Program działający w windows i linux

Witam

Kilka lat temu uczyłem się języka C++.

Chciałbym spowrotem pouczyć się tego języka. Chciałbym jednak tak pisać program aby łatwo można go przekompilować z linuxa na windows i odwrotnie

Na linuxa jest takie środowisko QDEVELOP i projektant interfejsów do tego. Czy jeśli napisze jakiś program w tym narzędziu to będę mógł go przekompilować na windows ?

Jak to zrobić ?

Czy w tym QDEVELOP jest możliwość pisania programów dla Windows ? Czytałem że gg8 było pisane w czymś podobnym ?

Czy są w tym programie składnie pozwalające zarządzać mi np programem z zasobnika systemowego ?

Wystarczy używać bibliotek, które są międzyplatformowe, jak np. Boost, Qt, Gtk+ oraz częściowo biblioteka standardowa. Do tego takie narzędzia pomocnicze jak np. CMake http://www.cmake.org/

Na GNU/Linux jest KDevelop, obecna wersja nie jest tak przenośna jak ma być przyszła (ogólnie KDE4 ma być też na Windows i Mac OS X). Natomiast międzyplatformowe IDE do programowania z użyciem Qt to QtCreator: http://www.qtsoftware.com/products/deve … e065a976b8

Jest wiele IDE międzyplatformowych, wystarczy poszukać.

Pisząc z użyciem międzyplatformowych bibliotek można napisać program, który działa nie tylko pod Windows i GNU/Linux ale też pod Mac OS X, różnymi BSD i wieloma innymi uniksopodobnymi systemami (OpenSolaris chociażby);

No tak łatwo to nie będzie, zwłaszcza jeśli masz zamiar napisać duży program. Teoretycznie to te wymienione liby są przenośne i niby działa wszędzie tak samo, ale praktyka pokazuje niestety inaczej. Najlepsze z punktu widzenia przenośności w C++ jest obecnie chyba Qt. Dla własnego dobra dobrze używać tego samego kompilatora wszędzie, czyli np. VC++ raczej odpada. I przygotuj się na ekstremalnie długie czasy kompilacji… Jak dodasz do tego Boost, to już w ogóle masakra.

Proszę, tu masz QDevelop pod Windows :slight_smile: Ja uczę się obecnie QT :slight_smile: Piszę wszystko pod Linuxem, czasem pod Windowsem… W tym samym IDE :slight_smile: QDevelop :slight_smile: Wystarczy że zachowasz plik projektu no i pliki źródeł :smiley: :smiley: :smiley: Oczywiście QDevelop jest to specjalnie przeznaczone IDE do QT w C++ :slight_smile: Więc tak, można w nim pisać pod Windows :smiley: No i pod Linuxa :smiley: Oczywiście w QT :smiley:

QDevelop for Windows