Programowanie od czego zacząć?

Witam na wstępie chciałbym zaznaczyć że w programowaniu jestem zielony a bardzo chciałbym się nauczyć. Jaki język polecacie dla żółtodzioba?? Dodam że spędzam dużo czasu przed komputerem

Zależy co chcesz programować. Ja np. programuję w PHP to programuję strony WWW.

Angielski. Serio, bez niego absolutnie niczego w tej branży nie osiągniesz.

To tak jak większość ludzi w tych czasach zajmujących się pracą biurową. Większość tej większości nie ma żadnego pojęcia o programowaniu, więc… na dzień dzisiejszy to o niczym nie świadczy.

Na samiuśki początek zacząłbym od HTML-a. Teoretycznie niewiele ci to da, jeżeli później nie pójdziesz w stronę tworzenia stron internetowych, ale w bardzo łagodny sposób zderzy cię z dyscypliną tworzenia i utrzymania kodu. Potem jakiś obiektowy język wysokiego poziomu (Python, Ruby), a później powinieneś być na tyle obyty, że sam wybierzesz dalsze kształcenie.

“Angielski. Serio, bez niego absolutnie niczego w tej branży nie osiągniesz.”

Z angielskiego jestem dobry posiadam certyfikat ECCC. Chodziło mi o język programowania :smiley:

Jeśli chcesz iść na koksa to C++, jeśli nie dasz rady to Pascal.

Jeśli nie dasz rady z Pascalem to zacznij od języków używanych w internecie.

Po co? Są inne proste języki, które przy tym nie są martwe ani przestarzałe.

Otóż z tego co przeczytałem to on chce iść na żywioł, a Pascal to skomplikowany a zarazem łatwy język.

Po za tym był on kiedyś dosyć popularny, więc łatwo znajdzie jakiś kursik, a nie będzie się męczył. :wink:

Do Pythona też jest sporo materiałów. W Pythonie nauczy się obiektowości i podstaw programowania funkcyjnego, czego Pascal nigdy nie zapewni. Python jest językiem rozwijanym, Pascal nie. Python jest językiem używanym w biznesie, Pascal na szczęście (pomijając Delphiego w stanie agonalnym) nie.

@Frankfurterium:

Zbytnio się spinasz, wyluzuj. :wink:

To że wymieniłem Pascala to nie znaczy że od razu muszą mnie zagryść psy. :smiley:

Python, Pythonem. Pascal, Pascalem. :slight_smile:

A po za tym Pascala też się jeszcze wykorzystuje!

Nie każdy żyje językami obiektowymi i nie każdy musi kroczyć tą samą drogą co inni! :expressionless:

@idiota112:

Od razu zaproponuje ci jeszcze Logo, Visual Basica i Jave do rozmyślenia. :slight_smile:

I z rozmowy o tym jakich języków się uczyć powstała jatka dotycząca tego kto tu jest hipokrytą ;D Ja jako język do nauki Polecam lua, potem C/C++.

Ps. lua to bardzo uproszczone C i wg mnie świetnie nadaje się do nauki, a tu masz link do strony z której się go uczyłem: https://sites.google.com/a/cs.uni.wroc. … -jzyka-lua .

Panowie uspokójcie się :smiley: Wybrałem język C++. Koniec tematu

Lua faktycznie nadaje się do nauki, ale to nie jest w żadnym wypadku uproszczone C (no chyba, że Tcl to uproszczony Fortran), choć fakt, że te dwa języki bardzo łatwo zintegrować ze sobą.

Przejrzyj sobie w pierwszej kolejności oferty pracy. Zauważysz, że największe wzięcie mają specjaliści z Java. Jest to obecnie jeden z popularniejszych języków programowania - zawdzięcza to swojej uniersalności. Java ma niesamowite wsparcie wśród użytkowników sieci, jest masa książek itd. Zarobki programistów z Java zaczynają się od 3-4k na rękę. Górnej granicy nie ma :slight_smile: Wszystko zależy od Twoich możliwości.

Tutaj masz dobre wprowadzenie do tego języka /*ciach*/

Widzę, że trochę dyskusja się rozkręciła, aczkolwiek jestem w stanie zgodzić się z przedmówcami, podstawą podstaw jest angielski, znając dobrze język znacznie łatwiej jest coś napisać. Oprócz angielskiego programowanie zaczynałem i polecam każdemu od Pascala, gdyż ten język uczy nas systematyczności kodu.

 

Polemizowałbym, jeżeli rozmawiamy o świeżakach. Sporo znajomych studentów ostatnich semestrów wrocławskiej polibudy właśnie zaczyna karierę zawodową jako junior Java developerzy. Chyba żaden z miejsca nie wynegocjował 3k. Średnio między 1600 i 2500 w łapę za miesiąc.

We Wrocławiu wygląda to inaczej niż w innych miastach, ze względu na duża ilość świeżaków stawki początkowe są niższe niż w innych miastach. Już w takim Poznaniu jest te kilka stówek więcej na start. 

 

To chyba dobrze trafiłem, bo za taki hajs nie klepałbym Javy. :smiley:

OTy poleciały do kosza. Kolejne będą odpowiednio nagradzane.

C++ jeśli chcesz z poziomu “niski” na “bardzo wysoki”.

A z takich łatwiejszych to PLIK.BAT , niżej masz dobry poradnik.

 

 

Wejdź na YT, będzie cała Play Lista.

Batch? Język bez perspektyw i zastosowań. Administratorzy Windows Servera używają PowerShella, nikt inny tego nie używa. W dodatku jest to język działający tylko pod jedną platformą.

Na początek wystarczy, żeby ogarnąć jak to działa i mniej więcej wygląda.