Programowanie jaki język wybrać

Witam poczytałem tematy na forum, ale nadal nie wiem który język programowania wybrać. Z 0.5 lat chcę iść do technikum informatycznego i jest wymagana znajomość programowania a Ja jestem zieloniutki :(. Jaki język polecacie i jaką książkę/ki do nauki(ale jakiś porządny języki i książkę żebym nie tracił czasu na coś w czym się prawie niczego nie nauczę). pozdro

http://4programmers.net/Z_pogranicza/FA … ybra%C4%87

Proponuję zacząć od Turbo Pascala, będziesz go miał w pierwszej klasie Technikum Informatycznego (jestem na tym kierunku). Jest to najprostszy język programowania. Jeżeli opanujesz Pascala, możesz zabrać się np. za C++, którego też będziesz się uczył na tym kierunku :slight_smile:

Ja tam kupiłem biblioteczke KŚ “Programowanie w C++” i nauczyłem się wszystkich podstaw aplikacji konsolowych :smiley: Bierz C++, jak ma się dobry kurs/księżkę to naprawdę jest łatwy. Ja mam 12 lat i jest łatwy.

visual basic prosty c++ tez prosty

Mógłbyś od razu zacząć c++ tak jak ja. I zamiast marnować czas na pascala możesz spokojnie przerabiać c++.

Pascala będziesz się uczył w szkole, on jest łatwy więc nie będzie problemu jakbyś np. w szkole pisał w pascalu, a sam byś się trochę dokształcał c++ (jeśli masz ochotę). Potem gdy w szkole będziecie przerabiać c++ ty będziesz miał o wiele łatwiej :slight_smile:

Ale tak jak w moim podpisie to tylko moje zdanie.

Złączono Posta : 04.03.2007 (Nie) 14:08

Co do książek wszyscy polecają te:

http://helion.pl/ksiazki/thicpp.htm

http://helion.pl/ksiazki/cppdk.htm

I Symfonię C++ Grębosza.

Ja mam “C++ dla każdego” i uważam że to świetna książka.

ja bym zaczął od Visual Basic 2005 Express (darmowe środowisko, możliwość pisania komercyjnego softu), do tego składnia dość prosta i duze możliwości dzięki technologi .NET (bardzo przyszłościowa). Polecam dość tanią książkę: http://www.eksiegarnia.net/?view=25218

C++. mam 14 lat i dzięki tej stroniczce / śmigam sobie w tym języku

http://darkcult.gamedev.pl/

C++

ja też poleca C++ bo jest to bardzo potężny język programowania i większość wirtualnego świata na nim stoi.

moim zdaniem najlepiej to w C zacząc… mimo, że dość archaiczny, ale stosowany do wielu specjalistycznych programow… a czemu? Programy w C są zopytmalizowane w wykorzystaniu pamięci kompa (choć z tym ostatnim czasu nie ma problemu) w porównaniu nawet do C++…

pozniej C++, Java, PHP i języki “C-podobne” beda o wiele łatwiejsze :wink:

Osobiście też uważam, że warto zacząć od C, choćby po to by na własnej skórze przekonać sie jak łatwo coś skopać ręcznie zarządzając pamięcią, itp :wink: A później możesz zobaczyć jaki fajny jest paradygmat obiektowy za pomocą c++/javy czy pythona

W jakim celu chcesz się nauczyć programować? Interesuje Cię programowanie konkretnych rzeczy (mikrokontrolery, aplikacje narzędziowe, strony web, skrypty shell,…) czy chcesz skończyć jakąś tam szkołę? Jak to ostatnie - dowiedz się jakich języków wymagają. Jak to pierwsze - wybór języka zależy od przeznaczenia kodu, który będziesz pisał. Kilka przykładów:

  • jeśli interesują Cię niewielkie programy narzędziowe uruchamiane z linii komend: wybierz język skryptowy w danycm shellu (dla windows coś, co obsługuje WMI: VB Script lub JScript; dla Linuksa: bash)

  • jeśli interesują Cię miniprogramy obrabiające dane: wybierz PERLa

  • jeśli interesują Cię mody do gier: wybierz odpowiedni język skryptowy (obecnie niepodzielnym królem jest LUA)

  • jeśli interesują Cię mikrokontrolery, programowanie rzeczy od robotów po pralki: wybierz ANSI C

  • jeśli interesują Cię aplikacje Web: wybierz C# albo PHP

  • jeśli interesują Cię okienkowe aplikacje użytkowe: wybierz C++ lub C#, ewentualnie Pythona (zależy od samozaparcia i platformy)

  • jeśli interesują Cię aplikacje multimedialne: wybierz C++ lub C# (zależnie od platformy)

Warunków i przykładów można mnożyć. Nie ma jednej odpowiedzi, która będzie prawdziwa w przypadku każdego chętnego do nauki. Odpowiedzi typu: C++ tak jak ja! VB bo jest prosty! Pascala bo jest prostszy! i im podobne można sobie przeważnie w buty wsadzić. Choć trudno się takim odpowiedziom dziwić, skoro nie piszesz do czego chcesz wykorzystać umiejętność pisania programów (wciąż zakładam i święcie wierzę, że nie tylko do przejścia przez szkołę).

Najprostszy jest Quick Basic, ale tam wszystko przeczy wszelkim regułom. Jeżeli chcesz poznać zasady programowania na początek najlepszy będzie Turbo Pascal. Możesz też zacząć od C++, ale równie szybko możesz się zniechęcić, bo ten język wymaga już więcej chęci.

Ja polecam Asemblera…

Jest niema co ukrywać o wiele wiele trudniejszy niż Pascal czy C.

Ale dzięki Asemblerowi nauczysz sie architektury komputerów, procków i wielu wielu innych ciekawych rzeczy… :slight_smile:

Polecam Pascala bo jest bardzo prosty, mam dopiero 15 lat, a napisałem w nim gierke Tetris. Też chcę iść do tecnikum informatycznego i mam nadzieję że Pascal na razie wystarczy. Grafika w nim jest beznadziejna, ale jest dobry do nauki :wink: .