Program podający parametry SMART

Szukam wiarygodnego programu który podaje parametry SMART.

Korzystam z programów HD Tune, Everest i SiS Sandra, ale każdy z nich podaje inne parametry.

Przykładowo:

dysk hitachi

Raw Read Error Rate everest i hdtune 131072 sandra 0

Spin Up Time everest i hdtune 19136805 sandra 293

dysk seagate

Raw Read Error Rate everest i hdtune 32660096 sandra 23168

Seek Error Rate everest 4170299 hdtune 4170099 sandra 41321

Sami przyznacie że rozbieżności są bardzo duże, chyba że to ja źle coś odczytuje ale to raczej niemożliwe.

Jeśli o mnie chodzi to bardziej wiarygodna wydaje się być Sandra, a jakie jest Wasze zdanie.

Z góry dziękuję za opinie i inne programy odczytujące SMART.

chyba jest dokładnie odwrotnie - informacje sandry są najmniej wiarygodne - i nawet nie chodzi o stosunek(2:1 na niekorzyśc sandry),

tylko po prostu o to, że jeśli używałeś seagate dłużej niż miesiąc to raw read error i seek error rate nie mogą być tak niskie jak podaje sandra

(chyba, że sandra podaje je w tysiącach, żeby uprościć odczyt)

Seagate jest nówka, czy powinny niepokoić mnie tak wysokie wartości Seagate’a? (Przepraszam, że pytanie zadaje nie w tym dziale, ale nie będę zaśmiecał forum i zakładał podobnego gdzie indziej)

to zależy, co znaczy nówka - jeśli mniej niż pół roku to tak, jeśli ok.

roku to nie ; same zresztą tzw. raw data niewiele mówią, o wiele więcej

informacje w rubrykach current, worst i threshold( na przykładzie

hdtune) - jeśli w threshold(próg) jest 0, to znaczy że dane nie mają żadnej wartości z punktu widzenia oceny stanu zdrowia dysku, mają tylko

wartość informacyjną dla producenta; jeśli dane zbliżają się lub są takie same jak próg to znaczy, że dysk może w każdej chwili zawieść; w ogóle

im dane są wyższe, tym lepiej, im niższe wartości tym stan dysku jest gorszy(wartości od 253 do progu), przy czym do właściwej oceny stanu dysku służą rubryki current(obecny stan) i worst(najgorszy) - powodem do niepokoju jest sytuacja, w której albo wartości bardzo, albo systematycznie zbliżają się do progu(nie wiem dokładnie, co oznacza obecn stan, to znaczy jaki odcinek czasowy brany jest pod uwagę- być może każde uruchomienie), to znaczy obecna wartość current jest mniejsza niż np. worst sprzed tygodnia - jeśli tak się nie dzieje i worst

zachowuje przyzwoity dystans do progu , to nie ma powodów do niepokoju( opis dotyczy dysków seagate)