Programowanie od czego zacząć?

 

Standardowy motyw w tym dziale - po kiego diabła uczyć się na czymś archaicznym i nieprzydatnym, kiedy można zacząć od czegoś równie prostego ale współczesnego i użytecznego? Zupełnie jakby polecać naukę jazdy Fordem T, żeby dopiero potem przejść na normalne auto.

To porównanie nic nie wnosi po za zbędną linijką. W Batchu można zrobić dobre programy, trzeba tylko znać komendy i sposób ich wykorzystania. Jedna komenda może mieć kilka zastosowań zależnie od tego co do niej dodamy.

Np.: echo - może wyświetlać text, zrobić pustą linijkę po dodaniu kropki albo zapisać/nadpisać plik po dodaniu nazwy i typu pliku.

Więc skoro jest taki uniwersalny, dlaczego światkiem gier trzęsie C++, a biznesem Java? Dlaczego nie tworzy się pod niego zaawansowanych IDE ani żadnych frameworków? Dlaczego nie próbuje się go portować na inne niż windowsowe CMD platformy? 

W sumie racja, jak ktoś oparł swój biznes na Javie, to teraz się trzęsie ze strachu. :stuck_out_tongue:

Nie jest to język do zarabiania, ale da się nim wiele rzeczy zrobić. Jest to język który możemy spotkać na każdym komputerze z WIN czy chcemy czy nie.

Do C++ nikt nie potrzebuje interpretera, działa nie tylko na kompach z Windowsem. A chociażby Bash jest lepszym językiem od Batcha. I więcej urządzeń ma go zainstalowanych (każdy telefon/tablet z Androidem i iOSem go ma domyślnie, tylko w przypadku iOSa trzeba mieć jail breaka, żeby go używać).

Ja polecam C++. Jako pierwszy język może wydawać się trudny i dużo nauki jest ale dużo w nim można zrobić.

Najlpiej na początku zacząć od czegoś łatwego (np. Pascal) a pózniej przeskoczyc na trudniejsze rzeczy :wink:

Atari logo jest prostsze.

 

To już lepiej zaczynać od JavaScriptu, przynajmniej jest powszechnie używany…

Za to jest bardzo trudny, mało kto go zna, przez co w sieci krąży wiele przykładów słabego kodu w JS. Do tego ma swoje dziwne i nielogiczne zachowania, które tylko mieszają w głowie.

Na początek lepiej wybrać jakiś normalniejszy język.

Jeśli miałbym coś polecić, to z lepszych na początek wybrałbym połączenie Python + Qt. Język C++ słusznie może wydać się trudny na samym starcie, a jak trafimy na jakąś książkę suchara do tego języka bądź kiepskiego wykładowcę, to się człowiek zrazi na amen (ze mną tak było, dlatego zacząłem szukać alternatyw, bo koniami mnie do C++ już nie zaciągną). Dodatkowo Python jest popularny, są ogłoszenia pracy dla jego programistów, ma spore możliwości i dzięki frameworkowi Django, można wejść z nim do internetu. Dodatkowo bindingi do takich bibliotek jak Gtk czy Qt, więc stworzymy w pełni działającą aplikacje. Wiele gier czy aplikacji jest nim dodatkowo oskryptowana. Teoretycznie język skryptowy, ale ogólnego zastosowania. Niemniej jak każdy język skryptowy, tak i ten ma jeden minus - ciężko ukryć kod, więc nie każdy będzie zadowolny, iż obce osoby mogą patrzyć w źródła i najlepszy model biznesowy dla aplikacji w nim, to Open Source. No ale - tak samo jest w przypadku choćby stron www i nikt nie robi z tego wielkiego halo :slight_smile:

 

Co do JavaScriptu - można się go też nauczyć, ale dziwnym trafem nie opuszcza mnie wrażenie, że patrzę na spaghetti i można byłoby operacje skrócić składnią, zamiast tworzyć tasiemce… Oczywiście patrzę z punktu hobbystycznego na JS.

 

Mój głos idzie za Pythonem i Qt do tego. Python działa wszędzie (nawet na systemach jak Symbian), można tworzyć w nim kompletne programy, rysować GUI, wejść z frameworkami do internetu. Także nasza aplikacja nie jest przykuta do jednego systemu i może działać na Linuksie, Windows, OS X, BSD, Solarisie…

 

Dobrym punktem zaczepienia jest po prostu dobra, ludzka książka do nauki języka. Z dobrze i po ludzku napisaną książką, to i człowiek Assemblera by ogarnął. Ze złą, to i ciężko HTMLa się nauczyć. Niestety często trafia się na tę złą - choć adresowane rzekomo dla początkujących :stuck_out_tongue:

Początkujących wykładowców chyba.

Długa droga:

Zacznij od C++, a jak już troche liżniesz, to od razu przestaw się na C#, a najlepiej zaraz na ASP lub DirectX i nie trać czasu na inne rzeczy

 

Inna długa droga:

JAVA

 

Krótka droga (ale też pełna przygód):

PHP / JavaScript / CSS

 

Niestety, bez studiów kierunku IT, o ile w PHP potrzebują na siłę za pół darmo (nie wiedząc czemu każdy pracodawca myśli, że to taki język, w którym można dużo namieszać i każdy kandydat za michę ryżu da radę - a później wielkie zdziwienie, że projekt pada), w JAVA bez studiów jeszcze pare ofert znajdziesz, ale w odmianach C nie za bardzo pozwolą Ci bez papierka programować, a szkoda, ja w PHP się męczę przez to w pracy, a w domu C#, Generalnie, Polish employers’ mentality…

 

Jeśli troche qmasz grafikę, a mimo to chcesz programować, to raczej CSS i JavaScript. Jeśli wybrałeś długą drogę to rób modele 3D (np w Blender3D) i ucz się LUA lub C#/DirectX lub JAVA/OpenGL Jeśli myślisz o naprawdę poważnej kasie to niestety, PHP, CSS i JS odpada. Tak na marginesie to chyba tylko w naszym kraju uczciwych pracodawców nie podaje się widełek w ofertach, a jak już ktoś poda to zaraz jeszcze przez telefon mowi, że owszem, ale to max i zależy od doświadczenia, czyli wszędzie 1,5k. Jeśli masz nerwy zatrudnij sie na pół roku i szukaj gdzie indziej za 2, w międzyczasie rób studia, jeśli nie to nie bierz się za programowanie w tym kraju.

 

We Wrocławiu to prawda, koledzy zaczynają od staży po 1,5k na łapę i to po studiach, po czym 90% odpada po stażu. W Warszawie bywa jeszcze lepiej - darmowy staż! Ja się ogólnie dziwię, bo nawet mój pies nie obsikałby takiego pracodawcy. Ale niektórzy mają narąbane i karmią hieny licząc, że im za ich kod klepany przez pół roku gratis nagle z dobroci zapłacą.

Z tym brakiem kasy przy JS-ie bym nie przesadzał. Mój pracodawca od pewnego czasu szuka dobrego programisty JS-a, który potrafi robić poważne rzeczy w poważnym frameworku. Albo zdarzają się fachury, na których po prostu go nie stać, abo dzieciaki, co zrobiły parę tutoriali i piszą spagetti kodem.

Najpierw zacznij od PHP - kontunuacja po HTML. W następnej kolejności bazy danych mysql, sql. Później żeby to jakoś wyglądało + ew. komunikaty na stronie, naucz się JS. Następnie C++. Na samym końcu rozszerzenia do języków tych wszystkich. Następnego języka którego się ucz to mało popularnego , kupując książkę do tego języka. To tyle.

Bzdury, praktycznie żaden pracodawca nie zwraca uwagi na studia, liczą się umiejętności i doświadczenie.

 

1,5k tygodniowo to nie jest przecież zła pensja, zwłaszcza w polskich warunkach.

żartujesz sobie, to jest pensja miesięczna

Nie wiem gdzie wy szukacie pracy i w jakich firmach. Średnia np. w Warszawie (w Krakowie jest podobnie) za Pythona (podobnie ma się sprawa z Rubym) to ok. 2k za praktyki, 3k za juniora, 4.5k dla normalnego programisty. Z Javą jest jeszcze lepiej, szczególnie jeśli ktoś robi na kontrakty czasowe. Fakt, backend jest lepiej płatny niż np. front, ale jeszcze się nie spotkałem by ktoś z doświadczeniem zarabiał te 1.5k.

Mój znajomy z Politechniki Poznańskiej jest na praktykach z Javy (konkretnie Android), 3 rok i zarabia około 6000 miesięcznie.