Program do wyboru systemu operacyjnego, ktory ma bycWlaczony

Witam. Jestem tu nowy i mam juz zakupionego z gazety linuksa ubuntu 6.10 edgy eft i nie wiem czy on ma ten taki program do wyboru jaki system operacyjny chce sie wlaczyc(czy windowsa xp czy linuksa). Pomózcie!!

Witam! Wejdż na forum http://www.ubuntu.pl i tam masz wszystko.Pozdrawiam

ja znalazlem tylko “Czy jest sposób na to by przy włączeniu komputera mógłbym wybrać system operacyjny do którego chce sie aktualnie zalogować ?? Mam dwa dyski. Na SATA mam zainstalowanego Windowsa a na drugim IDE Ubuntu 6.10 (AMD64 version). Gdy dwa dyski są podpięte ładuje sie Windows, gdy odepnę ten z WINDOWSEM loguje sie do Ubuntu. Czy da sie zrobić tak by przy starcie wyskoczyło mi jakieś okienko pozwalające na wybór systemu ?? .Przeszukałem forum i nie znalazłem info na ten temat. Zainstalowałem LINUX’a wczoraj wiec prosze o wyrozumiałość” tic wiecej nie znalazlem. pliz pomusz mi bo chce zainstalowac linuksa a nie wiem czy bedzie mial cos takiego o co sie pytam. Wiesz czy on ma cos takiego??

to nie jest odpowiedź na pytanie :stuck_out_tongue:

Jeśli chodzi o Ubuntu to nie masz się co przejmować, przy instalacji systemu instaluje się też program rozruchowy GRUB, i z jego poziomu po włączeniu kompa będziesz mógł wybrać OS

Ja też mam 2 dyski, świetne rozwiązanie bo nie trzeba się martwić o zniszczenie bootloadera przez inny instalator, wystarczy, że w BIOSIE ustawisz z którego dysku ma się w pierwszej kolejności ładować system. W moim BIOSie jest fajna opcja Boot menu pod F8, i mogę sobie wybrać z jakiego napędu ma bootować system. Jeżeli istalowałeś Ubuntu, a wcześniej na drugim dysku był WIndows to GRUB powinien go sobie dopisać do listy, czyli jak uruchomisz Ubuntu powinna być plansza wyboru systemu, jeżeli jej nie ma to można dodać ręcznie.

Tylko zdecyduj się bo piszesz raz że już masz na dysku Ubuntu, a potem, że będziesz instalował? To może podepnij obydwa dyski, na tym właściwym zainstaluj GNU/Linuksa, a później w BIOSie zmień bootowanie na ten dysk z GNU/Linuksem i powinno być wszystko ok.