Programowanie aplikacji webowych

Witajcie. Mam pytanie do programistów, mniej lub bardziej doświadczonych:

Jakiego języka programowania zacząć się uczyć z myślą pisania aplikacji webowych? Ok, może nie pisania aplikacji webowych, a napisania aplikacji, którą się już wymyśliło :wink:

Mam świetny (moim zdaniem) pomysł, ale nie mam umiejętności jego wykonania. Jest to prosty (chyba) w wykonaniu soft webowy, więc nie będę (chyba) musiał robić doktoratu z tego języka. Java? Ruby? Pearl? ASP.NET? coś od Adobe?

Mam dostęp do narzędzi programistycznych Microsoft (legal), java jest za free, ruby także, pearl też… help :wink:

Zapomniałeś o PHP - tez nie jest płatny i jest wszędzie zainstalowany (no prawie wszędzie).

Nie rozumiem czego oczekujesz? Każdy będzie wymieniał to co używa na co dzień, co ci to da? Chcesz wiedzieć jaki język jest najbardziej popularny, wśród forumowiczów z tego forum?

Przykro mi ale na bezsensowne pytania dostaniesz bezsensowne odpowiedzi (i nie tylko w tym przypadku).

Hmmm, masz rację jakby na to nie patrzeć. Szukam na pewno najłatwiejszego do nauczenia języka, ale nie zbyt ograniczonego. Złotego środka: prostota/potencjał. Już zacząłem przyglądać się Ruby’emu bo da się zauważyć jako język polecany nowicjuszom - programowanie w nim, pomimo jego minimalnych ułomności to podobno czysta przyjemność. Poważnie zastanawiam się też nad Javą, uniwersalna i na pewno ruszy na moim serwerze…

Java, Perl, Python, PHP wszystko ruszy nawet na najsłabszym serwerze. Perl’a i Pythona nie polecam, osobiście nie lubię języków jak by to trafniej wyrazić … “bez składni”. Co do aplikacji webowych możesz je równie dobrze zrobić w C/C++ lub nawet w Kylix’ie (Pascal obiektowy).

Jestem trochę rozdarty między trzema językami: Ruby, Java i C#. Z tych trzech najrozsądniej chyba wybrać C# bo może najbardziej się przydać… Niemniej dzięki za pomoc.

Nie zapominaj że C# jest jednoznacznie związany z .NET, a to oznacza przywiązanie do jedynej platformy - windows.

Niestety wiem o tym… nastawiam się w większej mierze na aplikacje webowe, czyli praca na .NET i (chyba) nie planuję programowania dla desktopów. Choć jeśli nauczę się C# to potem inny język powinien być tylko formalnością… kwestia czy nie lepiej byłoby zrobić odwrotnie, np. najpierw C++ lub inny język (np. Java), a potem C#… ehhh…

Edit:

Czy przypadkiem nie ma linuksowej wersji .NET? Coś mi się obiło… tylko nazwy nie pamiętam :confused: a może kiełbasi mi się z linuksową wersją Silverlight? (Moonlight?)

.NET = M$, więc nie licz na to że zrobią coś kompatybilnego z konkurencją. Większość serwerów obecnie działa pod unixem/linuksem (bo dla takiej samej wydajności serwera wystarczy 4 razy gorszy cenowo sprzęt), więc jak chcesz pisać aplikacje webowe to raczej zapomnij o windows.

Z C# na C++ łatwo nie przejdziesz, odwrotnie owszem, to samo tyczy java.

To mi bardzo pomogło. W takim razie C++ lub Java. Oba języki multiplatformowe, jednak Java teoretycznie bardziej przydatna. Niemniej Java to cięższy pod względem rozmiarów kod, zgadza się? Może to trochę prostackie pytanie, ale który z tych dwóch języków jest łatwiejszy do opanowania? Zdaje się, że to już będzie ostatnie pytanie :slight_smile:

misiek1928 - jak Ty chcesz pisać aplikacje webowe w C++? Używając CGI? Ambitny jesteś. Ale nie będę trzymał kciuków - nie mam na to całego życia :wink:

Java jest łatwiejsza od C++ - nie musisz zajmować się obsługą pamięci, nie masz nawet możliwości używania wskaźników, wszystko dzieje się automatycznie. 5 razy mniej pisania i błędów, ale mniejsza wydajność.

Co do Twoich pytań o .NET dla Linux - to się nazywa Mono (http://www.mono-project.com/Main_Page) i jest prowadzone przez Novella (w cichej współpracy z M$, o której nikt nie wie). M$ nie daje oficjalnego wsparcia dla Linuksów z prostej przyczyny - różnych dystrybucji (a przecież różnią się one między sobą) jest tyle, że nie podołaliby ze wsparciem technicznym dla nich, więc nie mogą dać go oficjalnie.

Wracając do tematu - na początek dwa truizmy:

  • W każdym języku można napisać dobry i zły kod, to zależy tylko i wyłącznie od umiejętności piszącego.

  • W każdym technologii można zrobić wydajną i niewydajną aplikację, to zależy tylko i wyłącznie od umiejętności piszącego.

Jedne technologie bardziej ułatwiają tworzenie, inne mniej. Ale zawsze ważniejszy jest projekt, niż implementacja. Dlatego też zalecałbym nauczyć się programowania obiektowego i używać wzorców projektowych. Pierwszym, jaki nasuwa się, gdy mówimy o aplikacjach webowych jest oczywiście MVC, zapewniający elastyczność, łatwość wprowadzania zmian, rozdzielenie warstw aplikacji odpowiedzialnych za wyświetlanie informacji, obsługę żądań użytkowników, logikę biznesową (która obejmuje obsługę baz danych i takie rzeczy jak np. walidacja wprowadzanych przez użytkowników danych).

Co do PHP - jest prosty. IMHO zbyt prosty, przez co pozwala tworzyć śmieciowy kod, w którym wszystko jest pomieszane. Na dodatek nie jest obiektowy (nie w pełni - jakby ktoś nie rozumiał słowa “obiektowy”), więc tym bardziej pozwala na tworzenie głupot. Przykład tego miałem kilka dni temu, gdy pomagałem komuś przerabiać ogromne formularze (po 15 tys. linii kodu w jednym pliku!), w których wymieszane było wyświetlanie danych, operacje programowe, walidacja danych, reguły biznesowe, korzystanie z bazy danych, formularze dodawania i edycji danych, nawet style dla elementów… I oczywiście zero obiektów… Po prostu syf, jakich mało.

Jasne, że nie każdy tak tworzy, ale z tego, co zauważyłem, to na 100 osób programujących w PHP, może 5 jest programistami. Reszta nie jest w stanie wyjść mentalnie poza klepanie instrukcji PHP pomieszanych z kodem HTML i jednocześnie stylami. No bo po co? Przecież działa, więc jest dobre. Co z tego, że znalezienie najprostszego błędu trwa wieki, a w przyszłości zamiast przerobić istniejący kod łatwiej będzie napisać od nowa, bo tego syfu nikt nie zrozumie.

A przecież (z tego co wiem) jest tyle fajnych frameworków do PHP. No, ale pewno do ich użycia trzeba programować obiektowo, a to wielu boli :smiley:

Inne zalety to popularność - nie ma co kryć, że jest najpopularniejszy i najwięcej ofert pracy jest właśnie z nim związany oraz w pełni darmowy.

Co do niedobrego M$… Kiedyś (chyba z 11 lat temu) wypuścili system operacyjny, który rzucał bluescreenami nawet po wyjęciu używanej aktualnie płyty z napędu :D… To nie było dobre, ale było jakąś tam cegiełką w ogólnoświatowym rozwoju branży i społeczeństwa informacyjnego. Od tamtej pory jest znacznie lepiej, ale niektórzy nie zauważają tych zmian i dalej na nich psioczą - jakby to miało jakiś większy sens i znaczenie.

Fakty są takie, że IIS jest drugim co do popularności serwerem WWW na świecie. Wiele firm korzysta z technologi ASP.NET (chociażby Dell, MySpace, Lego ;)) a przecież większość aplikacji tworzonych w ASP.NET jest tworzona na potrzeby wewnętrzne firm. Wiele z nich nawet nie spojrzy na darmowe rozwiązania, bo nie gwarantują wsparcia, więc prezesowie uznają, że nie ma sensu się w to pchać. Pamiętajmy, że dla dużej korporacji nie ma znaczenia, czy zapłaci parę groszy (bo dla takiej to grosze) za serwer czy nie, dla nich się liczą efekty i wsparcie. Poza tym sprzęt jest tańszy niż czas pracy specjalistów, więc system, który można zaimplementować prościej i szybciej jest tańszy niż ten “darmowy” wymagający więcej roboty - to rzecz jasna dotyczy wszystkich technologii.

Parę zalet ASP.NET:

  1. Jest to .NET, więc mamy dostęp do ogromnej biblioteki klas i technologii zawartych we frameworku - takich jak obsługa baz danych (nie tylko M$, jak niektórym się wydaje), bajery typu LINQ to SQL, który pozwala na szybkie tworzenie klas - odpowiedników bazodanowych encji (wystarczy jedno przeciągnięcie z toolboxa i mamy możliwość pobierania, dodawania, edycji i usuwania rekordów z bazy, znacznie szybsze niż pisanie ręcznych zapytań, a wcale nie mniej wydajne), i wiele innych…

  2. Ajax Toolkit - i wiele gotowych kontrolek Ajaxowych, które można używać na swoich stronach, a które dają fajne efekty - na upartego można stworzyć aplikację, która zupełnie nie wymaga przeładowywania strony, więc zachowuje się prawie jak desktopowa (rzecz jasna Ajaxa można używać w każdej technologii, akurat tutaj wiem, że jest to banalne).

  3. MVC Framework - wsparcie dla wzorca o którym wspomniałem - a który pozwala na tworzenie stron lżejszych niż standardowe WebForms i dający większą kontrolę programiście (oraz wszystkie zalety wzorca). Ale tego typu frameworki istnieją chyba dla wszystkich języków.

  4. Piszesz w C#, więc później łatwo CI przesiąść się na tworzenie innego typu aplikacji w tym języku - desktopowych, rozproszonych, WinForms, WPF, także animacji Silverlight na strony… Łatwo tez poznać Javę, która różni się w zasadzie niewiele (co prawda na niekorzyść, ale zawsze :P).

  5. WebForms - co prawda dają cięższe strony niż te tworzone w MVC, ale za to masz wiele gotowych kontrolek pozwalających na stworzenie całej witryny jedynie przeciągając i konfigurując kontrolki z toolboxa. Chociaż to nieraz daje takie same efekty jak prostota PHP, o której wspomniałem i wychodzi syf bez ładu i składu, dlatego ich nie lubię.

Co do rzekomego braku kompatybilności - aplikacje webowe od użytkownika wymagają jedynie łącza internetowego i przeglądarki. Z jego punktu widzenia nie ważne przecież jest, na jakim systemie operacyjnym stoi serwer WWW, skoro on go nawet nigdy na oczy nie widzi.

Tak więc jedyny brak kompatybilności może występować przy wyświetlaniu stron w różnych przeglądarkach internetowych. IE6 wyświetla jak chce, inne przeglądarki prawie tak samo, ale to wszystko zależy od stylów. A te da się skopać w każdym języku, bo są one przecież niezależne. Jeśli ktoś myśli, że poprzeciąga elementy strony z toolboxa w VS i jego “wspaniała” strona będzie wyglądać tak samo w każdej przeglądarce, to może się zdziwić :smiley: No, ale cóż - jeśli ktoś wierzy w czary i inne krasnoludki, to ma ciężkie życie, normalny człowiek zdefiniuje wygląd strony ręcznie.

Reasumując - żeby stworzyć dobrą aplikację webową trzeba znać:

  • (X)HTML;

  • CSS;

  • JavaScript (jeśli chcemy mieć ciekawsze bajery i samemu pisać/poprawiać AJAXa ;).

Do tego moim zdaniem:

  • umieć programować obiektowo;

  • znać i rozumieć MVC.

A co do technologii - wszystko da się zrobić w PHP, w JSP, w ASP.NET, w Rubym, nawet w CGI. Pytanie tylko jakim kosztem. Sugerowałbym zrobić prostą aplikację w każdej z nich i potem wybrać tą, w której było najprzyjemniej :slight_smile:

Niewiarygodne, somekind napisał długu post a ja prawie ze wszystkim się zgadzam !!

somekind , kim jesteś i co zrobiłeś z somekind’em? :lol:

Może tylko mała drobnostka gdzie nie do końca się zgadzam:

Niewydajną aplikację owszem trza umieć :lol: , ale aby zrobić wydajną aplikację to oprócz umiejętności piszącego trzeba tęż odpowiednio dobrać technologie. Z tym że najwydajniejsze zawsze będzie CGI (przy założeniu że piszący jest równie dobry w każdej z technologii), ale jak dobre zauważył somekind , jakim kosztem?

Co do rady końcowej, właściwie mądra ale powiedzmy nieco utopijna. Mam duże doświadczenie w pisaniu aplikacji webowych pisałem już w: PHP, Python, Ruby, CGI ©, CGI (C++); ale jeszcze daleko mi do każdej technologii :smiley:

To ja jeszcze dorzucę par groszy do tego problemu. Piszanie aplikacji web jest zazwyczaj bardziej skomplikowane niż pisanie aplikacji na desktop. Przede wszystkim dla tego, że wykonanie jest podzielone pomiędzy serwer(php, perl) a komputer usera (flash, javascript) a wszystko jest połączone łączem.

Ja zaczynałem od ręcznego klepania kodu w php i w zrozumieniu wielu problemów bardzo mi to pomogło. PHP ma tą zaletę, że klepiesz w nim tylko kod “server side” a po stronie usera możesz dorzucić co Ci się podoba. Gorzej (ale daje się) jest z ASP.NET pod tym wzgledem. Musisz pamiętać, ze klepiąc ikonki w VS dostajesz kod nie tylko server site ale często również javascript.

jeśli chcesz przystąpić do pisania aplikacji webowej to:

  1. XHTML, HTML5 + CSS2 i CSS3 (ladny czysty kod + trening z różnymi przegladarkami - spójrz na rankingi.pl aby zobaczyć jakie przeglądarki powinienneś uwzględnić)

  2. JavaScript (wbrew pozorom nie jest tylko do wodotrysków, banalne sprawdzenie formularza powinno się najpierw odbyć w JS, bo nie obciąża to tak servera i łączy)

  3. przynajmniej podstawy bazy danych

Przy wyborze jezyka do pisania aplikacji moze Ci pomoc kilka “reguł kciuka” :slight_smile:

  1. php mają praktycznie wszystkie serwery linux i z rzadka windows

  2. asp.net mają praktycznie wszystkie serwery windows i z rzadka linux

  3. php pisane “tak ot poprostu” jest bardzo źle skalowalne

  4. zazwyczaj napisane “tak ot poprostu” asp jest lepiej skalowalne, ale przy prostych zastosowaniach wolniejsze

  5. php jest bardzo popularne ale najczęściej pomoc otrzymujesz od domorosłych hakerów, więc powielasz już złe wzorce

  6. asp.net ma bardzo dobry manual (msdn) z dużą liczbą przykładów, nie rozumiem jakim cudem się sprzedają książki do C#

  7. dużo cms jest oparte o php więc aplikacje w php bedzie łatwiej z nimi zintegrować. W wiki jest fajna lista http://pl.wikipedia.org/wiki/Porównanie_systemów_CMS

  8. zwroc uwage na obszerność manuali na stronach producenta: im większe tym łatwiej się coś dowiedzieć

Bardzo wam dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia. Na co dzień korzystam z Joomla! więc z CMS i integracją kodu PHP jestem nieco zaznajomiony. Wszystko wskazuje na to, że powinienem zainteresować się językiem Java. Kiedy uda mi się napisać odpowiedni kod, wtedy popracuję nad jego integracją - albo ją zlecę.

Tak jak wspominałem, aplikacja którą mam w zamyśle wydaje się być bardzo prosta. ASP.NET raczej odpada, bo nie stać mnie na serwer z Windows’em. Mam serwer wirtualny z linuksem i apaczem, więc o ile instalacja railsów nie byłaby problemem - można pogadać z administracją, o tyle .NET nie wchodzi w grę :frowning:

Aplikacja którą mam w zamyśle to prosty kod, który pozwala użytkownikowi odwiedzającemu stronę wygenerować tymczasową stronę www. Podaje on czas jaki strona ma być żywa, a aplikacja generuje do niej link w taki sposób jak robi to YouTube. Po zakończeniu życia strony, jeżeli ktoś wejdzie pod wygenerowany link wyświetlana jest strona statyczna, np. z reklamami…

Jeszcze raz bardzo dziękuję Wam za te porady, bardzo mi pomagacie.

Mi chodziło o zrobienie czegoś naprawdę malutkiego - jakaś lista rzeczy do zrobienia, albo coś w tym stylu… Rzecz jasna z logowaniem, obsługą bazy danych, AJAXem, żeby mieć pogląd na całość. To nie jest duże, a myślę, że pozwoli porównać jakość pracy i sposób tworzenia w różnych technologiach. A potem przecież zawsze będzie można wrócić, do czegoś, co się wstępnie porzuciło.

No to doskonale współgra z Twoim kolejnym zdaniem o tym, że zaczynałeś od PHP :wink:

Ja ostatnio robiłem w ramach pracy inż. taki mały system w ASP.NET MVC i wyszło na niego mniej kodu, niż gdybym robił go jako aplikację desktopową. I w sumie nic super skomplikowanego tam nie było. Jeśli wybierze się wygodną technologię, z wygodnymi, ułatwiającymi pracę narzędziami, to nie będzie problemów - jestem pewien, że PHPowe frameworki, czy JSP też to ułatwiają.

Trudnością związaną z aplikacjami webowymi jest to, że pracują one na protokole HTTP, który jest bezstanowy. Dlatego każde żądanie wysyłane do serwera jest obsługiwane i zapominane, nie utrzymuje się ciągłości wymiany danych między klientem a serwerem, więc trzeba to obchodzić inaczej, przy użyciu ciasteczek, sesji, trzymania danych w bazie… To główna trudność, ale rozwinięte technologie mają wbudowane mechanizmy radzące sobie z tymi problemami.

Piszesz w tym momencie o używaniu kontrolek WebForms, które działają używając mechanizmu postback, automagicznie mają przechowywać dane między odświeżeniami, no i mają sprawić, żeby tworzenie aplikacji webowych maksymalnie przypominało tworzenie tych desktopowych - kontrolka z toolboxa, dwuklik, oprogramowanie zdarzenia w C#, itd.

Owszem - w wyniku dostajesz kod JS, ale jest on generowany automatycznie przez serwer, nie musisz w nim absolutnie nic zmieniać, żeby działało. Wszystko ustawiasz we właściwościach, kod piszesz w C# (albo VB.NET). Musisz znać jedynie któryś z tych języków + ASP.NET.

Chwila moment, może by tak bez herezji?

Walidacja danych powinna odbywać się po stronie logiki biznesowej, bo w niej powinny być określone reguły. Nie w interfejsie użytkownika, bo interfejsów może być klika różnych typów. Nie tylko webowych zresztą - ten sam system może mieć dostęp np. od strony sieci firmowej z aplikacji desktopowych w centrali firmy, dla klientów poprzez WWW, a akwizytorzy firmy mogą być wyposażeni z telefony z WM, na których dostęp do systemu odbywałby się przez aplikację mobilną napisaną w .NET CF. Co będzie, gdy nagle okaże się, że zmieniają się reguły poprawności danych? Będziesz przerabiał je we wszystkich możliwych interfejsach, zamiast w jednym miejscu? Jaki to ma sens?

W poprzednim poście pisałem właśnie o tej manii tworzenia dziadowskich, jednowarstwowych aplikacji w PHP, w których wszystko znajduje się w jednym pliku. Ech :confused:

Ja np. jestem konserwatywny i wolę czytać z papieru niż z ekranu :slight_smile:

A obsługę JSP Ci doinstalują na tej Twojej wirtualce? ;> Wątpię ;]

Trochę informacji na temat hostowania ASP.NET - serwer można postawić w domu, jeśli jest to projekt niekomercyjny i jesteś studentem, to możesz użyć narzędzi z MSDNAA. Jeśli nie możesz użyć darmowych wersji Express, a koszt systemu z IIS (Windows XP/Vista Business wzwyż) to raczej nie majątek.

A jeśli wolałbyś w necie, to przecież są darmowe serwery ASP.NET, wystarczy poszukać np:

http://www.qsh.eu/pl/default.aspx

http://www.aspweb.cz/

http://studentlive.pl/ (jeśli jesteś studentem i na Twojej uczelni działa grupa .NET, to więcej info u Twojego Student Partnera).

Nie gadaj, że nie wystarczyłyby dla Twoich potrzeb :slight_smile:

Sęk w tym, że to jest plan komercyjny - może nie na początku ale z czasem… Wirtualkę mam płatną, a nie darmową więc na pewno jest możliwość doinstalowania JSP - na pewno taniej aniżeli przesiadka na IIS.

Ewentualnie mógłbym poszukać innego hostingu w tak dobrej cenie jak mam aktualnie, ale z ASP.NET - choć za niewiele ponad 40zł rocznie to raczej mało prawdopodobne…

a wiec wracasz do punktu wyjscia (nie mam zamiaru się z Tobą kłócić, poprostu jak zwykle ująłes to zgrabniej i ładniej :-D)

Dobrze, pieknie, ale polecam zrob przez klikanie coś uczciwie interaktywnego: np wirtualne muzeum po którym poruszasz się, jak pokażesz mi jak to się robi na web form to dopiero uwierzę, że się da to szybko zrobić aby działało. Według mnie trzeba to jakoś w całości upchnąć po stronie usera (flash, js) i pobierac odpowiednie elementy co jakiś czas aby nie robic jak to jest moda: najpierw czekasz az Ci sie zaladuje cala stronka, po to aby zobaczyc jeden rysunek na stronie głównej.

Sygnał o JS był dla tego, że często zapomina się, że user może mieć wyłączony JS i mogą wyjść dziwne efekty, trzeba więc go jakoś odesłać do wersji czy to czytsto HTML lub przynajmniej poinformować aby włączył JS, z automatu to się nie doda, a szkoda.

Tak pełna walidacja odbywa się po stronie aplikacji logiki i wszystko co napisales jest prawda, tylko wyobraź sobie jak pięknie możesz się pozbyć spamu na swoim blogu w komentarzach walidujac go najpierw JS. Gwarantuje Ci, że żaden domorosly specjalista od bootow i innego robactwa nie tyka sie formularzy walidowanych przez JS bo to zbyt skomplikowane aby poprawnie interpretowac JS. Nie każdy formularz można walidowac JS, ale niektore koniecznie, jak nie chesz zajechać sobie serwera. Swoją drogą nie wiem czy zauważyłeś, ze w wiekszości przypadków w asp walidacja (ustawiona jko własność konkretnej kontrolki) jest dwustopniowa: raz walidowana per JS po stronie usera dopiero potem po stronie serwera :stuck_out_tongue: . Ile razy zdarza się tak, że gryzą się np walidacja z formularza z dorzuconym dla bajeru JS, wtedy trzeba mieć o JS pojęcie.

wracając do pytania autora wątku, to niech mniej więcej opisze swój pomysł, bo tak to możemy sobie rozmawiać, a tak naprawde znajomość problemu pozwooli dobrać coś odpowiedniego.

Już nawet opisałem ze dwie wypowiedzi temu :smiley: Napiszę raz jeszcze bo bardzo mi zależy na dobrym wyborze. Otóż:

Aplikacja ma pozwalać użytkownikowi na generowanie tymczasowej strony www. Użytkownik określa czas życia strony i jej zawartość, a aplikacja generuje link do tej strony (jak w YouTube). Po wyznaczonym czasie strona zostaje bezpowrotnie usunięta, a jeżeli martwy już link zostanie użyty, to wyświetla się strona z reklamami (przykładowo).

No tak, ale jeśli ten problem załatwia nam środowisko, to co to właściwie za problem? :slight_smile:

Ja się odniosłem do tego, że opisałeś jedynie tworzenie WebForms i kod JS dodawany z automatu, wykorzystywany przez ASP.NETowe kontrolki. Ale jeśli chcesz możesz dodać przecież dowolną ilość JS po stronie klienta, także użyć Flasha, Silverlighta, innych rzeczy. Jeśli chcesz możesz zrobić nawet aplikację prawie czysto kliencką, jak zostało pokazane tutaj. A taką galerię o jakiej piszesz pewno dałoby się zrobić używając gotowych kontrolek AJAXowych :slight_smile:

Wciąż piszesz o WebForms, których nie lubię :stuck_out_tongue: Owszem - gotowe kontrolki walidacyjne działają jako JavaScript, oprócz CustomValidatora, do którego można podpiąć dowolną akcję po stronie serwera.

A ja wciąż polecam zapoznanie się z MVC. Używanie dobrych wzorców pozwala zaoszczędzić wiele czasu i męki z “gryzieniem się”.

Dodane 16.04.2009 (Cz) 17:00

misiek1928 - jeśli projekt Ci się rozwinie, to i tak może się okazać, że serwer za 40 zł przestanie wyrabiać, użytkownicy będą zniechęceni, więc będziesz musiał kupić coś droższego, a w tej sytuacji różnice cenowe się już zacierają.

Owszem, ale zanim się tak stanie to trzeba na czymś wystartować :slight_smile: Choć na dobrą sprawę na początku można na darmowym… a jak pojawi się reklama to przejść na coś płatnego. To też jest wyjście :slight_smile: