Program rozruchowy Windowsa 7

Witam,

Dotychczas posiadałem W. XP,

dziś przyszedł czas aby zainstalować przed premierową edycję kapitalnego systemu Windows Seven na uprzednio przygotowanej partycji.

Instalacja przebiegła bez najmniejszych problemów, mimo tego iż jestem nastawiony optymistycznie to godzinne próby konfiguracji bootloader sprawiają że nie mam sił więcej kombinować, w związku z tym zwracam się do bardziej świadomych użytkowników.

Problem polega na tym, że gdy uruchamiam system do wyboru mam MS Win. XP oraz wcześniejszy system (?) (który traktowany jest jako zwykły XP.

Zdaje sobie sprawę że bootloader spod windowsa XP nie będzie obsługiwał windowsa 7, w zwiazku z tym do pomocy zaciągnąłem EasyBCD 1.7.2, jednak mimo pracy z poradnikiem efekt mizerny. Z programem winboot pro, podobne efekty, mimo wprowadzonych modyfikacji, zmian podczas wyboru systemu brak.

Najdziwniejsze jest to, że mając włożoną płytę z Windowsem 7 podczas uruchamiania systemu, pomijając naciśnięcie klawisza, po chwili do wyboru pojawia się Windows 7 oraz Windows XP, jednak w żadnej sposób tego efektu nie potrafię uzyskać za pomocą powyższych programów.

Jeżeli znalazła by się osoba, która chciałby postarać się mi pomóc, będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam Daniel

wygląda więc na to, że win7 musi byc na C, czyli głównej, a xp na np D

wtedy bootloader z win7 bedzie widzial xp.

xp nie moze byc domyslnym na C.

Tak mi się wydaje…

dzięki beck za odpowiedź,

Chłopaki, sprawa wygląda teraz w ten sposób,

słowa kolegi wziąłem do siebie i przeinstalowałem oba systemy co było dla mnie bardzo bolesnym doświadczeniem ze względu na oszołamiający backup :slight_smile:

Do rzeczy, na początek zainstalowałem Windows XP na partycji D :, kolejno na partycji C: postawiłem Windowsa Seven , który jest tylko dostępny podczas wyboru systemu.

Aby za dużo nie mieszać programami, poszedłem za następującą wskazówką:

Uruchamiamy Wiersz polecenia (Command Prompt) na prawach administratora. Wpisujemy:


x:\boot\bootsect.exe –NT60 All (x – litera przypisana do napędu DVD). 


Następnie dodajemy wpisy uruchamiające starsze systemy operacyjne. Na przykład dla Windows XP robimy to tak: 


bcdedit.exe -create {ntldr} -d "Windows XP"


Określamy partycję z zainstalowanym systemem: 


bcdedit.exe -set {ntldr} device partition=y: (y – partycja aktywna). ( CZYLI DAŁEM D, GDZIE STOI XP ;])


Na końcu określamy ścieżkę pliku ntldr: 


bcdedit.exe -set {ntldr} path \ntldr


i ustawiamy kolejność wyświetlania wpisując:


bcdedit.exe -displayorder {ntldr} -addlast

Po wykonaniu wszystkich czynności, mam możliwość wyboru systemu, jednak przy wyborze XP pojawia się problem, ponieważ nie może odnaleść pliku \NTLDR.

Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc.

Sprawdź te tematy:

post2163080.html?hilit=ntldr#p2163080

post2246550.html?hilit=ntldr#p2246550

Jeśli nie znajdziesz w nich rozwiązania przeszukaj ten dział pod kątem ntldr, postów odnośnie braku tego pliku jest sporo więc na pewno znajdziesz rozwiązanie.

Pozdrawiam