Program do zmiany rozmiaru dysku logicznego

Witam!

Problem wygląda następująco:

https://www.dropbox.com/s/nccd06p6fgbnd … _11_44.png

Chciałbym zwiększyć rozmiar partycji logicznej na dysku 1 o rozmiarze 300GB(Pobrane). Jednak każdy program bootowalny jak i nie przy próbie operacji pokazuje coś takiego:

https://www.dropbox.com/s/99kqlsee91ncf … _12_01.png

Partycja logiczna 15GB na dysku 1 to obraz dysku, usunąłem literę dysku w celu bezpieczeństwa.

Próbowałem zmienić rozmiar partycji z poziomu bootowalnego Linuxa oraz paru bootowalnych programów, jak też Easus Partition Master etc. oraz z poziomu Windowsa XP na drugim dysku.

Czy ktoś może polecić mi program, który sobie z tym poradzi?

PS. Dyski nie są połączone w RAID.

FDISK.

No dobrze, ale - w najprostszym przypadku - musi się to odbyć kosztem partycji sąsiedniej F, skoro na drugiej sąsiedniej (bez litery) masz kopię systemu. Jeśli chcesz okroić partycję F, to przy pomocy Easeus Partition Master nie ma problemu.

Innym rozwiązaniem jest jednak w Zarządzaniu Dyskami nadanie (tymczasowo) litery dla partycji z kopią systemu (15 GB) i rozszerzenie tego woluminu o obszar nieprzydzielony (328 GB) - też tymczasowo - a następnie wydzielenie odpowiedniego obszaru nieprzydzielonego z tak utworzonej partycji (po jej lewej stronie!) i poszerzenie partycji G (Pobrane) o tenże obszar. Tu też kilka operacji programem Easeus.

FDISK wyświetla komunikat, że mam uszkodzoną tablice partycji.

Nie mogę zmienić rozmiaru żadnej partycji, nawet tej z obrazem po nadaniu jej litery.

Czeka mnie stawianie na nowo tablicy partycji?

polecam gparted z live cd+ dokładne zapoznanie się z instrukcją jego używania. Do zrobienia obrazu partycji polecam partimage(jest w zestawie z gparted). Ten komunikat ostrzega przed możliwą utratą danych,ale to nie znaczy że dane zostaną skasowane.

Po prostu zrób backup danych gdzieś,albo zrób obraz partycji przed jej powiększaniem. Powiększanie oznacza przesunięcie sąsiedniej partycji,czyli ona też jest narażona.

Takie rzeczy robi się na pustym dysku,gotowym na każdą ewentualność,a dane na ten czas się trzyma gdzieś indziej

Osobiście zmieniałem rozmiar dysku za pomocą EaseUS Partition Master i muszę przyznać, że jak na darmowy program (do użytku domowego), sprawdza się świetnie.