Programowanie od podstaw - Pomocy

Witam, nazywam się Łukasz i mam 15 lat. Chciałbym zacząć uczyć się programowania, około tygodnia czytałem na czym to wszystko leży itd. Jestem młody, cierpliwy i ambitny. Miałem wypadek i teraz jestem uziemiony w domu, więc czasu mam sporo, a żeby nie był to stracony czas wpadło mi na myśl, żeby w końcu czegoś się nauczyć, a nie tylko grać w te durne gry. Chciałbym abyście mi pomogli wysyłając poradniki, artykuły o programowaniu, może jakaś książka? Wszystko ale to wszystko mile widziane! Na pewno ten temat przyda się także innym młodym, ambitnym. Z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich userów:)

Czy książka: “Symfonia C++ Standard Jerzego Grębosza” będzie dobra dla początkującego(Zielonego)?

Lukasz1 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Zdecydowanie polecam Symfonię C++ komuś kto dopiero zaczyna z programowaniem. Jak na książkę o języku programowania jest mocno “przegadana”, są tam różne opowiastki, a w tłumaczeniu mechanizmów ęzyka autor posługuje się analogiami do świata rzeczywistego - coś co nie musi podobać się osobie która poszukuje po prostu czysto technicznych informacji, ale wg mnie ten styl jest w porządku jeśli jest się kompletnie zielonym. Nie spodziewaj się, że książka nauczy Cię wiele, nie opisuje całego języka, a w dodatku traktuje o jego starszej wersji, ale jako pierwsza książka może być dobra, żeby choć trochę poczuć o co chodzi w programowaniu.

Ciężko mi jest Ci polecić coś teraz, bo kiedy ja zaczynałem się uczyć programowania (1988 rok), to były zupełnie inne czasy (m.in. nie było internetu!) i inne języki były używane. Poza tym wiele zależy, w jakim kierunku chciałbyś programować: czy interesują Cię programy stricte pod Windows, czy może pisanie gier (w Javie), a może tworzenie stron www oraz aplikacji internetowych.

Również ważne jest to, czy programowanie ma być dodatkowym zajęciem (hobby), czy głównym zajęciem na którym chcesz się skoncentrować i z którym wiążesz swoją przyszłość.

W internecie jest wiele poradników i kursów programowania, więc książka często nie jest konieczna.

Polecam:

Miłej zabawy :smiley:

Jak poprzednik również polecam “Symfonię”. Bardzo dobra książka do nauki C++

Do mnie symfonia zupełnie nie przemawia. Ja zaczynałem mając 8 lat od książek z serii “dla dzieci”, więc może niekoniecznie dla Ciebie :slight_smile: za to świetną książką do Javy jest książka z serii Rusz Głową! To nie jest nudna encyklopedia, a ciekawa książka, która dosłownie wciąga. Ew. Jeśli niekoniecznie Java, z tej serii jest też książka o C# - również świetna.

Jestem też zdania, że nauka z kursów w internecie nie ma sensu i lepiej wydać nieco kasy na dobrą książkę.

Łukasz też miałem kiedyś 15lat, kontuzja uziemiła mnie w domu, postanowiłem nauczyć się programować zamiast grać w durne gry. Teraz słucham:

co prawda nie programuje w .net przynajmniej nie na co dzień, ale z tęsknotą wspominam piękne czasy zanim zacząłem postrzegać świat jako ciąg warunków i procedur. Także posłuchaj sobie piosenki i się zastanów czy nie wolisz zostać hydraulikiem ;]

ps. też zaczynałem od symfonii - mniej więcej w twoim wieku i nie miałem żadnych problemów z przyswojeniem tej wiedzy.