Program rozruchowy Linuksa podczas startu

Witam mam następujący problem. Mam tylko 1 system linuxa kubuntu , mam 2 dyski twarde, ten na którym linux jest ustawiony jako pierwszy do startu. Ale kiedy podczas startu po teście post uruchamia się następny ekran na którym jest taka tabelka to on dopiero po chwili znika, w czasie kiedy on jest na ekranie widze że dysk pracuje , (wydaje mi się że szuka programu rozruchowego). Potem normalnie startuje linux. Czy mam źle umieszczony program rozruchowy, co zrobić zeby komputer go ciągle nie szukał przy starcie.

Chyba to nie odpowiedni dział. To pytanie raczej odnośnie konfiguracji BIOSa czy przepięcia twardych dysków(Ubuntu prawodpodobnie korzysta z UUID do rozpoznawania partycji, więc możesz spróbować zmienić kolejność podpięcia twardych dysków).

Czy przypadkiem nie chodzi Ci o to że ładuje się grub? Przy samej instalacji Linuksa tzn. bez innego systemu nie widać menu (tabeli) grub’a. Pojawia się ona dopiero gdy pojawi się nowe jądro w systemie. Dzieje się tak byś miał możliwość wyboru jądra przed włączeniem. Jeśli tego nie chcesz, porostu odinstaluj starsze jądro lub zmniejsz czas oczekiwania na wybranie wersji jądra.

sudo gedit /boot/grub/grub.cfg

Następnie zmień wartość:

set timeout=10

na mniejszą.