Program szacujący rozmiar przedmiotu na zdjęciu

Szukam programu który pomógłby mi oszacować na zdjęciu wielkość obiektów. Muszę do pracy licencjackiej policzyć wielkość 40 tysięcy świerszczy które są na fotografiach. Na każdej fotografii znajduje się 1zł oraz niedaleko 5zł oraz pewna liczba świerszczy. Doktor który mi przez pewien czas pomagał w projekcie mówił że kiedyś wykorzystywał specjalny program który skalując rozmiar 5zł i 1zł na zdjęciu szacował wielkość świerszczy będących na fotografii. Niestety długo się tym już nie zajmował i nie pamiętał nazwy, wspomniał jedynie ze słyszał że jest wtyczka do GIMPa, ale nie był tego pewien. Byłby ktoś mi w stanie pomóc?

Z użyciem GIMP-a jedyne co mi przychodzi do głowy, to zmienić sobie jednostki na milimetry (domyślnie są piksele) i przeskalować zdjęcie do takich rozmiarów, aby te monety po zaznaczeniu miały wielkość rzeczywistą i wtedy zaznaczać świerszcze (program wyświetla wymiary zaznaczenia). O wtyczce, która zrobi coś takiego automatycznie nie słyszałam, ale może takowa istnieje. Większość wtyczek i skryptów dla GIMP-a znajdziesz na stronach: Plugin Registry i GIMP Scripts. Możesz też spróbować zapytać na forum: http://www.gimpuj.info/index.php/board,9.0.html.