Program liczący pierwiastek C#

Robię program na zaliczenie liczący pierwiastki w Windows Forms. Program nieprawidłowo liczy np. √4 = 4 a powinien podać 2. Użytkownik wpisuje w texbox stopień i w drugim texbox liczbę.
Co jest źle?
Oblicz - przycisk
Wynik - Label
Liczba - textbox
Stopień - textbox
Proszę o pomoc. Wykładowca nie wytłumaczył jak to zrobić i nie mieliśmy takich zadań.

Niepoprawnie używasz Math.Pow.
Żeby liczyć przy jego pomocy pierwiastek, użyj w drugim parametrze wartości 1/Stopień.
Dla czytelności kodu wykonuj jedno działanie na linijkę. Najpierw parsuj liczby, a następnie wykonaj działanie i zapisz je do nowej zmiennej a na sam koniec sformatuj tekst podstawiając właściwe wartości.

+ na marginesie przy nazywaniu zmiennych nie używaj polskich znaków :slight_smile: chodzi o “ń”

Nie rozumiem. Na zajęciach miałam tylko robienie pola trójkąta i prostokąta. To cała moja styczność z c#.

W końcu to program na zaliczenie, nie może być banalny :slight_smile:

Zacznij od tego, żeby rozpisać sobie matematycznie co chcesz zrobić. Wykorzystaj fakt, że image

Zapisz sobie jakie masz dane (to będą wartości które wprowadzasz w TextBoxy) i jakie szukane (to będzie zmienna którą wyświetlisz na końcu) i na tej podstawie wykonaj odpowiednie działania.

Zapoznaj się z tym jak działa funkcja Math.Pow

Nie rozumiem. Nie wiem jak to rozpisać matematycznie. Wiem że np √a = a * a
Dane
W textbox Liczba będzie wpisana liczba do obliczenia a w textbox stopień będzie wpisany stopień .

chce to zrobić takim sposobem jak poniżej tylko to ma być obliczanie pierwiastka a nie koła

double r, v;
r = Double.Parse(textBox1.Text);
v = 4.0 / 3 * Math.PI * r * r * r;
lbl2.Text = "Objętość kuli wynosi: "+ v.ToString(“N4”);

Ideą tego ćwiczenia jest najpierw zrozumienie matematycznie co chcesz zrobić a później to zaprogramować.

Zacznij od pytania jak wyznaczyć pierwiastek n-tego stopnia z liczby x?

Jakie znasz metody?
Oczywiście matematycznie chodzi a nie o kod

Nie znam byłam bardzo słaba z matmy od 4 klasy. Wiem tylko tyle że √a = b * b.

ok, to nie jest żaden wzór więc go nie używaj.

Dobra skoro w takim razie nie znasz, żadnych metod wyznaczania pierwiastka to trudo. Po prostu kod będzie gorzej zoptymalizowany.

Ok, w takim razie inaczej.
Masz długopis i kartkę bez kalkulatora. Spróbuj określić ile wynosi pierwiastek z 2 do pierwszego miejsca po przecinku.

jedyną wiedze jaką potrzebujesz to

a*a=a^2
√a^2=|a|

Będzie 2?

Nie
-Po pierwsze dokładność do 1 liczby po przecinku oznaczałaby

2,0

-Po drugie

√2 ≠ 2

Nie wiem jak to się oblicza. Pokażesz?

Proponuję iść do nauczyciela i poprosić o konsultacje bo nie jesteś w stanie wykonać zadania. Powinien pomóc, bo to że damy Ci gotowca sprawi że utkniesz na innym etapie.

Byłam u wykładowcy ale on jest tak haotyczny i w dodatku nie umie tłumaczyć.

Nie oczekuje gotowca tylko wytłumaczenia. Proszę o pomoc.

Chociaż powiedz mi jak to będzie matematycznie wyglądało z tego wzoru
image .

To jest matematyczny zapis.
Pierwiastek n-tego stopnia z liczby a jest równy liczbie a podniesionej do potęgi 1/n-tej

to jest tylko tożsamość matematyczna / sposób zapisu możesz używać naprzemiennie tego po lewej i prawej. Wiec podniesienie czegoś do potęgi 1/3 oznacza pierwiastek z tego 3-ciego stopnia

Ok jednak tak działa więc problem jest trywialny…

Fascynujące :wink: