Program do testowania sprzętu

Witam. Proszę o pomoc w poszukiwaniu programu do testowania i diagnostyki sprzętu.
Posiadam laptopa Asus A53E sx1456.
Problem jaki mnie spotyka dotyczy wyłączania się komputera. Czasem jak wyłączam laptopa to muszę wyłączyć go przyciskiem power bo animacja ładowania/zamykania systemu cały czas jest widoczna, i nie można się doczekać aż się wyłączy. Dysk hdd wymieniłem na ssd. Pamięci Ram dołożyłem.
Informacje na temat sprzętu:
Nie wiem co może być tego przyczyną. Zanim dołożyłem ramu i wymieniłem dysk, problem zaczął już występować zarówna przy włączaniu jak i przy wyłączaniu. Nie ważne czy windows czy linux.
A bym zapomniał. Czasem jak uruchamiam laptopa to pali się dioda od uruchomienia laptopa, ale ekran jest czarny. Tak jakby dysk nie działał.

Wygląda raczej na padającą płytę główną?

A można to jakoś sprawdzić?
Czasem to wygląda tak jakby dysk poprostu nie chciał pracować, albo coś się zawiesiło przy wyłączaniu systemu

A można to jakoś sprawdzić?

:arrow_down_small:

Pytanie czy znajdę jakiś odpowiedni program pod linuxa

Wklep w terminalu
sudo dmesg > plik_do_pokazania.txt
Wrzuć “plik_do_pokazania.txt” do postu poprzez


Może coś nas to naprowadzi.

plik_do_pokazania.txt (60,2 KB)

I bardzo dziękuję za udzielaną mi pomoc. Sam jestem ciekaw co się dzieje z moim laptopem

Nic strasznego tu nie widzę. Kilka ostrzeżeń ata/sata, ale nie jestem pewny czy to wina kernela czy sprzętu: spróbuj przywrócić ustawienia BIOS do wartości domyślnych.
Są jakieś ostrzeżenia odnośnie hibernacji. System nie może znaleźć obrazu i tutaj mnie ciekawi czy przypadkiem zamiast zamykać system nie próbujesz go usypiać/hibernować?
Czy nie występują jakieś inne objawy podczas pracy systemu? Nie znikają pliki lub nie trafiasz na uszkodzone/niemożliwe do odczytania?
Korzystasz z dysków spiętych w RAID?
Pokaż smart wszystkich dysków

sudo smartctl --all /dev/sda > dysk_1.txt
sudo smartctl --all /dev/sdb > dysk_2.txt

i wklej te pliki tak jak poprzedni.

Pytanie jak przywrócić ustawienia BIOS do wartości domyślnych. Bo nie chcę czegoś popsuć. Czasem jak wychodzę z domu na chwilę to nie wyłączam systemu, tylko zamykam klapę od laptopa. Nic więcej. Pliki nie znikają. Wstawiam kolejne dwa pliki:
dysk_2.txt (285 bajtów)
dysk_1.txt (322 bajty)

Uruchamiasz bios i szukasz opcji “safe defaults”

Load or Reset defaults

  1. CMOS restore defaultsTo reset your computers CMOS or BIOS settings back to the default settings follow the steps below.
  2. Enter CMOS setup.
  3. In CMOS setup, look for an option to reset the CMOS values to the default setting or an option to load the fail-safe defaults. With many CMOS setup screens, there will be a function key to do this. For example, the F5, F6, F9, F11, or F12 key, as shown in the picture, may be set up as a shortcut to load the default settings. Other setups may list an option that you can arrow over to using the arrow keys and pressing Enter.
  4. When found and selected, you’ll likely be asked if you’re sure you want to load the defaults. Press Y for yes or arrow to the yes option.
  5. Once the default values have been set, make sure to Save and Exit and not just exit.


na chwilę to nie wyłączam systemu, tylko zamykam klapę od laptopa

wtedy pewnie się usypia / hibernuje.

Wklej te pliki jeszcze raz, poprawiłem komendę która ci podałem bo edytor forumowy coś pokićkał :wink:
Jeśli masz więcej dysków to zmień odpowiednio tą komendę i tez pokaż.

chyba sam pokićkałeś z otaczaniem potem w pole kodowe :wink:, wtedy najwyżej masz kolorowanie składni.

1 polubienie

Znalazłem. U mnie jest opcja restore defaults.
Dysk mam tylko jeden. Partycje były ustawiane tak jak instalator sobie sam ustawił. Samemu nic nie zmieniałem.
Wstawiam ponownie pliki wszystkie trzy:
dysk_1.txt (3,8 KB)
dysk_2.txt (208 bajtów)
plik_do_pokazania.txt (60,6 KB)

1 polubienie

To też wygląda OK, chociaż parametr z temperatura jest dziwny.
@JNJN Czy temperatura powinna wskazywać 100?

ps.
Nie mam więcej pomysłów :stuck_out_tongue_winking_eye: Dodam, że czasem taką zwiechę przy zamykaniu systemu mam również, ale ja to dziwną płytę główną mam i różne niespodzianki mi robi :wink:
Możesz spróbować jeszcze zaktualizować BIOS, bo od strony systemowej wygląda to w porządku, a w laptopie wyciągnąć baterię, żeby całkowicie zresetować bios nie jest tak łatwo.

A jak krok po kroku wykonać aktualizację żeby nie popsuć? Nigdy tego nie robiłem, a nie chce tego popsuć. Laptop jest prawie cały czas pod zasilaczem, chyba że na korki idę raz w tygodniu na godzinę, to tylko wtedy pracuje na baterii

Sprawdziłeś już czy po przywróceniu ustawień domyślnych BIOS problem pozostał?

Tak. Wszedłem w restore defaults. Jak problem się znów pojawi to dam znać. Uruchomiłem laptopa ponownie, i chyba troszkę przyśpieszył. Zobaczymy jak dalej będzie pracował

Po wybraniu w BIOSIE restore to default należy wybrać opcje save and exit

Po wybraniu restore defaults, i próbie wyjścia z biosu, bios i tak się pyta czy zapisać zmiany, więc dałem na yes