Programista baz danych

Witam.

Jako, że jest to temat związany z programowaniem i pewnie wielu programistów go przegląda… mam pytanie :stuck_out_tongue: Jestem obecnie studentem III roku informatyki i zastanawiam się nad wyborem przyszłej specjalizacji a dokładnie tego jaką działką informatyki się zajmę, do tej pory przerobiłem na studiach już chyba wszystko 8) Coraz bardziej zastanawiam się nad pójściem w kierunku programisty/architekta baz danych (hurtownie danych, SQL, PL/SQL, MS SQL Server oraz Oracle) i w związku z tym mam kilka pytań do ludzi, którzy już pracują na podobnym stanowisku bądź pracowali lub znają kogoś kto pracuje:

  1. Czy zapotrzebowanie na tego typu pracowników w firmach jest duże? Czy praca jest ciekawa, trudna, satysfakcjonująca, bardzo stresująca itd, itp…

  2. Jakie są możliwości rozwoju na takim stanowisku??? Jak kształtuje się początkowa pensja a pensja osoby doświadczonej?

  3. Jakie umiejętności powinien pracownik prezentować na tego typu stanowisku tzn. języki, oprogramowanie, dodatkowe umiejętności itd.itp. Oracle czy Microsoft ???

  4. Czy w ogóle warto kierować swoją życiową karierę w tym kierunku??? Jesli tak to dlaczego jeśli nie to dlaczego

Z góry dziękuję za odpowiedź gdyż mój wcześniejszy research mnie w pełni nie zadowolił i chcę poznać waszą opinię

  1. Zapotrzebowanie na programistów baz danych jest na pewno mniejsze niż na programistów aplikacji. Myślę, że jest dość niewielkie, tzn. są potrzebni raczej w specjalistycznych albo bardzo dużych firmach.

Czy praca ciekawa - to zależy, czy się lubi bazy i ten okropny SQL. Stres się pojawia wtedy, gdy trzeba szybko coś zrobić na szybko, bo klientowi padł system i dzwoni wściekły. :wink:

  1. Pewno młodszy programista -> programista -> starszy programista. Pensja zależy od umiejętności, pracodawcy i miasta.

  2. Na pewno musi świetnie znać SQL oraz SZBD, w którym pracuje, zwłaszcza pod kątem wydajności i optymalizacji jego pracy.

  3. Nie, bo praca bez ruchu i słońca. :stuck_out_tongue:

Aha, i nie jestem programistą BD, nigdy też żadnego nie widziałem. Ale słyszałem legendy, że tacy istnieją. :wink:

Hehe dzięki za odpowiedź… jednak najbardziej usatysfakcjonowałaby mnie odpowiedź z pierwszej ręki. Także jak ktoś ma jakies info dla mnie to pisać

Zazwyczaj na takie posty nie odpowiadam ponieważ tutaj nie ma poprawnej odpowiedzi, oraz jest za dużo zmiennych żeby napisać coś konkretnego. A w jasnowidza nie lubię się bawić.

Najpierw jedno sprostowanie wątpię żebyś spotkał się z terminem “programista baz danych”. Tego typu praca tytułuje się pracą w dziedzinie (BI) Business Inteligence.

Co to znaczy duże? Poszukaj ofert w dziedzinie BI i wywnioskuj czy to jest duże czy małe. Do tego zmienne - rynek krajowy (dane województwo/miasto), zagraniczny, czas obecny, za dwa lata (jak skończysz studia)

Dla jednych tak dla drugich nie. Zależy co kto lubi robić. Jak na to odpowiedzieć?

Trudne są te pytania na które nie znamy odpowiedzi. W jakim sensie trudna? Co oznacza dla ciebie trudność? Tworzenie dokumentacji, spotkania z gronie międzynarodowym, tworzenie wysoko wydajnych architektur, zapytań?

Patrz ciekawa.

Patrz trudna.

Takie jak na większości stanowisk związanych IT. Praca programisty junior->professional -> senior -> architekt -> architekt professional -> …

Tak wygląda ścieżka techniczna. Lub ścieżka menadżerska, kiedy w pewnym momencie zaczynasz mniej być osobą techniczną a bardziej osobą zarządzającą zespołem.

Poszukaj ogłoszenie na stanowisko i dowiesz się co jest dodatkowym atutem na takie stanowisko.

Na to pytanie nikt ci nie odpowie. Sam musisz wybrać swoją ścieżkę. Głównie na podstawie tego jakie masz predyspozycje. Czy chcesz robić w życiu coś w czym nie czujesz się dobrze tylko dla tego że jest dobrze płatne?

Piszesz że jesteś na 3 roku studiów. Moja sugestia to praktyki w firmie w wakacje. Po pierwsze to już najwyższy czas żeby zacząć zdobywać doświadczenie. Po drugie, na własnej skórze dowiesz się jak to wszystko wygląda. Po trzecie może spotkasz ludzi którzy mają wieloletnie doświadczenie w twojej dziedzinie i sam zobaczysz czy chcesz być na ich miejscu na kilka/kilkanaście lat.

To co napisałem jest wynikiem mojego własnego doświadczenia. Nie pracuję w dziedzinie BI, natomiast pracuję w firmie która posiada taki dział. Kiedyś się zastanawiałem nad tą ścieżką ale ostatecznie poszedłem w stronę Software Developera i tak już zostało.

Dziękuję za odpowiedź.

Co do nie spotkania się z mojej strony z ofertami “Programisty baz danych” to takich wlasnie ofert jest jednak dużo jeśli sobie poszukasz :))

Cytat z wikipedia:

Dokładnie, programista baz danych, a specjalista od BI, to dwa różne stanowiska, w dwóch różnych dziedzinach.

Niby w obu przypadkach używa się baz danych, ale rzeczy, które są dobrymi wzorcami przy normalnych bazach danych, są niepożądane i utrudniające przy bazach danych dla BI.

Kiedyś byłem programistą aplikacji. Od dwunastu lat pracuję przy bazach danych, więc mogę się chyba wypowiedzieć w temacie.

Przy małych projektach programista aplikacyjny może spokojnie założyć sobie tabelkę i na niej pracować. Ale jeżeli projekt się będzie rozrastał bez programisty bazodanowego ani rusz.

Niestety osoby odpowiedzialne za projekty zbyt późno to stwierdzają, że takowy w projekcie by się przydał. Dlatego gdy programista DB wchodząc do projektu na pewno będzie miał dużo pracy.

Ktoś może powiedzieć, co to jest programowanie w SQL. W zasadzie używasz tylko czterech komend SELECT,INSERT,UPDATE i DELETE. Niby tak, ale tak naprawdę to stanowisko powinno się nazywać Architekt Baz Danych, gdyż bardzo często więcej jest w tej pracy projektowania niż samego programowania. Czasami drobna zmiana w bazie potrafi przyśpieszyć działanie aplikacji nawet 100krotnie. A Do tego trzeba wiedzy i doświadczenia.

Do tej pracy potrzebne są zdolności analityczne, gdyż bardzo często to to właśnie programista baz danych odpowiada za spójność projektu. Jeżeli back end (czyli baza danych i API) są dobrze zaprojektowane to programiści aplikacyjny zatrudniani na stałe mogą być zbędni, gdyż można ich outsorsować do wykowywana określonych zmian.

Jeżeli interesuje cię ten temat, masz zdolności analityczne i wyobraźnie, to zachęcam.

Jest to ciekawa działka z przyszłością. Oprócz samych baz danych warto tez zainteresować się rozwiązaniami PAAS oferowanymi np. przez Microsoft lub Google.

Zobacz sobie na oferty pracy na Dotlinkers. Sporo tego maja, ja nie przeglądałem wszystkiego ale jest w czym wybierać. Zawsze jeszcze można skończyć np dodatkowy kurs i już kwalifikacje rosną.