Program do usunięcia nie potrzebnych łańcuchów w rejestrze

Mam laptopa, na którym mam zainstalowany windows 7. Chciałem zapytać czy jest może jakiś program, który wyświetli mi wszystkie pozostałości w rejestrze systemu windows po innych programach które kiedyś miałem na dysku ? Czyli przykładowo, jeśli kiedyś używałem avg antivirus to żeby mi wyświetlił łańcuchy w rejestrze pozostawione po tym programie żebym mógł je usunać. Tak samo z innymi programami. Tak żeby w rejestrze systemu zostały tylko te wpisy programów których obecnie teraz używam. Czy ktoś może mi w tym pomóc ?

ccleaner lub okurzacz

Takie coś znajdziesz w RFA (Registry First Aid):

A jak odkurzaczem przeczyścić rejestr systemu windows z nie potrzebnych łańcuchów ?

A to gdzie jest ?

RFA jest płatny i nie wiem jak z funkcjonalnością triala przez okres próby, ale np.w takim TuneUp wygląda to tak:

TuneUp też jest jak wiadomo płatny, ale ja mam wersję 2011, która jest jeszcze chyba za darmo w promocji. Poza tym zawsze można samemu poszukać w regedit resztki po programach.

A tym odkurzaczem tego nie zrobie ? bo przeskanowałem system i znalazło mi same foldery z plikami thumbs.db - Usuwać je czy mogą zostać ?

Odkurzaczem nie przeczyszcze rejestru ?

Myślałem, że chcesz sam przeczesać rejestr, no ale jeśli chcesz to zrobić automatycznie, to już darmowy i bezpieczny JetClean jest lepszy od tego odkurzacza. Jeśli zaś chciałbyś nieco ostrzej wyczyścić rejestr, to można zrobić to też darmowym narzędziem- Registry Recycler. Oba są w bazie Dobrych programów.

Potwierdzam, to, co napisał maylo. Dodam, że odinstalowując w tradycyjny sposób programy w panelu systemowym, to tym samym, najczęściej pozostawienie folderów w settings, w systemie plików i folderów, wpisów w rejestrze i ścieżek do nieaktualnych skrótów. Należy stosować programy do odinstalowania, które usuwają pozostałości i wpisy. Mam malutkie dwa takie portable. Pierwszy to Geek Uninstaller, zaś drugi, to Wise Program Uninstaller. Mają po parę megabajtów, ale są bardzo skuteczne. Geek ma opcję wymuszenia odinstalowania i nawet taki uciążliwy toolbar zostanie odinstalowany. Zdaje mi się że WPU więcej szczegółów trzepie po programach. JetClean, jak poprawi, to i nie ma czego szukać. Błędne ścieżki, rejestr - lepiej, niż Ccleaner. Gdy się na bieżąco pilnuje, by pozostałościami nie zaśmiecać systemu, to i nie ma problemów. Po takiej ogólnej uwadze, chciałbym polecić jeszcze PrivaZer. To dla tych, którzy przeinstalowują system i nie zdają sobie często sprawy, ile pozostałości mają po poprzednim systemie. Jest PrivaZer jako program instalacyjny, ja korzystałem z wersji portable. Uruchamia się PrivaZer i zaznacza ustawienia użytkownika. Po kolei można te pierwsze siedem opcji odznaczyć do czyszczenia, chyba że, ktoś ma potrzebę skorzystania z takich. Ostatnia opcja, to zaznacza się czyszczenie systemu z pozostałości po poprzednim systemie. Potem jest zapisz ustawienia i klika się dalej. Jest jeszcze przed czyść, opcja zrobienia punktu przywracania rejestru, i punktu przywracania systemu.

Pobrałem sobie ten JetClean i zakażdym razem kiedy skanuje rejestr lub czyszcze windows obojętnie ile razy w ciągu dnia przeprowadze taki skan to znajduje mi jakieś problemy. Przeskanuje raz to pisze mi, że nie ma już problemu. Później pooglądam sobie jakieś stronki www i za jakieś kolejną chwile jak włącze znów skanowanie to znów wykrywa np. 25 problemów, albo 45 problemów i musze dawać „napraw”. Czemu tak jest ? ja myślałem, że skoro raz przeskanuje to już cały czas będzie okej i nie będzie problemu. A tak nie jest. Dlaczego ? Przecież nie będe co 5 minut skanował komputera i naprawiał problemy automatycznie. Może ktoś mi pomóc ?

Log ze skanu wygląda ciągle tak samo:

JetClean Log

====================================

Application Version: 1.4.0.124

Windows 7

32bit

====================================

2013-02-16(01-33-14)

[czyść rejestr]: 25

------Details------

Wykryte HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\CIDSizeMRU value=0

Wykryte HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\CIDSizeMRU value=MRUListEx

Wykryte HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\CIDSizeMRU value=1

Wykryte HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\LastVisitedPidlMRU value=MRUListEx

Wykryte HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\LastVisitedPidlMRU value=0

Wykryte HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\LastVisitedPidlMRULegacy value=MRUListEx

Wykryte HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\LastVisitedPidlMRULegacy value=0

Wykryte HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\OpenSavePidlMRU\* value=0

Wykryte HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\OpenSavePidlMRU\* value=MRUListEx

Wykryte HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\OpenSavePidlMRU\txt value=0

Wykryte HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\OpenSavePidlMRU\txt value=MRUListEx

Wykryte HKEY_CURRENT_USER\Software\KMPlayer\KMP3.0\ value=CaptureFolder

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\KMPlayer\KMP3.0\ value=CaptureFolder

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\CIDSizeMRU value=0

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\CIDSizeMRU value=MRUListEx

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\CIDSizeMRU value=1

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\LastVisitedPidlMRU value=MRUListEx

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\LastVisitedPidlMRU value=0

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\LastVisitedPidlMRULegacy value=MRUListEx

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\LastVisitedPidlMRULegacy value=0

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\OpenSavePidlMRU\* value=0

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\OpenSavePidlMRU\* value=MRUListEx

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\OpenSavePidlMRU\txt value=0

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ComDlg32\OpenSavePidlMRU\txt value=MRUListEx

Wykryte HKEY_USERS\S-1-5-21-1136249753-726142464-1885638831-1003\Software\KMPlayer\KMP3.0\ value=CaptureFolder

Windows tworzy pliki tymczasowe. Co trzy minuty będziesz czyścił i zawsze będziesz się dziwił, że nowe powstają. Tak samo to pokaże Ccleaner. Czyszczenie komputera, to raz na tydzień, po deinstalacjach, dwa razy w miesiącu. Akurat, jak wpisy się mnożą na mrulist, to Wise Reg Cleaner dobrze pokazuje. Przeglądarka, gdy nie nabierze ciasteczek, to Ci nic nie pokaże. Windows też gospodarzy, jak może. Przydziela pamięć programom i wykonuje tysiące czynności, żebyś mógł korzystać. Czyszczenie to psuje. Powstaje dużo resztek i czyszczenie jest potrzebne. Przesada psuje systemy. Dokładność JetClean, to cecha tego programu. Co się w każdej sekundzie dzieje w systemie, to ogrom działania. Takie programy, jak JetClean, Ccleaner, Odkurzacz, nie są do zabawy. Odciążanie systemu od balastu, jakim są pozostałości po aktualizacjach, uzasadniają stosowanie programu Odkurzacz raz w miesiącu. Najgorzej mają ci, co ustawiają automatyczne czyszczenie w pobranych programach. W razie drobnego błędu w systemie, zgłaszają się z poważnymi problemami, bo im “Ccleaner rozwalił system”.

Dodane 16.02.2013 (So) 10:39

W opcjach folderów, w menu widok zaznacz - nie buforuj miniatur - daj potem OK i będziesz miał już ogromu thumbsow do czyszczenia. Grafik, gdy ma dużo zdjęć i obrazów, musi jakoś się gospodarzyć, żeby mu system szybciej je wyświetlał. W zastosowaniu domowym raz na jakiś czas, buforowanie miniatur jest zbędne. Musiałbyś ich dziennie otwierać tysiące, żeby ta funkcja się przydała. Ulżysz systemowi.

A który jest lepszy: JetClean czy może Wise Registry Cleaner ? czy może obydwóch używać ?

Wg. mnie, lepszy jest JetClean. Ma bardzo dobry deinstalator programów. Bardzo dobrze czyści ciasteczka z przeglądarek, gdy w ustawieniach, w lista ignoruj, przeniesie się na lewą stronę ciasteczka do zachowania, bo nigdy nie wiadomo, czy, jak poczta e-mail zaszwankuje, to nie trzeba wpierw wyrzucać cookies, a potem dopiero poprawnie się zalogować. Prawidłowo się nowe cookies pobierze i będzie OK. Wise, to zestaw wielu programów. Mam Ja Wisw registry cleaner, Wise disk Cleaner, WiseJet search, Wise program unnistal - ale wszystko portable na dysku D. To w razie potrzeby. Poprzednia wersja WDC portable ma bardzo szybki defragmentator. Bardzo dobry defragmentator ma WRC w poprzedniej wersji. Korzystałem ostatnio w grudniu. Z WPUninstaller korzystałem całkiem niedawno, a z WJsearch stale korzystam i to mam na pulpicie. W komplecie, wśród portable mam program portable Max_delete. W tym roku jeszcze nie korzystałem z niego, ale jest od nagłej awarii i zarazy, gdy coś się zablokuje w systemie, jakiś wirus, czy program antywirusowy. Ten akurat mały portable usunie każdy wskazany zablokowany plik, nawet wirusa, podczas restartu komputera. Max usuwa, zanim problem się załaduje do systemu. Potem czyszczenie resztek.

Odkurzacz nie jest od rejestru. Jest od zbędnych obiektów na dysku.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Odkurzacz_%28program%29

Menedżer Rejestru (nie aktualizowany)

Przeprowadza analizę zbędności wpisów w rejestrze dla konkretnej kategorii, np.: zainstalowanych programów, konfiguracji programów, autostartu, czy menu kontekstowego.

Nie można usuwać z rejestru wpisów zbędnych po odinstalowaniu jakiegoś programu, zanim nie usunie się z systemu resztek po odinstalowanym programie. Akurat, odkurzacz usuwa z rejestru wpisy. To, co w nowej wersji programu nie widać, to w wersji 12.6.09 było jeszcze widoczne ze względu na moduły. Np. po comiesięcznej aktualizacji włączało się szybkie czyszczenie dysku. Powiedzmy, że 150MB zostało usunięte. Potem w module monitor porzuconych folderów wyświetlały się na czarno do usunięcia foldery ze starymi już aktualizacjami, powiedzmy, poszło następne 87MB do usunięcia. Następny moduł, menedżer rejestru w drugim panelu zainstalowane programy wyświetlał niepotrzebne wpisy dotyczące starych, niepotrzebnych już, usuniętych aktualizacji. Było ich zwykle ze dwadzieścia. Nowa wersja odkurzacza też to wszystko czyści, włącznie z wpisami w rejestrze. Sprawdzałem. Posługiwanie się odkurzaczem, to na bezpiecznych ustawieniach, jest łatwe. Poprzednia wersja portable pozwala na znalezienie szkodliwych wpisów w rejestrze i usunięcie. Menedżer rejestru w panelu programy ma opcję odinstalowania zainstalowanych programów z poziomu rejestru, potem usunięcia wpisów. Jedni potrzebują do odinstalowania np. net framework 3 specjalnego programu, a… sam potem musiałem odinstalowywać dokładnie. Moduł usuwania zablokowanych plików i folderów, jest dla mnie dużo lepszy, niż unlocker i jemu podobne. Co tam jest w module usuwania zablokowanych plików? Panel do usuwania zbędnych, czy niebezpiecznych procesów, http://vpx.pl/image/ANSm przełączenie nawet do konsoli Windows i bardzo wiele możliwości. Odkurzacz miał wiele modułów i wiadomo, że poprzednia wersja już nie nadaje się do skanowania, chociaż jeszcze aktualizuje się aktualną bazą, to skanowanie i czyszczenie dodrze zawierzyć nowej wersji. U mnie stara, to portable. Posługiwanie się programami wymaga wiedzy.

opi - masz dużo racji, ale to bardziej złożony temat i dotyka spraw z rejestrem.

Po co chcesz się bawić w takie rzeczy. Tracisz tylko życie na takie bzdury.

Wystarczy Ccleaner w zupełności.

Do odinstalowania używaj tego: IObit Uninstaller

Bogdan_G cenię Twoje zdanie, bo wiesz na temat tych spraw dużo więcej ode mnie, ale muszę Ci napisać, że ten WPU trochę mnie rozczarował. Zrobiłem mikro teścik z deinstalacją Sandboxie przy użyciu właśnie WPU i Revo Pro (powszechnie ocenianego jako lider tego typu oprogramowania). Do testu (no dobra teściku) wykorzystałem sprytny programik portable - RegShot. Programikiem tym można zrobić błyskawiczną migawkę rejestru przed instalacją jakiegoś softu (pokazuje ilość kluczy i wartości) i następną zaraz po deinstalacji takiego programu i od razu porównać te 2 migawki. Otrzymuje się szczegółowy log,gdzie dokładnie widać co zostało w rejestrze. Revo Pro (monitorowana instalacja) wyczyścił po Sandboxie ok.95% wpisów, a WPU ok.65%. Oczywiście, to tylko mały teścik z jednym programem i nie wyciągam większych wniosków, ale to jest zbyt duża różnica, prawda? RegShot, jest bardzo przydatny przy ocenie co “czyściki” systemowe i deinstalatory usunęły.

Gdyby to było takie proste… Kiedy jakiś program uninstaller za dużo usuwa? Jest dużo bibliotek współdzielonych. Wpisy odwołań np. programu internet explorer, oraz dotyczą też biblioteki konkretnie ieframe.dll. Posłużyłem się WPU, żeby wrócić do starej wersji internet explorer, wcięło ieframe.dll. Dobrze, że z laptopa na komputer, za pomocą nagrywania na CD przeniosłem pobraną bibliotekę .dll i pliki instalacyjne firefoxa, oraz internet explorer. Ja się cieszyłem, że tak dużo śmieci usuwa WPU, a on za dużo, wbrew opinii, że za mało. Dzisiaj posprzątałem wszystkie programy Adobe. Zachciało mi się silverlighta i tv info. Od tygodnia coś się adobe flash player blokowało na YouTube. Wyrzuciłem, przeczyściłem JetCleanem oczywiście, zawsze pamiętam, żeby wyrzucić też folder macromedia. Zainstalowałem nowy activex, nowy player i shockwave, a po silverlighcie wszystko dokładnie wyczyściłem. Jest teraz bezbłędnie na youtube.

Revo jeszcze więcej wpisów usuwa. Wierzę. Czy bezpiecznie? Już lepsze jest usuwanie programów korzystających z systemowych bibliotek w panelu systemowym. Lepiej poszukać pozostałości, przeczyścić bezpiecznym programem wartym zaufania - przynajmniej systemowych bibliotek nie wetnie i nie uwali systemu, bo jakiś antyvir się zablokował.

Co do Revo zgoda. Nie ufam mu bezkrytycznie. Niedawno padł mi system, gdy odinstalowywał mi pewien program (fakt,że b.podejrzany), a ja nie zareagowałem w odpowiednim momencie i nie cofnąłem zmian (totalny błąd odinstalowywać na raz większą liczbę programów). Może faktycznie lepiej robić to z panelu dodaj/usuń programy, a resztę samemu pokasować. Przynajmniej nie będzie się zaskoczonym nieprzewidzianym obrotem spraw.

Ja użyłem tych programów do czyszczenia rejestru JetClean i Wise Registry Cleaner i następnie z ciekawości wszedłem sobie do edytora rejestru regedit i w znajdź wpisałem sobie żeby mi wyszukało „gadu-gadu” i znalazło mi kilka rzeczy związanych z gadu-gadu. Mimo, że tego komunikatora już od dawna nie używam i miałem nadzieje, że tego typu rzeczy mi też usunie z rejestru. Ale używam aqq i przez aqq łącze się z gadu-gadu.

Czy to może dlatego znajduje mi takie pozostałości po gadu-gadu ? screen poniże:

edit.png

Czy tak może być ? czy to gadu-gadu z rejestru jest do usunięcia jeśli nie używam gadu-gadu ? tak jak pisałem z gg łącze się tylko przez komunikator AQQ. Co o tym myślicie ? usunąć czy lepiej zostawić ?