Program nie zauważa moich poleceń!

Witam.Szukałem na forum i w google ale nie znalazłem.Chodzi o to,że piszę program w pascalu i napisałem mu kilka funkcji ‘IF’.NIestety program

nie widzi wszystkich.Tak więc gdy go uruchamiam i pisze np.nudzę się(zaprogramowałem taką funkcje) program jesj nie widzi natomiast funkcje wyżej np.co u ciebie już widzi.Używam Turbo Pascal 5.5,porszę o pomoc!

Daj kod programu.

Nie lepiej używać FreePascala?

Czy instrukcje if mają na początku begin a na końcu end jeżeli mają wykonywać kilka poleceń? Być może pokręciłem z tym begin i end bo w php jest {} ale to zapewne jest błąd.

to znaczy przykładowo jest tak,że:

if a=‘jakiś tekst’ then procedurka;

if a=…

i tak dalej.

A co do freepascala to używałem.Różni sie tym że koloruje różne żeczy na jakieś kolorki np.write na biało a ‘tekst’ na zielono.No i używasz tam myszki a nie tylko klawiatury.

No to tak:

a := 'jakiś tekst';

if a='jakiś tekst' then begin

write ("a wynosi jakis tekst");

write("lol");

end;

if a='...' then 

write "blabla";

No i takie coś powinno śmigać. Mogą być błędy w składni bo bardzo długo nic w pascalu nie pisałem :wink:

może być problem z polskimi znakami. Spróbuj napisać to bez polskich znaków i zobacz czy działa.

Hmmm…napisałem bez polskich znaków i działa.Ale dlaczego te if’y o są wyżej są z polskimi i działają?

SyntaxError-nie zrobiłem czegoś takiego że:

a:=‘jakiś tekst’;

ponieważ jak bym tak napisał to program rozumował by,że a TO SIĘ RÓWNA jakiś tekst.I nie było by wtdy if.

Ale spoko bo jak dawno nie pisałęś to nieszkodzi.Się mogło zapomnieć:)

Heh pisałem dlatego żęby ta zmienna miała jakąś wartość i wykonała się 1 ifka :stuck_out_tongue:

pascal ma w ogóle problemy z polskimi znakami - wada dosa, trzeba by grzebać w tablicy znaków.