Programowanie jaki język wybrać


(rad_kk) #1

Witam poczytałem tematy na forum, ale nadal nie wiem który język programowania wybrać. Z 0.5 lat chcę iść do technikum informatycznego i jest wymagana znajomość programowania a Ja jestem zieloniutki :(. Jaki język polecacie i jaką książkę/ki do nauki(ale jakiś porządny języki i książkę żebym nie tracił czasu na coś w czym się prawie niczego nie nauczę). pozdro


(mktos) #2

http://4programmers.net/Z_pogranicza/FA ... ybra%C4%87


(Barteek) #3

Proponuję zacząć od Turbo Pascala, będziesz go miał w pierwszej klasie Technikum Informatycznego (jestem na tym kierunku). Jest to najprostszy język programowania. Jeżeli opanujesz Pascala, możesz zabrać się np. za C++, którego też będziesz się uczył na tym kierunku :slight_smile:


(Marcinbittel) #4

Ja tam kupiłem biblioteczke KŚ "Programowanie w C++" i nauczyłem się wszystkich podstaw aplikacji konsolowych :smiley: Bierz C++, jak ma się dobry kurs/księżkę to naprawdę jest łatwy. Ja mam 12 lat i jest łatwy.


(Domichaelo) #5

visual basic prosty c++ tez prosty


(Pixxel Man) #6

Mógłbyś od razu zacząć c++ tak jak ja. I zamiast marnować czas na pascala możesz spokojnie przerabiać c++.

Pascala będziesz się uczył w szkole, on jest łatwy więc nie będzie problemu jakbyś np. w szkole pisał w pascalu, a sam byś się trochę dokształcał c++ (jeśli masz ochotę). Potem gdy w szkole będziecie przerabiać c++ ty będziesz miał o wiele łatwiej :slight_smile:

Ale tak jak w moim podpisie to tylko moje zdanie.

Złączono Posta : 04.03.2007 (Nie) 14:08

Co do książek wszyscy polecają te:

http://helion.pl/ksiazki/thicpp.htm

http://helion.pl/ksiazki/cppdk.htm

I Symfonię C++ Grębosza.

Ja mam "C++ dla każdego" i uważam że to świetna książka.


(northwest) #7

ja bym zaczął od Visual Basic 2005 Express (darmowe środowisko, możliwość pisania komercyjnego softu), do tego składnia dość prosta i duze możliwości dzięki technologi .NET (bardzo przyszłościowa). Polecam dość tanią książkę: http://www.eksiegarnia.net/?view=25218


(Pawelkedra) #8

C++. mam 14 lat i dzięki tej stroniczce \/ śmigam sobie w tym języku

http://darkcult.gamedev.pl/


(Kim40) #9

C++


(Lord218) #10

ja też poleca C++ bo jest to bardzo potężny język programowania i większość wirtualnego świata na nim stoi.


(mrbungle) #11

moim zdaniem najlepiej to w C zacząc... mimo, że dość archaiczny, ale stosowany do wielu specjalistycznych programow... a czemu? Programy w C są zopytmalizowane w wykorzystaniu pamięci kompa (choć z tym ostatnim czasu nie ma problemu) w porównaniu nawet do C++...

pozniej C++, Java, PHP i języki "C-podobne" beda o wiele łatwiejsze :wink:


(Xwars) #12

Osobiście też uważam, że warto zacząć od C, choćby po to by na własnej skórze przekonać sie jak łatwo coś skopać ręcznie zarządzając pamięcią, itp :wink: A później możesz zobaczyć jaki fajny jest paradygmat obiektowy za pomocą c++/javy czy pythona


(Ryan) #13

W jakim celu chcesz się nauczyć programować? Interesuje Cię programowanie konkretnych rzeczy (mikrokontrolery, aplikacje narzędziowe, strony web, skrypty shell,...) czy chcesz skończyć jakąś tam szkołę? Jak to ostatnie - dowiedz się jakich języków wymagają. Jak to pierwsze - wybór języka zależy od przeznaczenia kodu, który będziesz pisał. Kilka przykładów:

  • jeśli interesują Cię niewielkie programy narzędziowe uruchamiane z linii komend: wybierz język skryptowy w danycm shellu (dla windows coś, co obsługuje WMI: VB Script lub JScript; dla Linuksa: bash)

  • jeśli interesują Cię miniprogramy obrabiające dane: wybierz PERLa

  • jeśli interesują Cię mody do gier: wybierz odpowiedni język skryptowy (obecnie niepodzielnym królem jest LUA)

  • jeśli interesują Cię mikrokontrolery, programowanie rzeczy od robotów po pralki: wybierz ANSI C

  • jeśli interesują Cię aplikacje Web: wybierz C# albo PHP

  • jeśli interesują Cię okienkowe aplikacje użytkowe: wybierz C++ lub C#, ewentualnie Pythona (zależy od samozaparcia i platformy)

  • jeśli interesują Cię aplikacje multimedialne: wybierz C++ lub C# (zależnie od platformy)

Warunków i przykładów można mnożyć. Nie ma jednej odpowiedzi, która będzie prawdziwa w przypadku każdego chętnego do nauki. Odpowiedzi typu: C++ tak jak ja! VB bo jest prosty! Pascala bo jest prostszy! i im podobne można sobie przeważnie w buty wsadzić. Choć trudno się takim odpowiedziom dziwić, skoro nie piszesz do czego chcesz wykorzystać umiejętność pisania programów (wciąż zakładam i święcie wierzę, że nie tylko do przejścia przez szkołę).


(C4x) #14

Najprostszy jest Quick Basic, ale tam wszystko przeczy wszelkim regułom. Jeżeli chcesz poznać zasady programowania na początek najlepszy będzie Turbo Pascal. Możesz też zacząć od C++, ale równie szybko możesz się zniechęcić, bo ten język wymaga już więcej chęci.


(Cooldawid) #15

Ja polecam Asemblera...

Jest niema co ukrywać o wiele wiele trudniejszy niż Pascal czy C.

Ale dzięki Asemblerowi nauczysz sie architektury komputerów, procków i wielu wielu innych ciekawych rzeczy.. :slight_smile:


(Stonek 91) #16

Polecam Pascala bo jest bardzo prosty, mam dopiero 15 lat, a napisałem w nim gierke Tetris. Też chcę iść do tecnikum informatycznego i mam nadzieję że Pascal na razie wystarczy. Grafika w nim jest beznadziejna, ale jest dobry do nauki :wink: .