Program Eraser a dysk SSD

Witam posiadam dysk SSD i planuję zainstalować program eraser i takie pytanie czy ten program nie uszkodzi tego dysku ?

Jeśli chcesz trwale usunąć dane z SSD, to zmartwię Cię…

… jest to praktycznie niemożliwe.

Uszkodzić nie uszkodzi, ale po co to chcesz instalować?

Czy mógłbyś napisać o tym coś więcej? Bo mi się wydawało, że po usunięciu pliku wystarczy odpalić TRIM, aby kontroler dysku zwolnił komórki pamięci. Nie trzeba tutaj nawet żadnych magicznych programów nadpisujących jak w przypadku pamięci magnetycznych.

https://niebezpiecznik.pl/post/dyski-ssd-ciezko-bezpiecznie-wyczyscic/

Przejrzałem pobieżnie tę pracę i tak stanowczo postawiona przez ciebie teza jest niesłusza :wink:
Autorzy zwracają jedynie uwage na to co jest powszechnie wiadome, czyli że techniki polegające na nadpisywaniu pliku znane z dysków magnetycznych są nieskuteczne. Zaznaczają też, że wbudowane komendy czyszczące cały dysk czy wolną przestrzeń są skuteczne, lecz nie zawsze są poprawnie zaimplementowane. To stwierdzenie mnie zaciekawiło i po pracy może przejrzę dokładniej tę pracę, żeby doszukać co mieli na myśli i jaki procent dysków może dotykać ta nieprawidłowa implementacja.

Niesłuszna o tyle, że do “bezpiecznego” kasowania SSD wystarczy go zaorać losowymi danymi. I żaden specjalistyczny “Eraser” nie jest potrzebny.

Tyle że taka metoda jest strasznie czasochłonna i całkowicie skuteczna tylko w sytuacji kiedy producent nie umieścił więcej pamięci w celu zwiększenia żywotności niż widoczna dla użytkownika.

No ale jeśli wbudowane trimy i inne komendy faktycznie są kulawo zaimplementowane, to przed sprzedażą nie pozostaje nic innego jak nadpisanie całej pamięci.

A najlepiej dyski szyfrować i problem znika :slight_smile:

1 polubienie

a polecilibyście jakieś dobre oprogramowanie do szyfrowania dysku ?

Pod jaki system operacyjny? Pod Windowsem wystarczy Ci wbudowany BitLocker.

tylko ja mam wersję home

W takim razie najpopularniejszy jest VeraCrypt.

1 polubienie