Program multimedialny "Jak to działa?" nie urucham

Witam!

Posiadam starą (ale jarą) płytkę. Zawiera program multimedialny - Jak to działa? - firmy Optimus Pascal multimedia. Program był bardzo pożyteczny. Często z niego korzystałam. :frowning: Mam Windows XP. Muszę powiedzieć niestety, gdyż od tej pory program mi nie działa, a w obecnej chwili jest mi wyjątkowo potrzebny! Nie wiem jak rozwiązać ten problem.Owa firma już nie istnieje i nie mogę zwrócić się do niej o pomoc Mianowicie po instalacji pojawia się komunikat

“Sterownik dekompresji dźwięku nie został poprawnie zainstalowany. Uruchom jeszcze raz program instalacyjny. Teraz program zostanie zakończony.”

Czynię jak zalecono, lecz program wciąż nie działa i pojawia się ten sam komunikat. W pomocy czytam:

4.2 Sterowniki dekompresji dźwięku

Nie przejmuj się jeśli ujrzysz na ekranie następujący komunikat o błędzie:

“Sterownik dekompresji dźwięku nie został poprawnie zainstalowany. Uruchom jeszcze raz program instalacyjny. Teraz program zostanie zakończony.”

Poniższe instrukcje pomogą Ci rozwiązać zaistniały problem.

Użytkownicy Windows 95:

  1. Z menu ‘Start’ wybierz ‘Ustawienia’, a potem ‘Panel sterowania’.

  2. W oknie ‘Panel sterowania’ kliknij dwukrotnie ikonę ‘Multimedia’ - pojawi się okno dialogowe ‘Właściwości: Multimedia’.

  3. Kliknij zakładkę ‘Zaawansowane’, potem znak ‘+’ w linii ‘Codec, kompresja audio’.

  4. Kliknij dwukrotnie pierwszy sterownik Codec na liście. Pojawi się okno ‘Właściwości:’ dla tego sterownika.

  5. Upewnij się, że włączona jest opcja ‘Użyj tego audio codec’.

Jeśli nie jest, włącz ją. MUSISZ teraz kliknąć przycisk ‘Zastosuj’.

  1. Wykonaj powyższe kroki dla każdego sterownika codec na liście.

  2. Zainstaluj powtórnie Jak to działa?

  3. Zrestartuj komputer przed uruchomieniem Jak to działa?

Użytkownicy Windows 3.1/3.11:

  1. W oknie ‘Grupa główna’ w ‘Menedżerze programów’

kliknij dwukrotnie ikonę ‘Panel sterowania’.

  1. Kliknij dwukrotnie ikonę ‘Sound Mapper’. Pojawi się okno dialogowe ‘Sound Mapper Configuration’.

  2. Kliknij pierwszy sterownik z listy ‘Sound Mapper Drivers’, a potem przycisk ‘Priority’.

  3. Jeśli zaznaczone jest pole ‘Disable Driver’ kliknij je aby usunąć to zaznaczenie, potem kliknij ‘OK’ i znów ‘OK’

  4. Wykonaj powyższe kroki dla każdego sterownika ‘Sound Mapper’ znajdującego się na liście.

  5. Zainstaluj powtórnie Jak to działa?

  6. Zrestartuj komputer przed uruchomieniem Jak to działa?

Następujące problemy mogą się pojawić jeśli program Jak to działa? zostanie uruchomiony w systemie, w którym nie ma zainstalowanych sterowników dekompresji dźwięku:

  • Komunikat o błędzie dotyczący sterowników dekompresji dźwięku (ADPCM) podczas uruchamiania programu.

  • Niewyraźne odtwarzanie dźwięku.

  • Przyspieszone odtwarzanie dźwięku w niektórych miejscach Jak to działa? (ale nie w animacjach).

4.2.1 Rozwiązanie dla użytkowników Windows 3.1/3.11

Jeśli używasz Windows 3.1/3.11, zastosuj się do poniższej instrukcji aby wyeliminować wymienione wyżej problemy:

  1. Zakończ Windows i zmień nazwy plików ‘MSACM.DRV’ oraz ‘MSADPCM.DRV’ znajdujących się w podkatalogu SYSTEM katalogu Windows.

  2. Uruchom Windows i jeszcze raz program instalacyjny Jak to działa?. Sterowniki dekompresji dźwięku zostaną skopiowane z CD-ROM. Zrestartuj Windows aby zainstalowane sterowniki zaczęły działać. Teraz program Jak to działa? powinien już pracować poprawnie.

4.2.2 Rozwiązanie dla użytkowników Windows 95

Jeśli używasz Windows 95, zastosuj się do poniższej instrukcji aby wyeliminować wymienione wyżej problemy:

  1. Z menu ‘Start’ wybierz ‘Ustawienia’, a potem ‘Panel sterowania’.

  2. Kliknij ikonę ‘Dodaj/Usuń programy’. Pojawi się okno

‘Właściwości: Dodaj/Usuń programy’.

  1. Kliknij zakładkę ‘Instalator Windows’.

  2. Z listy ‘Składniki’ wybierz ‘Multimedia’ i kliknij przycisk ‘Szczegóły’. Pojawi się okno dialogowe ‘Multimedia’.

  3. Jeśli składnik ‘Kompresja audio’ nie jest zaznaczony - zaznacz go. Kliknij ‘OK’ i postępuj dalej według instrukcji pojawiających się na ekranie.

  4. Jeśli składnik ‘Kompresja audio’ jest zaznaczony, kliknij go aby usunąć zaznaczenie. Kliknij ‘OK’ i postępuj dalej według instrukcji pojawiających się na ekranie. Potem powtórz całą procedurę tak aby zaznaczyć powtórnie składnik ‘Kompresja audio’. To daje pewność, że aktualne sterowniki są rzeczywiście zainstalowane w systemie Windows 95.

Jeśli wykonałeś powyższą instrukcję i nie dało to pożądanego rezultatu, upewnij się, że sterownik Microsoft ADPCM jest włączony. Aby to zrobić:

  1. Z menu ‘Start’ wybierz ‘Ustawienia’, a potem ‘Panel sterowania’.

  2. W oknie ‘Panel sterowania’ kliknij dwukrotnie ikonę ‘Multimedia’ - pojawi się okno dialogowe ‘Właściwości: Multimedia’.

  3. Kliknij zakładkę ‘Zaawansowane’, potem znak ‘+’ w linii ‘Codec, kompresja audio’.

  4. Kliknij Microsoft ADPCM codec, potem przycisk 'Właściwości.

  5. Upewnij się, że włączona jest opcja ‘Użyj tego audio codec’.

Jeśli ta procedura nie rozwiązała Twojego problemu możesz jeszcze spróbować wyłączyć wszystkie sterowniki CODEC, które zawierają tekst ‘ADPCM’ oprócz ‘Microsoft ADPCM CODEC’:

  1. Z menu ‘Start’ wybierz ‘Ustawienia’, a potem ‘Panel sterowania’.

  2. W oknie ‘Panel sterowania’ kliknij dwukrotnie ikonę ‘Multimedia’ - pojawi się okno dialogowe ‘Właściwości: Multimedia’.

  3. Kliknij zakładkę ‘Zaawansowane’, potem znak ‘+’ w linii ‘Codec, kompresja audio’.

  4. Wybierz z listy sterownik codec, który chcesz wyłączyć.

  5. Kliknij przycisk ‘Właściwości’.

  6. Wybierz opcję ‘Nie używaj tego audio codec’.

  7. Kliknij ‘OK’. Powtórz tę procedurę dla wszystkich sterowników CODEC oprócz ‘Microsoft ADPCM CODEC’.

Jeśli to nie pomoże, z poziomu DOS usuń wszystkie pliki MSACM.* z następujących katalogów:

WINDOWS\SYSTEM\MSACM.*

WINDOWS\SYSBCKUP\MSACM.*

Przeprowadź reinstalację Windows 95.

Jednak jak wspomniałam wcześniej posiadam Windows XP. A więc co mam czynić? POMOCY! !!

Na początek spróbuj odinstalować program i dodatkowo, przywrócić system do momentu sprzed instalacji programu (oczywiście o ile masz włączone Przywracanie Systemu). Następnie Zainstaluj program w trybie zgodności z Windows 9x. Czyli - włóż płytę do napędu, anuluj automatycznie rozpoczętą instalację (o ile takowa nastąpi), poszukaj na płycie pliku setup.exe, install.exe lub innego pliku inicjującego instalację i w jego właściwościach, na karcie ‘Zgodność’ wybierz odpowiednie opcje. Instalację rozpocznij “ręcznie”, klikając w/w setup|install|instaluj.

Problem polega na tym iż w czasie instalacji mogę wybrać jedynie plik docelowy gdzie ma być zainstalowany program. Nie mogę wybrać jakiś dodatkowych opcji.

Edycja

Przepraszam, już zakumałam :mrgreen:

goomish niestety twoja metoda nie przyniosła żadnych skutków :frowning:

OK, to spróbujmy inaczej…

Sprawdź, czy masz na dysku (w folderze Windows\System32) pliki oraz w rejestrze wpisy takie jak podane pod tym linkiem w ramce Kod. Przy czym najważniejsze są (IMO) te trzy:

midimap.dll

imaadp32.acm

msadp32.acm.

Generalnie - skorzystaj z odpowiedzi udzielonej przez Żółtego, mimo, że problem dotyczył czegoś innego rozwiązanie być może będzie działało i u Ciebie.

P.S. Oczywiście utworzenie punktu przywracania systemu i kopii zapasowej modyfikowanych plików mocno zalecane :slight_smile:

P.S.2 Jeżeli w/w plików nie masz w systemie - znajdziesz je na płytce z instalką Windows - w postaci plików skompresowanych cab i zmienioną nazwą, np. midimap.dl_. Rozpakujesz czymkolwiek obsługującym MS CAB (WinRAR, WinZip) czy nawet konsolowym poleceniem expand

Mam podobny problem z wszelkimi encyklopediami multimedialnymi OPTIMUS Pascal… (Ptaki, Natura, Wszechświat itd.)

przy uruchamianiu w Windows XP wyskakuje mi komunikat o błędzie związanym ze sterownikiem dekompresji dźwięku.

zrobiłam już wszystko, co proponowaliście - żadnej poprawy, dalej wyskakuje ten bląd :-x

można zrobić coś jeszcze??

A i można ;]

Należy podmienić jeden plik w katalogu C:\Windows\system32 na ten ściągnięty stąd (do pobrania przez eDonkey/eMule):

ed2k://|file|Latka.do.encyklopedii.Optimus.Pascal.[sam_son].rar|7504|5C799E05EF99E9C0835346B89846E1E5|/

…oraz zrestartować komputer.

UWAGA: Zaleca się pozostawienie kopii starego pliku, gdyż inne programy mogą działać nieprawidłowo z pobraną wersją.

(rozwiązanie znalezione na http://www.shareosiol.com/index.php?showtopic=14366)

EDIT: Znalazłem jakąś wersję tego pliku (z którą encyklopedie działają), do pobrania przez http tutaj

Pozdrawiam.

Gdy podmieni się ten plik w katalogu C:/Windows/System32 to płyta z encyklopedią będzie działać?