Programowanie C++ pod Debian Lenny 5.0?


(Kaensainen) #1

Witam. W szkole zaczynamy C++. Oczywiście szkolne komputery są zaopatrzone w Windows XP + DevC++. Ja w domu mam Debiana i szukam kompilatora zgodnego z DevC++ bo nie mam zamiaru kupować XP dla DevC++ lub piracić.


(Sawyer47) #2

DevC++ to nie kompilator...

Pod GNU/Linux do C++ prawdopodobnie najczęściej używa się g++, który wchodzi w skład GCC: http://pl.wikipedia.org/wiki/GCC


(Marcinmil) #3

hmm a co do IDE (to przyjazne srodowisko oprócz kompilatora) to polecam np netbeans lub codeblock :slight_smile:


(balcer656) #4

Kompilator jak napisał nr47 , a edytor tekstowy obojętnie który. Może być gedit, nano, vim czy inny jaki ci pasuje. A następnie w terminalu wpisujesz odpowiednią komendę i po sprawie.

Pozdrawiam


(mario@) #5

Co do edytora to może Geany http://www.geany.org/


(Tobster) #6

Czy to co napisze w GCC odpale pod DevC++ ? Czy te GCC działa w trybie graficznym czy tekstowym ?


(Sawyer47) #7

Przecież piszesz w C++, to standard C++ jest ważny. Jeśli napiszesz plik źródłowy z poprawnym kodem C++ to kompilujesz zarówno pod g++ jak i pod... g++ (i innymi kompilatorami zgodnymi ze standardem). Jak już pisałem, DevC++ TO NIE KOMPILATOR. On wykorzystuje domyślnie MingW (http://pl.wikipedia.org/wiki/MinGW), a MinGW to właśnie port GCC pod Windows.

GCC to sam zbiór kompilatorów, nie posiada żadnego GUI.


(Byadii22) #8

GCC działa w trybie tekstowym. Pod Linuksem nie piszesz w c++ w gcc, ale w dowolnym edytorze tekstu klepiesz składnie, zapisujesz plik jako plik *.c i z konsoli kompilujesz już w gcc. Ja tak robię i nie mam z tym żadnych problemów :wink:


(matiit) #9

Lub jeśli chcesz wszystko graficznie to uzywasz np. eclipse z wtyczką cdt.