Program w Turbo Pascalu pod Windowsa?

Witam. Mam takie pytanko, czy mozna robić w Turbo Pascalu programy działające pod windowsem a nie w trybie MSDOS?

Chodzi mi o to, że kiedyś (kilkanaście lat temu) na studiach miałem przez semestr Turbo Pascala, a teraz będę potrzebował robić proste programy, które na podstawie wprowadzonych danych w oparciu o konkretne wzory będą wyliczały parametry końcowe i robiły proste symulacje, np. na wykresach itp. Pamiętam jednak że wtedy na studiach wszystkie programy działały pod DOSem. Teraz chciałbym żeby taki program działał pod windowsem, ale nie tak że w okienku w trybie MSDOS tylko tak jak praktycznie wszytkie dzisiaj programy, nawet te najprostrze jak np. notatnik, żeby był pasek menu z kilkoma podstawowymi funkcjami no i żeby to “po ludzku” (mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi) wyglądało.

Czy taki program można robić w TP czy może w jakimś innym języku programowania - czy to zależy od języka czy kompilatora? A może to już jest bardzo skomplikowane i jako początkujący (znający podstawy TP) nie mam sie co za to zabierać tylko robić dalej pod TP tak jak to robiłem kilkanaście lat temu (muszę sobie oczywiście przypomnieć ale to nie będzie trudne).

Przepraszam za tak banalne pytania ale ja sie na tym nie znam, wiem tylko tyle co poznałem kiedyś na studiach, a to już kilkanaście latek minęło.

Z góry dzięki za jakieś informacje na ten temat.

“Kontynuacją” Pascala jest środowisko Delphi.

Poczytaj o tym, jest to dośc łatwe.

Dzięki, poszukam i poczytam, może dam se z tym radę - mam taka nadzieję.

Pozdrawiam.

proponuję opanowac java script tam wszystkie takie rzeczy zrobisz

pogoneiro , tak jak powiedział momo6 , Delphi. Mogę polecić Ci środowisko Turbo Delphi Explorer bardzo wygodne i można pisać w nim programy komercyjne.

:o :o

cola przecież Java Script to jezyk skryptowy na użytek stron intenetowych.

Własnie próbowałem pobrać Delphi 7 Personal ale i w domu i w pracu ciągnie po 7-10 kB/s i w połowie najdalej przestaje więc nie udało sie na razie mi go pobrać, ale ty piszesz o Turbo Delphi Explorer. Możesz napisać czym one się róznią? - zanim pobiorę i zacznę się edukować.

A i jeszcze jedna ważna kwestia. Czy to działa pod Vistą ?? - bo w notebooku mam Vistę home i na nim prze lato będę chciał sie poedukować.

Turbo Delphi Explorer to okrojona wersja Delphi 2006, produkt 3 wersje nowszy niż Delphi 7 Personal.

Działa pod Vistą.

Dzieki za info, ale mam jeszcze jeden problem. Ściągnąłem ze strony http://www.turboexplorer.com plik o nazwie turbodelphi_en i jak zaczynam instalację po rozpakowaniu pokazuje sie okno w którym wybieram: Install Borland Turbo Delphi i po chwili wyskakuje informacja : Borland Developer Studio 2006 required Microsoft .NET Framework SDK v1.1 to be installed on … itd

Próbowałem ze strony MS zainstalować go ale pisze że nie może taj wersji (1.1) zainstalowac bo w komputerze jest juz inna wersja (podejrzewam że 2.0). Co mam w takiej sytuacji zrobić? Spotkaliście sie z takim problemem?

Jesteś pewien, że instalujesz .NET Framework 1.1 SDK, a nie .NET Framework 1.1 po prostu? Musi być SDK (Software Development Kit), jak kiedyś instalowałem, to żadnych cyrków z nim nie było.

Oprócz niego potrzeba też zainstalować J# Redist (i coś jeszcze pewnie) i dopiero Delphi.

Miałeś racje ale już wszystko poinstalowałe. Dzięki.

Teraz do uruchomienie potrzeba kluczy, a jak chciałem przy instalacji dokonać rejestracji to link do rejestracji nie działał tak jak nie działały linki do tych wszystkich dodatków typu .NET Framework itd, więc nie mogłem sie zarejestrowac. Na stronie borlanda w rejestracji podałem maila ale nic na niego nie dostałem więc nie wiem jak mam zdobyć te klucze??

Złączono Posta : 27.06.2007 (Sro) 23:09

UFFF. Wszystko poszło i odpalił.

Teraz jakas ksiązka, bo narazie to ciemna magia. Może macie w necie sprawdzony poradnik dla początkującego, taki od podstaw.

Dzięki wszystkim za pomoc. Pozdrawiam.

http://4programmers.net/ po prawej dział delphi :slight_smile:

Dzięki. Nie ma problemów ze zrozumieniem języka object pascala, natomiast nic nie mogę zrozumieć z programowania obiektowego, a jak chciałem spróbowac przerobić jakieś przykłady to nie wiele moge zrobić bo to wszystko jest w opisie do Delphi 7 a ja mam Turbo delphi 2006 i nawet interfejs jest nieco inny, a nigdzie nie mogę znaleźć opisu do Turbo delphi explorer 2006. Nic jutro zacznę czytać od początku. Jeszcze raz dzięki.