Programista PHP fakty i mity

Cześć.

Wielu ludzi prowadzi nagonkę na programistów PHP uważając, że to gimbusy, nieuki oraz na sam język, że jest dziwny, nienormalny, nieprzydatny i nie przyszłościowy…

Ja bym chciał poznać Wasze zdanie na ten temat. Co Wy myślicie o języku PHP oraz programistach zajmujących się tworzeniem aplikacji w nim?

Czy język ten jest przyszłościowy, jeżeli chodzi o pracę czy rynek jest już tak bardzo zapełniony jego programistami, że nie ma co się wpychać?

Problem stanowi to, że podstawy PHP są po prostu łatwe. Byle gimbus wzbogaca swoją HTML-ową stronę o obsługę formularza i już mieni się programistą PHP. Praca jest. Ale dla ludzi, którzy potrafią tworzyć strony w oparciu o frameworki (ostatnio Symfony) i zrobić to, co ma zasugerowane w diagramie UML.

Zbyt często myli się ludzi znających (najczęściej podstawy) PHP z programistami PHP.

Dokładnie tak. PHP jest złe samo w sobie: http://me.veekun.com/blog/2012/04/09/ph … ad-design/

Niestety jest proste i popularne, niestety.

Lecz coraz więcej ofert pracy w wymogach dodatkowych wpisuje

“- Znajomiść języka programistycznego PHP, HTML, CSS”.

Także jest parcie, ale musisz trochę się nauczyć języka. Musisz umieć robić w nim “cuda”.

Witam!

Wpisz proszę w google “praca php”, a potem praca w dowolnym innym języku.

Nie ważne, co jest ‘ładne’ i ‘profesjonalne’. Ważne jest na co jest popyt.

Obecnie jest popyt na programistów php. Sytuacja na rynku zmienia się. Co jakiś czas pojawiają się nowe trendy.

W jakim kierunku pójdzie rynek? Można się starać to przewidywać…

Faktem jest, że w każdym języku łatwo jest zrobić początkowe kroki. Wiele osób jednak rezygnuje na tym etapie z dalszej nauki.

PHP jest trochę udziwnione, jednak wszystko jest dla ludzi.

Wynagrodzenia dla programujących w PHP nie są duże, jednak ofert jest bardzo dużo, a koszty wejścia stosunkowo niewielkie.

Zobacz jakie są wymagania wobec programistów np. C++ a jakie wobec programistów php.

Wobec programistów php często nie wymaga się np. wyższego wykształcenia. Wystarczą umiejętności.

Najlepiej przeglądnąć kilka (kilkanaście, kilkadziesiąt) ofert pracy dla programisty php i zobaczyć co jeszcze, oprócz php trzeba umieć; np. jak już tu kolega Frankfurterium wspomniał; Symfony albo Zend. Często dodatkowym atutem będzie znajomość Magento, jQuery no i oczywiście baz danych np. MySQL lub MongoDB.

W tzw. międzyczasie można (a nawet wskazane jest) uczyć się innych języków. Polecam pythona i zainteresowanie się np. django.

Ale niestety/stety - PHP rulez na chwilę obecną.

Dobrze jest się uczyć pythona, perla lub ruby.

Ruby? Powiedzmy sobie szczerze, kto z tego korzysta?

To samo z Pythonem. Jakoś się (razem z Django) u nas nie zadomowił. Niestety. Rynek mały i zapełniony specami.

PHP ma też to do siebie, że firmy i firemki bardzo często szukają jelenia/murzyna/taniej siły roboczej. Nastawienie typu “Student zrobi mi to za 200 zł”. Znajomy robił za wolnego strzelca, ale zrezygnował, bo zbyt często spotykał się z absurdalnymi wymaganiami za śmieszne pieniądze (wymogi ustalali jacyś managerowie średniego szczebla z 0 pojęciem) i zbyt często imał do czynienia z rozwojem powstałego w taki sposób spaghetti kodu. Z drugiej strony niby poważne PHP-teamy często bazują na studenciakach, praktykantach i stażystach, czasem traktując ich jak śmieci. Politechniki obwieszone są ogłoszeniami, rotacja jest ogromna, a ci którzy doświadczyli takiej roboty, nie zawsze ją chwalą.

Przeróbka po laiku jest gorsza niż pisanie od 0, nie tylko w php :stuck_out_tongue:

Pracowałem z wieloma programistami PHP, wszyscy byli naprawdę dobrymi specjalistami i brali udział w dużych projektach, z których większość zakończyła się sukcesem. Można być dobrym programistą php, ale do tego nie wystarczy przeczytanie dwóch tutoriali w necie. Każdy dzieciak może założyć sobie konto na darmowym hostingu i naściągać darmowych skryptów php. Stawiają potem strony na skryptach napisanych tak koszmarnie, że wygenerowanie prostej strony trwa 5 sekund i zalewają fora dyskusyjne problemami w stylu “Przy instalacji skryptu pisze mi 1062: Duplicate entry ‘1’ for key ‘PRIMARY’, pomóżcie”. I chyba po części stąd biorą się negatywne opinie o osobach piszących w php.

Podstawy php, jak już inni zauważyli, są łatwe. Są darmowe hostingi z obsługą php. Więc siłą rzeczy mnóstwo ludzi w tym pisze, wrzucają do sieci kod nieraz tak koszmarnie napisany, że właściwie nadaje się tylko do śmieci.

Osoba zatrudniona na stanowisku programisty php musi być profesjonalistą. Musi dobrze znać język, musi doskonale rozumieć to, co robi. Poza tym zazwyczaj musi znać się też na bazach danych, nie na poziomie obsługi phpMyAdmin, ale na poziomie optymalizacji czy bezpieczeństwa. I teorii relacyjnych baz danych, bo jej nieznajomość przy większej bazie skończy się katastrofą. Zazwyczaj musi dobrze znać frameworki, takie jak Zend czy Kohana, bo w nich powstają większe aplikacje.

Dlatego odpowiadając na Twoje pytanie - jest praca dla programistów php, i zapewne jeszcze długo będzie. Ja osobiście nie trawię tego języka, jest dla mnie koszmarny, dziwaczny i irytujący na każdym kroku. Dlatego nie jestem programistą php. Ale to nie znaczy, że Ty nie możesz nim być. Jeśli będziesz w tym dobry, to na pewno będziesz miał pracę. Nie wiem, na ile ta praca będzie ciekawa, urozmaicona i wymagająca, ale będzie. Inna sprawa, że raczej zarobisz mniej niż programista C++/Java/C# itp.

Prawda, że php ma pewne naleciałości z lat dzieciństwa, których to niektórzy panowie “programiści” nie potrafią strawić.

Prawdą też jest, że php ma niski próg wejścia - łatwo opanować podstawy (chociaż wielu i z tym ma problem) i zacząć używać …no i jest bardzo popularny i powszechnie stosowany.

Z reguły jednak jest to taka krytyka dla krytyki. …bo ja używam A i A mi się bardziej podoba, więc B jest złe.

Prawda jest taka, że kod można spartolić w dowolnym innym języku.

Więc kochani, poluzować gumy w gatkach i niech każdy stosuje ten język na czym się zna i który mu bardziej pasuje. :wink:

Moim zdaniem ważne jest, ile można na tym popycie zarobić. Pensja dla początkującego programisty PHP jest dwa razy niższa niż dla początkującego programisty Javy, C# czy C++.

Tak samo jak w każdym języku.

No cóż, bezużyteczny operator == oraz brak jakiejkolwiek konwencji w nazwach wbudowanych funkcji, są niestrawne.

Zresztą, PHP to jedyny język z wbudowanym XSSem: https://bugs.php.net/bug.php?id=55139 :wink:

Mówi się o braku profesjonalizmu u początkujących PHPowców… Pytanie, co należy mówić, o takich zachowaniach profesjonalnych PHPowców: http://www.php.net/.git/ ?

Język to tylko narzędzie, aczkolwiek po zapoznaniu się z Javą (EE) stwierdzam że sam PHP jest trochę… śmieszny. O ile świetnie nadaje się pod proste skrypty, prostą obsługę formularzy, czy też proste zarządzanie treścią (jak zastosowałem w swoim pseudo-enginie do prostych “statycznych”, aczkolwiek skryptowalnych stronek z wymienialnymi szablonami i obsługą wielu języków), to zastanowiłbym się czy opłaca się (czy jest rozsądne) na nim portale stawiać. Może te frameworki jakoś nadrabiają ułomności samej platformy, ale sam język ma swoje wady.

Osobiście po pewnym czasie pisania w C++ w PHP zaczęło mnie wkurzać dynamiczne typowanie i brak konieczności deklarowania zmiennych. 10-znakowa zmienna, jedna literówka, żadnego błędu, tylko złe wyniki. Happy debugging.

PHP jest po prostu łatwy i poprzez użycie PHP pozwala szybko osiągnąć pozornie ładny efekt wizualny. W miesiąc od rozpoczęcia nauki PHP zdołałem napisać prostą gierkę z logowaniem i… plikową bazą danych. Dziś się z tego śmieję; co otwarcie jakiejś strony otwierał po 3 pliki w tym 2 nadpisywał. Co śmieszniejsze, plikami z danymi były skrypty PHP, które przy wczytywaniu były po prostu includowane, a przy zapisywaniu generowane od zera. Czy ktoś wpadł na głupsze rozwiązanie?

Z takich dużych znanych “firm”, nie firm, to może:

NASA.

Motorola.

?

A do tego mamy Railsy!

Kupa stron jedzie na “Szynach”, a ty nawet o tym nie wiesz…

A rynek programistów RoR, jak i samego Ruby, jest całkiem spory, ale nie w Polsce niestety. Do nas takie “nowości” przychodzą z opóźnieniem. Jednak większość osób na http://rubyonrails.pl/forum ma pracę w Rubim/RoR w Polsce.

@Razi

A co do plikowych baz danych, to jak najbardziej jest to wykonalne i w pełni funkcjonalne. Kwestia pomyślunku i odpowiedniego zaplanowania. A także znajomość wielu funkcji. Dobre, gdy nie mamy żadnego SQL na serwerze. Polecam: http://www.forumweb.pl/viewtopic.php?t=39103

W normalnych krajach na zachodzie nikt nie ma takiego problemu i nikt Ci nie powie że PHP to ■■■■. Generalnie olać i się takim pieprzeniem nie przejmować. Każdy pisze w tym w czym umie/lubi. PHP jest bardzo popularne, to jest jego zaleta i w sumie to jest bardzo ważna zaleta, w porównaniu z takimi Railsami czy Django.