Program recuva nie znajduje mi plików wcześniej usuniętych z kosza

Pobrałem sobie program recuva, gdyż chciałem odzyskać kilka wcześniej usuniętych przeze mnie plików. Szukanie plików trwało długo, aż nagle - jak skończyło, to znalazło tylko 2 pliki jakoś związane z McAfee. I teraz pytanie: Czemu jest napisane w lewym dolnym rogu, że nie znaleziono żadnych plików, a jakieś 500 tys zostało zignorowanych? Zaznaczam, że nie znam tego programu, więc jestem przygotowany na nawet banalną odpowiedź. I 2 pytanie: Czy ma znaczenie, kiedy się usunęło te pliki? Bo ja chcę odzyskać kilka filmików, które usunąłem mniej więcej w czerwcu.

Skorzystaj lepiej z tego (R-studio), chociaż po takim czasie to wątpię żeby to coś dało, bo pliki są już najpewniej nadpisane.

No właśnie - o co chodzi w tym nadpisaniu? Jakie procesy następują w pliku, gdy zostaje dodany do kosza, a kosz opróżniony? Co się z nim dzieje w tym “niebycie”?

W dużym skrócie: dane po skasowaniu w rzeczywistości istnieją nadal na dysku, tylko ich miejsce na dysku jest zaznaczone, że zostały skasowane i  w tym miejscu można zapisywać nowe dane. Na tym etapie można odzyskać większość (a często nawet wszystkie) skasowanych danych
Jeśli nowe dane zostaną zapisane na miejscu poprzednich, to są one już nie do odzyskania bo zostały nadpisane nowymi danymi.
Zapomnij, że odzyskasz coś z partycji, na której były zapisywane nowe dane przez kilka miesięcy.

Więc, jeśli były zapisane na pulpicie, to nie mogą być odzyskane, bo trwają sobie w motłochu wielu innych plików? Bo na pewno po usunięciu tego pliku, na pulpit pobierałem wiele innych plików.

Przecież pliki, które widzisz na pulpicie tak samo są na tym samym dysku co inne pliki. Pulpit to nie jest inny dysk.

Nie trwają w żadnym “motłochu” - już dwano ich nie ma.

Nie jest istotne czy nowe  pliki pobierałeś na pulpit, czy do np. Download - pobierałeś na tą samą partycję dysku i to wystarczy abyś nadpisał poprzednie. Pliki skasowane z pulpitu nie są nadpisywane tylko plikami zapisywanymi na pulpit ale każdymi plikami zapisywanymi na partycji C

Już sama praca systemu powoduje zapisywanie w każdym miejscu partycji C

W takim sensie, że trwały. I chodziło o to, że na lokalizacja C:\Users…\Desktop. No tak, ale w sumie to jest to samo, o co ci chodziło :smiley: - więc jeśli się pobierze inne pliki na tą samą lokalizację (Desktop), to tych usuniętych z tej lokalizacji już się nie da odzyskać?

Nie!
Czytałeś co powyżej napisałem?
Nie jest ważna szczegółowa lokalizacja (w tym przypadku Desktop) ale ważna jest lokalizacja “najwyższa nadrzędna” - C, czyli w tym przypadku cała partycja systemowa, bo folder Desktop znajduje się na partycji systemowej C.