Program do zwiększenia mocy wentylatora w podkładce chłodzącej

Proszę o pomoc by moja podkładka chłodząca chodz trochę pomagała w chłodzeniu laptopa kupiłem ją za 20zł jej wiatraczek chodzi dość słabo

link do podkładki : http://allegro.pl/laptop-podstawka-chlodzaca-pod-laptopa-podkladka-i5664752411.html

czy można by byłą ją jakoś podkręcić przez jakiś program albo coś 

Takimi podstawkami się nie steruje, możesz podłączyć ten wentylator pod mocniejszy zasilacz, ale jak chcesz. Tylko wtedy trzeba uważać, aby nie spalić (powoli zmieniaj napięcie)

podkładka jest podłączona kablem USB do laptopa :confused:

 

Przecież wiem, można uciąć kable i podłączyć pod inny zasilacz - o to mi chodzi.

Ale raczej prędzej go spalicz nim uzyskasz większą prędkość.

i nie ma innego wyjścia 

?

 

DIY - rozebrać podkładkę, zobaczyć dokładny rozmiar wentylatorów, poszukać na Allegro/ebay, czy nie da się wymienić na coś mocniejszego… Sprawdzić też, czy podkładka poprawnie pracuje (wdmuchuje powietrze do laptopa do spodu, czy laptop jest przystosowany do podkładek - tj. czy ma otwory wentylacyjne pod spodem…).

PS podkładka chłodząca podłączona pod… USB do dziwny pomysł - generuje to przecież więcej zużycia prądu przez laptop, dodatkowo obciążając HUB USB.

Moc zasilacza nie najmniejszego wpływu na obroty wentylatora (jedynie jego napięcie).

To miałem na myśli.

Jak podłączysz pod wyższe napięcie to go raz dwa spalisz i tyle. Tak na marginesie, za dwadzieścia kilka złotych to cudów się nie spodziewaj.

Minimalnie można spróbować mu to napięcie podbić (np przetwornicą, dalej wtedy możesz zasilać z usb) Ale zanim zmontujesz układ warto jednak jakimś zasilaczem regulowanym sprawdzić czy to coś da. Ew może jest tam jakiś układ ograniczający prąd do tego wiatraka (na to bym nie liczył za tą cenę). 

Za 20 zł to podkładka jest co najwyżej hałasująca. Porządny wiatrak to koszt 25zeta (120mm Zalman) w górę.

Nawet za 10zł da się kupić podkładkę chłodzącą, prawda jest taka że nawet podkładając coś pod część laptopa zwiększając prześwit sporo poprawiamy skuteczność boxowego chłodzenia. Do tego o ile kupisz z głową i wiatrak pokrywa się z wlotem powietrza laptopa to nawet taki za 5zł coś tam pomoże :wink: