Programowanie Pascal - jaki program?

Witam!

Mam starszą książkę ‘Elementy informatyki’ ('95 rok - no to hello! ponad 10 lat!) W tej książce znajdują się instrukcje prostych komend w języku Pascal, dlatego mam pytanie: Czy ktoś zna jakiś program do poruszaniu się w tym języku? Najlepiej jakiś prosty program, w którym mógłbym pracować, najlepiej w języku angielskim bo tam komendy były w tym języku :slight_smile:

PROSZĘ O POMOC ![-o<

Z góry dzięki za odp. :slight_smile:

Poczytaj o środowiskach dla Pascalu. Ja pamiętam, że używałem darmowego Free Pascal, nawet OK.

Jest też podobno dobry Turbo Pascal, obecnie nierozwijany, ostatnia darmowa wersja to 5.5 bodajże.

Komendy (instrukcje) zawsze są po angielsku :smiley:

Ostania wersja Turbo Pascala to wersja 7. Ja byłem zadowolony z tej wersji. A co do komend to nie są po angielsku ale są zbliżone do słów w języku angielskim dlatego też Pascal jest językiem od którego większość ludzi zaczyna programować po pierwsze prostota i łatwość zapamiętania komend jest bardzo ważna dla początkujących łatwiej zrozumieć co się dzieje :-D. Życzę powodzenia w nauce :slight_smile:

Dzięki :slight_smile:

Mam jeszcze pytanko: ten TURBOPASCAL to starszy program? Bo wiecie chodzi mi o to, żeby komendy w książce były przynajmniej podobne :slight_smile:

Najnowsze wydanie Turbo Pascala pochodzi z 1992 r.

Składnia języka się nie zmienia mogą dojść jedynie nowe komendy :!:

Mam jeszcze takie jedno pytanko dotyczące tego TurboPascala.

Wiem, że jest ono nietypowe, i trudno będzie na nie odpowiedzieć :slight_smile:

Bo widzicie jestem chwilowo poza swoim kompem i chciałbym zainstalować TP, czy program wkleja pliki WINDOWSOWSKIE?