Program graficzny dla firmy?

Potrzebuję porady…

 

Potrzebny program graficzny dla małej/średniej firmy.

 

Program ma ogarnąć stronę www, sklep internetowy, szablony aukcji, zaprojektować logo, wizytówkę czy ulotkę reklamową.

 

Ja zawsze miałem kontakt od lat z CorelDraw, może nie jest on idealny i przegrywa z Photoshopem, ale chyba znacznie tańszy i da się nim ogarnąć grafikę rastrową jak i wektorową. Mimo wad dla mnie to progam uniwersalny, który może ogarnąć nawet każdy podstawowo, a to także istotne by pracować mógł nie tylko grafik, a osoba która tym się prawie w ogole nie zajmowała wcześniej i potrafiła cokolwiek zrobić, choćby wykadrować grafikę.

 

Czego Ty używasz, co polecasz? Corel to dobre rozwiązanie, jakie koszty? Czy lepiej iść w stronę Photoshopa + coś jeszcze do grafiki wektorowej, czy może tylko bazować na darmowych, GIMP + coś jeszcze? Liczą się jak najmniejsze koszty, nie mówię, że musi być wszystko darmowo, ale nie najdrożej! I proszę wziąć pod uwagę kilkuletnie doświadczenie pracy na CorelDraw, a na Photoshopie prawie żadne.

Uważam ze najlepiej zrobisz inwestując w pakiety Adobe Creative Cloude możesz wybrać cały pakiet lub wybrane pozycje otrzymasz programy do wektora jak i rastrowej Photoshop i illustrator bo o ile w ps Grafa do strony to wektor do projektów reklamowych jako grafik korzystam z tego oprogramowania osobiście koszty na firmę nie duże bo ok 230 zł miech za cały pakiet wybrane produkty tańsze.

Najprościej zapytaj osobę która będzie zajmowała się grafiką. Żaden program cudów sam z siebie nie zrobi.

Wszystko co ma być robione da się wykonać praktycznie w dowolnym programie graficznym,

 

Produktów typu abonament nie polecam, łatwo podliczyć, że po pól roku zapłacisz tyle co za kupno dożywotniej licencji np Corel za którego zapłacisz raptem 650zł

http://www.komputronik.pl/product/183129/Oprogramowanie/Programy_PC/CorelDRAW_Graphics_Suite_X5_Special_Edition_PL.html

 

Jesli taka kwota to za dużo to Gimp i cała masa innych darmowych programów.

 

Najtańsza subskrycja roczna od Adobe kosztuje 2x więcej niż ten Corel :slight_smile:

Licencja komercyjna Corel kosztuje dużo więcej niż 650 zł pozatym pakiet oprogramowania zawsze możesz wrzucać w koszty zależy od przyzwyczajenia Corel tez wprowadził abo na swój produkt ale oszalał z cena abonamentu wszystko zależy co kto lubi i na czym pracujecie jeden grafik woli to drugi co inne jako grafik z okna 10 doświadczeniem wiem ze bez Adobe ani rusz takie standardy klienci są bardziej wymagający i konkurencja nie śpi a producenci progów to wykorzystują. Niestety :frowning:

To z mojego przykładowego linku dokładnie kosztuje 659zł i jest to licencja komercyjna

 

Photoshopa to może sobie kupować profesjonalny grafik lub firma specjalizująca się w grafice itp, a tu mamy małą/średnią firmę handlową.

 

Witam, chodzi raczej o małą firmę bo raptem 4 pracowników, z czego 1 Informatyk. Może i dochody nie są bardzo małe i pracy dużo, ale mimo wszystko nie jest to żaden wielki sklep. Myślę, że Adobe to za duży koszt, darmowym oczywiście da się też popracować, ale nie zastąpi to choćby pracy na Corelu.

 

Pakiet Adobe super, ale czy na tak małą firmę to sens? Corel nie będzie lepszym rozwiązaniem, chyba że ktoś z doświadczenia może jeszcze coś polecić.

 

Opcja 650zł za Corel X5 to nie jest dużo, dla przykładu proszę mi podać najtańszą cenę zakupu Adobe do rastrowej i wektorowej pracy grafika, nie wiem, ale na pewno koszty biją. Nadal proszę o rady i opinie osób pracujących lub prowadzących fimy gdzie prowadzona jest sprzedaż online i nie tylko.

Krótko:

 

Photoshop CC PL WIN/MAC - subskrypcja na rok - około 1700zł + po roku wznowienie abonamentu 1190zł za kolejny rok

CorelDRAW Graphics Suite X5 Special Edition PL - 659zł (bo teraz promocja0, bez promocji 769zł

CorelDRAW Graphics Suite X6 PL - 1899

 

Nawet jak wziąć pod uwagę Corel 6 za prawie 1900zł to i tak się opłaca w stosunku do Photoshopa. Bo płacisz raz i masz na zawsze, a za Photoshopa walisz co roku tysiaka.

 

 

Wszytko zależy od ilości roboty i sprytu Twojego informatyka.

Sam musisz określić ilość pracy bo jak to raptem 5 zdjęć i jedna wizytówka dziennie to nawet przy pomocy Worda zrobi :wink:

 

Jak dla mnie to takie rzeczy ogarnie GIMP (raster) + Inkscape (wektory). Powiecie - nie da się? No to ja powiem, że się da i niejednokrotnie projekty w owych programach przygotowywali dla mnie zewnętrzni graficy (z własnymi studiami graficznymi), w tym do każdego z wymagań powyżej.

 

Jak dla mnie - pakowanie się tu w Adobe czy Corela nie ma sensu, bo sam program cudów nie zdziała, potrzeba jest osoba, która umie programu używać. Poza tym - koszta. A do web - GIMP i Inka nadadzą się bez problemu. Powiem więcej - jest w internecie parę znanych marek, które miałem przyjemność prowadzić, a design ich sklepów był właśnie robiony w GIMPIE… :wink: Za to wchodząc na ich stronę, nawet byście o tym nie pomyśleli (co nie jest przytykiem do tego, że GIMP niby się nie nadaje bo się nadaje, po prostu niektórzy z automatu lubią rzucać hasłem, że się nie da, no ale jak nie da, jak da, GIMP jest wręcz stworzony dla grafiki webowej) :slight_smile:

Informatyk ogarnie GIMPA i INKSCAPE, jestem tego pewny, ale wcześniej się nie bawił darmowymi i pracował głównie na Corelu i niewiele na Photoshopie. Chodzi też o to by była jakaś większa wygoda i przyjemność pracy dla każego i by tez nie pakowac się w niepotrzebne koszty.

 

Corel X5 to nie jest duży wydatek z tego co widzę i ogarnie i rastrową i wektorową.

Photoshop CC PL WIN/MAC - nie wiem co to za wersja dokładnie, ale tym tylko zaprojektuje grafikę rastrową.

 

Adobe wychodzi znacznie drożej + ew. coroczna odnowa licencji bez posiadania dożywotniej nie uśmiecha się.

 

Pytanie czy z tej wersji X5 po roku, dwóch będzie można kupić aktualizację do X7 czy X8 w tańszej cenie?

 

Kto jest za tym czy warto zakupić Corel X5 na początek, a później ew. jakieś zmiany na Adobe gdyby była taka potrzeba?

 

Używa w ogóle ktoś pakiet Corela w swojej firmie? Czy tylko Adobre króluje, nawet w małych firmach?

 

Nadal ktoś się jeszcze może wypowie jak jest w innych mniejszych firmach, czy tam ktoś inwestuje w pakiet Adobe czy wszyscy pracują na darmowych rozwiązaniach?

Aktualizację z x5 możesz kupić ale drogo ceny sprawdzisz np ma Komputronik pl są tez aktualizacje. Palety Adobe nie są tanie wiadomo ale korzyści są dwie całe oprogramowanie do rastra wektora zawsze aktualne wersje i zawsze można zrezygnować z abo jak nie potrzeba. Zawsze możesz zaoszczędzić na programach w inny sposób czasami do skanerów albo tabletów graficznych dodawane są programy Corel i ps warto czasami przejrzeć ofertę.

Na około 9 firm z którymi mam czy miałem styczność, to 1 miała Photoshopa i to wersja 7.0 z początków 2000 roku.

 

Reszta robiła w Corel, Gimp.

 

 

Raczej popatrz na to co będzie faktycznie robione w firmie ?

  • kadrowanie fotek + poprawki poziomów ? - 99% programów to robi, nawet przeglądarki do zdjęć to potrafią

  • szablony aukcji itp - prostota rządzi, jak grafik nawali efektów to ludzie omijają bo oczy wykłówa.

  • ulotki - nie ważne czy sam drukujesz czy zlecasz, też nie mogą być przepchane bo spada siła przekazu i czytelność.

  • wizytówkę ? - to zrobisz nawet w Word czy OpenOffice - szybciej i ławtwiej niż w jakimś programie graficznym. Ma być elegancka a zarazem prosta. Te kolorowe, krzykliwe to mogą sobie zamawiać sexshopy :wink:

 

Oczywiście to tylko przykłady. Bo każda renomowana firma nawet dla sekretarki kupi Photoshopa (do poprawek fotek bossa z wakacji ).

 

 

Ciekawe ile % z możliwości programu graf wykorzysta grafik ? 0,5% ? Bo jak jego robota to będzie kadrowanie fotki + żarówiasty napis z bajeranckim cieniem … to to się śmieje.

 

Kup mu Corela, nie będzie marudził, że na jakimś darmowym sofcie musi pracowac. Aktualizacje itp miej głęgoko w poważaniu. Gwarantuję, że nawet za 10lat nie dobrnie do granic możliwości programu.