Program rozruchowy w openSUSE - kolejność odpalania OS

Witam. Wczoraj zainstalowałem sobie openSuse 10.2 obok XP Pro. (ten sam Dysk, dwie rózne partycje). Najpierw miałem Wina, a potem Linuksa instalowałem i zainstalował mi sie jakiś program do wyboru systemu (nazwy nie pamiętęm, bo jestem lewy z Linuksów). Podczas włączania komputera on sie uruchamia i mam do wyboru systemy. Po upływie 10 sekund, automatycznie startuje Linuks, a ja bym chciał, żeby to Windows automaucznie startował po tych 10 sekundac. Prosze o jasną pomoc, bo jak wspomniałem jestem nowy w sprawch Linuksowych.

// Poprawiłem tytuł wątku.

Kaka’

Po kolei w włącz Suse:

Yast > System > program rozruchowy > zarządzanie sekcjami > kliknij na Windows > ustaw domyślny > zapisz :lol:

Jeśli jesteś nowy zajrzyj jeszcze tu :

http://www.susek.info/article/OpenSuse- … cja_.shtml

Tylko ze swojej strony radziłbym Ci na razie nic więcej z rozruchem nie kombinować poza tym co tu opisałem, bo jak nawet sam nie wiesz jaki program do rozruchu wybrałeś.

To zostaw ten co jest tylko zmień domyślną kolejność rozruchu. :smiley:

nie ma znaczenia czy to suse, ubuntu, debian czy co innego. jak masz gruba to weź no przeczytaj manuala od gruba, wszystkie opcje startowe masz w pliku /boot/grub/menu.lst

ale jak się boisz, że zepsujesz gruba to weź tu wklej zawartość pliku menu.lst

Fisiu

Nie wprowadzaj w błąd, bo jeśli kamil3d wybrał Lilo do rozruchu to nie ma pliku: menu.lst

Zamiast kierować na najprostsze rozwiązania w 100% sprawdzone wysyłasz początkującego użytkownika do edytowania plików, które zmieniać można z konta administratora.

Zrobi coś źle i zablokuje sobie Windowsa i Suse i co Mu wtedy poradzisz re instalację :oops: wszystkiego.

nie rozsmieszaj mnie, nawet jak nie masz boot loadera (lilo, grub) to można go spokojnie zainsalować, bez reinstalacji systemu :slight_smile:

jak nie wiesz, że można takie rzeczy robić, to weź się powstrzymaj troche z komentowaniem…

ale dla Ciebie to i tak zapewne cuda na kiju i Bóg wie co jeszcze…

//Edit

btw, podczas instalcji openSuSE 10.2 (wcześniejszych zresztą też) domyślnie instaluje się grub… więc początkujący raczej tam nic nie zmieniał…

poza tym w openSuSE 10.2 jest skopany moduł odpowiadający za poprawne mapowanie dysków podczas instalacji bootloadera, ale i tak pewnie nie wiesz co to…

Fisiu

Miałem Suse 10.0, 10.1, 10.2 i wiele innych Linuksów nigdy nie miałem kłopotów z rozruchem czy instalowałem gruba czy lilo, raz tylko jak wyrzucałem Ubuntu 5.04 miałem trochę kłopotu bo Windows nie chciał naprawić mbr w konsoli, ale i z tym sobie poradziłem . Teraz Mam Lilo na partycji systemowej od Suse i dodatkowo Gag (jeśli wiesz w ogóle co to takiego :o ) i mam spokój z rozruchem.

A też raz chciałem rozruch na dyskietkę, ale coś nie wypaliło i potem odpaliłem system przez płytkę i wrzuciłem rozruch na dysk.

A Ty jak nie wiesz jak przystępnie zachęcić nowego użytkownika to nie wal takich tekstów, bo go tylko zniechęcisz.

A sam to możesz sobie nawet wygaszacz przez konsolę zmieniać.

A przecież tu powinniśmy pomagać w jak najprostszy sposób a nie komplikować.

Gdzie Cię rozśmieszyłem tu: (Nie wprowadzaj w błąd, bo jeśli kamil3d wybrał Lilo do rozruchu to nie ma pliku: menu.lst)

Czy to nie jest prawda???

Chcesz się jeszcze pośmiać

Fajną sobie ksywę wybrałeś :silly: Fisiu :silly:

nic tylko umiesz sobie komplikować życie… dwa menagery… buahaha doskonale wiem co to gag, jak byłem na etapie mandrake, bodajże w wersji 9 to sie tym bawiłem. na chwilę obecną to grub załatwia wszystko :slight_smile:

i ja nie wprowadzam ludzi w błąd, bo skoro jest początkującym, zainstalowałs suse 10.2 to ma grub’a w mbr i weź mi tu nic nie ściemniaj że jest inaczej!! zresztą nie czytałeś mojego poprzedniego posta?

widać, że instalowałeś suse 10.2 tylko na bardzo prostym systemie. zapytaj kogokolwiek, że instalacja tego systemu, właściwie to bootloadera na systemach z macierzami raid, a nawet z 2 dyskami sata i już pojawiają się problemy z mapowaniem dysków (o ile wiesz co to).

i weź w końcu przestań linkować ten artykuł z suska.info bo nic w nim przydatnego nie ma. jest wiele lepszych…

Gag tak komplikacja wciskam 1 Windows, wciskam 2 Suse.

Przed odpowiadaniem czytam poprzednie posty.

Co do linku czytałeś do końca?

Dwa ostatnie komentarze tam są Moje. (może dla ciebie za słabe ale dla nowicjusza mogą wystarczyć)

A tak w ogóle to skończmy, tą dyskusję bo kamil3d już pewno sobie ustawił, bo się w ogóle nie odzywa.

Pewno czyta posty i się z nas śmieje :slight_smile:

Piątka na zgodę :papa: