Program do szyfrowania dysku

Witam serdecznie,

ma dysk zewnętrzny który muszę zaszyfrować (dane firmowe). czy znacie może jakiś dobry, sprawdzony i darmowy program do szyfrowania dysków?

Na HDD są tylko archiwalne dane…

North

tak, dobry, znany i lubiany TrueCrypt

TrueCrypt będzie najlepszy, jest po polsku, darmowy. Trochę porad:

truecrypt-bezpieczenstwo-poufnych-danych-dla-poczatkujacych-t309862.html

http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/truecrypt5/strona1.php

Drugi link to poradnik w kilku częściach, od wstępnych ustawień -> instalacji, po tworzenie szyfrowanych plików/dysków.

Najlepszy z darmowych TrueCrypt

tutek do Crypt-a

czytaj

Dziękuję za podanie tego ebooka, był dla mnie bardzo pomocny. Dzięki niemu znalazłem odpowiedź na wiele moich pytań dotyczacych tego programu.

Mam jednak jeszcze kilka pytań, które mnie nurtują. Po zaszyfrowaniu całego dysku przy włączaniu komputera trzeba podać hasło, wtedy załaduje się system i wszystko będzie działać. Czy podczas uruchamiania systemu, dane są “odszyfrowywane” tak, aby wszystkie partycje były dostępne z poziomu Windowsa ? czy dalej są zaszyfrowane i jeśli np chcę dostać się do pliku dokument.doc na dysku D: to w momencie podwójnego kliknięcia na ten dokument plik jest rozszyfrowywany i mogę go swobodnie edytować ? Czy po zamnknięciu pliku następuje jego ponowne szyfrowanie (szyfrowanie w locie), czy dopiero po wybraniu funkcji zamknij system następuje szyfrowanie dysków i potem zamyka się system ?

Co będzie w sytuacji, kiedy laptop zostanie skradziony, złodziej wyjmie twardziela z laptopa i podłączy do innego komputera ? Czy będzie miał dostęp do zapisanych danych, czy będą one zaszyfrowane ?

Szukam cały czas programu, który będzie wymagał podania hasła do uruchomienia komputera. Znalazłem taki program - DriveCrypt Plus Pack, który posiada wszsystkie szukane przeze mnie funkcje. Jednak cena jest dla mnie trochę zaporowa. Czy dzięki true crypt będę w stanie uzyskać tę samą funkcjonalność ? W szczególności zależy mi na wymogu wpisania hasła, bez którego nie da się uruchomić komputera oraz na tym, aby w przypadku wyjecia fizycznie dysku z laptopa i podłączenia go do innego komputera nie dało się odczytać zawartości.

Jeszcze jedno pytanie na koniec - co w przypadku, kiedy włożę do napędu np LiveCD Ubuntu i uruchomię linuxa ? Czy dostęp do danych na partycji będzie zablokowany ?

zdaję sobie sprawę, że zadałem dużo pytań, ale jeśli chodzi o szyfrowanie, nie chcę jednak udawać, że jestem dobrze obeznany. Proszę zatem o wyrozumiałość i rzeczowe odpowiedzi.

Z góry dziękuję

Dodane 13.08.2010 (Pt) 11:22

Odświeżam temat, bardzo zależy mi na odpowiedzi i informacji.

Dzięki z góry !