Program do zmiany partycji na dyskach

Witajcie koledzy i koleżanki

Mam do Was pytanie - jakim programem dobrze jest zmienić partycje na dysku. Mam 1 dysk podzielony na 4 części - chcę zrobić z niego 3 części z czego nie chcę stracić danych jakie są na dyskach. Jesteście w stanie mi coś doradzić?

Tą jedną partycję, z której przestrzeń ma zostać przekazana innym partycjom musisz usunąć. Dlatego musisz wykonać kopię danych umieszczonych na tej partycji, a najlepiej i tak wykonać kopię wszystkich ważnych danych - bo zawsze może coś pójść nie tak. Co do programu polecam darmowy GParted.

Chcesz zrobić 3 poprzez połączenie 2 z 4 partycji? Czy partycjonować wszystko od zera (tj. zmienić rozmiar każdej na nowo)?

Obecnie C 115 G
D 250
E 250
F 250

Chciałbym zrobić C 150 G
D 250 G
E 400 G

Skopiuj wszystkie dane na inny dysk, potem wykasuj partycje na pierwszym, pozakładaj je od nowa i skopiuj na nie dane.

Przenieś dane z D na F - usuń D, powiększ C - z pozostałego miejsca stwórz z powrotem D - z powrotem przenieś dane z F na D - przenies dane z E na F - usuń E -powiększ D - utwórz E - przenieś dane z F na E -usuń F - powiększ E
I tylko w takiej kolejności zachowasz dane.
wszystko zrobisz w zarządzaniu, wcześniej zalecam defragmentację wolnego miejsca.
Chyba nie za skomplikowane?:slight_smile:
pobrany%20plik

AOMEI Partition Assistant - zmienisz partycje bez utraty danych.

Od dawna jadę na Portable MiniTool Partition Wizard Pro 6.0 i nie było nigdy zgrzytu za to nowsza wersja zrobiła mi raz kuku. Wystarczała mi opcja łączenia, dane pozostawały, oczywiście po kolei nie wszystkie operacje na raz, zaczynając od ostatniej partycji. Jak wspomniał jajecpl dobrze zrobić wcześniej defragmentację…

Obecnie: 115+3*250=865
Po zmianie: 150+250+400=800
865-800=65 <= nie wcięło Ci przypadkiem trochę GB-ów po zamierzonych zmianach ?