Programowanie - jak zdobyć potrzebną wiedzę?

Witam,

od pewnego czasu zastanawiałem się nad nauką programowanie (mam 17 lat i nie wiem czy to nie za późno, ale zawsze lepiej później niż wcale xD), więc otworzyłem książkę z informatyki i próbowałem zrozumieć podstawowe algorytmy. Później pobrałem IDLE i otworzyłem kurs Pythona. Ale w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że ucząc się tylko składni języka i algorytmów, to programistą nie zostanę. Bo dobry programista musi mieć też pojęcie o systemach, a ja nie mam żadnego. Więc proszę o podanie kilku książek, stron internetowych dzięki którym nabędę tą wiedzę. Nie chodzi tu o konkretne systemy, lecz o poznanie systemów ogólnie (np. dlaczego systemy 32-bitowe obsługują maksymalnie 4GB RAM etc.)

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Na naukę składni i algorytmów nigdy nie jest za wcześnie, a zaawansowaną wiedzę z zakresu działania systemów operacyjnych możesz nabyć, kiedy będzie ci to potrzebne, czyli prawdopodobnie… nigdy.

Teraz informatyk to nie pan, ‘co się zna na komputerach’. Liczy się specjalizacja i to, czy dobrze orientujesz się we własnym wycinku. Nawet programowanie dzieli się na -dziesiąt specjalizacji i do zdecydowanej większości z nich wystarczy wiedza nabyta podczas zwykłego użytkowania systemu.

Bawiąc się Pythonem, uczysz się nie tylko języka, ale i specyficznego toku myślenia bardzo podobnego dla większości współczesnych języków programowania. Zdobyta wiedza na pewno zaowocuje lepszym zrozumieniem nawet po przesiadce na inny język. Zostaw więc te OS-y, przynajmniej dopóki nie nauczysz się problemy rozbijać na zmienne, funkcje, obiekty i instrukcje sterujące.

systemy 32 bitowe obsługuja max 3,25 GB :wink:

powodzenia :slight_smile: na poczatek googluj :slight_smile:

Masz 17 lat - idź na studia informatyczne.

Na pewno studia informatyczne wiedzę dają. Jednak moje zdanie jest takie, że być może lepiej pójść na coś pochodnego przykładowo EiT, ETI, AiR(trochę jest to związane z informatyką).

Nie, nie za późno. Niezłym programistą jakiejś technologii można spokojnie zostać w 3 lata.

Książka wystarczy jedna, “Podstawy systemów operacyjnych” Abrahama Silberschatza. Taka wiedza może się przydać programistom systemów operacyjnych, sterowników albo oprogramowania działającego “blisko systemu”, np. programów antywirusowych. Większości programistów się chyba raczej nie przydaje.

To chyba nie od wieku zależy, ale np. od zdania matury.

To zdecydowanie nie są pochodne kierunki, są jedynie nieco powiązane.

Na EiT jest sens iść, jeśli się lubi elektronikę, jeśli ktoś nie lubi, to tylko czas straci. Na ETI nie ma sensu nigdy iść. A AiR to bardziej mechanika niż informatyka, to coś dla tych, którzy lubią się katować materiałoznawstwem. :wink:

2^32 = 4294967296 / 1024 = 4194304 / 1024 = 4096 MB / 1024 = 4GB. Autor tematu napisał jak najbardziej poprawnie.

Choć trzeba dodać, że jest jeszcze taki wynalazek jak PAE http://msdn.microsoft.com/en-gb/library/aa366796.aspx, który daje możliwość zamontowania większej ilości RAM na 32-bitowym systemie.

Tak. Jednak bardziej zaawansowane układy robotów są oparte o Mikrokontroler, a to wiąże się z zaprogramowaniem tego, również można połączyć robota z wi-fi a tutaj potrzeba napisania softu do sterowania z urządzenia X

Jeszcze raz dzięki wszystkim za odpowiedzi (sorry że tak późno, ale miałem małe problemy z Internetem).

Frankfurterium , skorzystam z twojej rady i najpierw zajmę się programowaniem, a dopiero później zajrzę do książki którą podał somekind.

Chyba to jest jak z tego kawału:

Czym się różni programista od reszty niewtajemniczonych?

Niewtajemniczony myśli że kilobajt zawiera 1000 bajtów.

Programista myśli że kilometr zawiera 1024 metry.