisałem, że mu chodzi o odzyskanie danych EXIF i dobrze widzę, że mu chodzi o autentyczność ale nie tędy droga, bo EXIF nie służy do tego celu co mu wyjaśniłem wcześniej (bądź łaskaw to przeczytać)

Cenię Twoją dociekliwość,bywamy tu od kilku lat.Jeśli już to nie Picasy,lecz Picasa ver.3.9.137 ,możesz sam spróbować.Powtarzam PPM /Właściwości/

I sprawdzisz w ten sposób ‘autentyczność’ zdjęcia, albo odzyskasz usunięte metadane EXIF?

JPEGsnoop

 

Pracę ze zdjęciami urozmaica możliwość dodania danych aparatu do wbudowanej bazy danych JPEGsnoopa, dzieki czemu użytkownik ma możliwość porównywania „sygnatur” kompresji. Dzięki tym sygnaturom JPEGsnoop potrafi określić jakim modelem aparatu najprawdopodobniej zostało zrobione zdjęcie. Porównywanie sygnatur jest bardzo przydatne przy określaniu, czy zdjęcie było modyfikowane. Zwłaszcza jeśli JPEGsnoop wykryje, że sygnatura pasuje do którejś wersji Photoshopa.

Witam dzięki za info pytanie do sexy69bis jak odpalę już ten program i zaimportuję zdjęcie w formacie jpg to na co mam zwracać uwagę aby potwierdzić czy zdjęcie to oryginał lub falsyfikat hmmm… ???

Pytam gdyż program niema spolszczonego interfejsu a nie jestem tak obcykany z językiem angielskim abym mógł swobodnie się poruszać w oprogramowaniu w różnych opcjach jego.

 

Jak wstawisz image, natychmiast otrzymasz analizę. Na końcu jest podsumowanie

 

np:

NOTE: Photoshop IRB detected

 Based on the analysis of compression characteristics and EXIF metadata:

 

 ASSESSMENT: Class 1 - Image is processed/edited

 

wiadomo z tego, że był obrabiany w Photoshop’ie

 

Wszystkie swoje analizy podsumowuje w czterech klasach:

  • Class 1 - obraz na pewno był edytowany/przetwarzany

  • Class 2 - jest wysoce prawdopodobne, że obraz został poddany obróbce

  • Class 3 - wysoce prawdopodobnie, że obraz jest oryginalny

  • Class 4 - niepewny, może edytowany, ale też może oryginał…

OK dzięki za szybką reakcję i odpowiedź , zobaczę co i jak.