Program do szyfrowania plików live lokalnie

Dzień Dobry
Szukam programu do szyfrowania plików lokalnie na komputerze na żywo. Chodzi głownie o arkusze kalkulacyjne *.xlsx i pliki *.pdf. Chodzi o to aby zabezpieczyć takie pliki przed niepowołanymi osobami gdyby zgrały sobie takie pliki oraz przy wysyłaniu drugiej stronie poprzez e-mail.
Czy jedynym rozwiązaniem najprostszym to „ręczne” pakowanie do *.zip lub *.7z na hasło czy też skorzystanie z OpenPGP z kluczami (GPG4Win, GPG4usb) ?
Dziękuję za wszelką odpowiedź.
M.K.

Na Excela hasło jest. Co do pdf, się nie wypowiem.

W OpenOffice i Excelu jest możliwość dodania hasła do pliku, wystarczy doczytać. W OpenOffice to jeden klik, rozwiązanie MS wymaga 4 kliknięć. Tworząc pdf tez da się włączyć hasło, ale jest to już bardziej zależne od programu którym tworzysz plik. W żadnym z tych wypadków nie jest potrzebne dodatkowe pakowanie pliku w zip czy kontener PGP.

Też ma hasło jak nie musi otwierać ich w zbyt uproszczonych viewerach bez obsługi tych zahasłowanych np. lżejszego od Sumatry (Sumatra raczej od zawsze miała otwieranie zahasłowanych).

Można by rozważyć testowanie LibreOffice.

Edge obsługuje hasła e PDF?

Dzień Dobry i dziękuje.
Pozostaje więc tylko kwestia zabezpieczenia plików *.pdf.
Czy tu jedyna opcja zabezpieczenia przed otwarciem to taki plik spakować do *.zip lub *7z na skomplikowane hasło ponieważ tylko płatne edytory/przeglądarki plików *.pdf pozwalają na zabezpieczanie hasłem takich plików ?

Dokładnie tak. Sam jakiś czas temu szukałem bezpłatnej aplikacji umożliwiającej zabezpieczenie plików PDF hasłem. Nie znalazłem nic bezpłatnego oferującego taką funkcjonalność.

Każdy szanujący program otwierający PDF-y taką funkcjonalność posiada.
Przeważnie idzie to:
Otwórz plik PDF >> Właściwości >> Bezpieczeństwo >> Zmień >> itd.

Podaj jeden przykład takiego programu na licencji freeware, który oferuje możliwość zabezpieczenia plików PDF hasłem. Z chęcią przetestuję proponowane przez Ciebie rozwiązanie. Mam tutaj na myśli gotowy plik PDF, który następnie zabezpieczamy hasłem, a nie tworzenie pliku PDF zabezpieczonego hasłem z dokumentu o innym formacie - bo to oferuje nawet LibreOffice.

Format PDF służy głównie do przygotowania wydruku. Potrafi zachować przygotowany format dokumentu niezależnie od komputera, systemu czy konkretnej drukarki. Korzystanie z funkcji edycji nie jest najlepszym możliwym pomysłem. Dlatego też w programach takich jak OpenOffice czy Excel format PDF nie jest domyślnym do zapisywania danych, używa się go do exportu po to by uzmysłowić użytkownikowi, że część informacji o zapisanym dokumencie jest tracona. Formuły i makra z dokumentu źródłowego nie są istotne dla uzyskania wydruku. W obu programach jest możliwość exportu do pdf z hasłem, bez potrzeby użycia kolejnych programów.

Dzień Dobry i dziękuję za odpowiedzi.
Pozostaje więc pewny 7zip dla plików wysyłanych do drugiej strony.
Jeżeli natomiast chce się zabezpieczyć folder na hasło na danym komputerze na np. pulpicie to metoda opisania:
Zabezpieczenie folderu Windows 10
nie za bardzo pasuje ponieważ i tak w szyfrowany folder można wejść bez problemu jeżeli ktoś ma dostęp do komputera. Czy tylko narzędzie firm trzecich jak Folder Lock ?
Dziękuję za odpowiedzi.

Zabezpieczania folderu na hasło, tak aby po kliknięciu w folder pojawiało się pytanie hasło, trzeba realizować jakimiś jak dla mnie podejrzanymi programami, nie polecam.

Do zabezpieczania plików używam już jakiś czas wspomniany przez Ciebie https://www.gpg4win.org/ i bardzo mi on odpowiada. Plus jest taki, że jeżeli z kimś często korespondujesz to wystarczy że on ma klucz, nie musi wpisywać hasła. 7zip to też dobra opcja.

Na Linuksa: Master PDF Editor for Linux. Download Master PDF Editor for Linux.
Na Windows: PDF-XChange Viewer 2.5.322.10 - dobreprogramy
Na Windows: PDF-XChange Editor 10.2.0.384 - dobreprogramy

Polecam: PDF-XChange Viewer, bo działa również na PlayOnLinux

PDF-XChange Viewer nie ma opcji dodania hasła. PDF-XChange Editor faktycznie może mieć taką opcję, najprawdopodobniej jest to nowa funkcjonalność. Musiała zostać wprowadzona niedawno bo wcześniej sprawdzałem i jej nie było, natomiast artykuł o niej pochodzi z końcówki roku 2023. Dzięki wielkie.

Tym razem przed podaniem listy programów wpierw jeszcze raz sprawdziłem żeby nie było i to Ty się mylisz:

Dla lubiących wiersz poleceń, pdftk, pod unixowatymi od ręki, pod Windows trzeba gdzieś zdobyć np z managera https://chocolatey.org/ albo ze https://scoop.sh/#/apps?q=pdftk