Program nie uruchamia się z dowiązania

Witam

 

Ściągnąłem komunikator Gadu-Gadu na linuxa, wypakowałem poleceniem tar -xvjf, przeniosłem wypakowany folder do katalogu /opt/GG

Będą w katalogu domowym utworzyłem dowiazanie ściężkami bezwzględnymi, tj.

sudo ln -s /opt/GG/ggapp /usr/bin/ggapp

I tu pojawia się problem, ponieważ od teraz w jakim katalogu bym nie był to polecenie ggapp, powinno wywołać program, a tak się nie dzieje. Dodam, że znajdując się w katalogu głównym aplikacji, tj. /opt/GG, poprzez polecienie

./ggapp

program uruchamia się bez najmniejszego problemu, czemu więc z /usr/bin/ nie chce się włączyć? Próbowałem już nadawać chmody dla pliku chmod u+x, a nawet chmod a+x.

 

Jak zatem utrzowyć poprawne dowiązanie, żeby ggapp wywoływało program w jakimkolwiek katalogu bym się nie znajdował?

Linux to nie jest Windows.Tutaj system nie ustawia obecnego katalogu pracy na katalog z aplikacją.

 

Wyrzuć swoje dowiązanie i utwórz poniższy skrypt:

#!/bin/sh
cd /opt/GG
./ggapp

No ok, skrypt utworzyłem, przekopiowałem go sobie do

/usr/bin/gg.sh

i wywolanie w terminalu gg.sh fajnie dziala, ale jak z kolei dodac do

/usr/share/applications/gg.desktop

zeby ikonka uruchamiala mi skrypt ktory uruchomi mi program? :slight_smile:

Dodając do pliku *.desktop linijke

Exec="/usr/bin/gg.sh/"

jakoś nie bardzo uruchamia mi skrypt klikając w menu na ikonke GG lub poprzez uruchomienie z /usr/share/applications/gg.desktop

 

#EDIT

Już sobie poradziłem, problem był w

Exec="/usr/bin/gg.sh/"

powinno być

Exec=gg.sh

Dzięki wielkie za pomoc :slight_smile:

Żeby dodać prawidłowy plik gg.desktop w katalogu GG uruchom skrypt:

./install_unity.sh

Potem przeloguj się.

 

Sam program skompilowany jest tak, że uruchomi się tylko wywołany w katalogu ze swoimi bibliotekami …

@marcin82,

W opisie było, że na powłoce unity trzeba instalować z tego pliku, ja korzystam z elementaryOS, a tu nie ma unity, więc wolałem to samodzielnie wszystko skonfigurować, a skrypt @nintyfan rozwiązał mój problem. Zresztą zauważyłem, że w ten sposób można każdy program z binarki zainstalować, co też dało mi przydatną wiedzę.