Programowanie sztucznej inteligencji

(fedora24x) #1

Hej, czy wiecie jak napisać wirtualnego asystenta. Mam na myśli coś na wzór czatbota bazującego na SSN. Głównie aby się porozumiewał z użytkownikiem po przez tekst. Powinien sam się uczyć, wynioskować z przybiegu rozmowy oraz, żeby zbierał, uczył się z  internetu (analizował i zapamiętywał materiały np. z wikipedi ). Prosze aby ktoś, kto juz próbował aby przesłał mi materiały wskazówki, opinie i wizje :slight_smile:

(system) #2

Takie rzeczy tylko w Erze........to, co chcesz stworzyć jest nie możliwe na poziomie obecnej ludzkiej wiedzy, jeśli taki program stworzysz na pewno twój program zaliczy test Turinga.

(dragonn) #3

forest2014 możliwe jest :wink:, ale są to zagadnienia nad którymi siedzą całe zespoły naukowców a kompy obsługujący tego typu algorytmy różnią się znacznie specyfikacją od typowych PC-tów. Polecam poczytać na temat Watson-a od IBM.

(fedora24x) #4

Jest możliwe, i siedzą przy tym zespołami ich twórcy, ale nie o taki bajer mi chodzi. Mnie wystarczy aby program rozumiał pytanie polecenie i wykonywał akcje na nie. Bez znaczenia jak sformułuje pytanie czy polecenie. Utknąłem na ogarnięciu merytorycznym, czyli jak mam to zacząć implementować?

czyli jak mam się wziąć na "przetwarzanie zdania"?

(system) #5

Jest możliwe :slight_smile: zadaj pytanie natury filozoficznej albo głupie i każdy program leży

(fedora24x) #6

Wiem że komputery nie lubią filozofi, ale moj bot miałby wykonywać określone czynności po określonej wypowiedzi,

nie zależnie jak była by ona sformułowana np.

uruchom skrypt.sh                  //wykonuje nie zaleznie od sformułowania

wykonaj /cos/gdzies/plik.py     //wykonuje uzywajac odpowiedniego "narzedzia np. interpreter pythona"

włacz man man                       //rozpoznaje argumenty i je stosuje

włacz mi gedit

...

...

lub na przykład: "wyłacz" lub "ide spać" ____czynność-----> poweroff

Ma ktos jakie pomysły, sugestie , gotowe wyrażenia reguralne :slight_smile: ???

(system) #7

Czyli, moim zdaniem twojego programu nie można nazwać botem.

(fedora24x) #8

Bot czy nie bot, ma interprtowaś słownie opisane komendy :slight_smile:

(dragonn) #9

Pobierasz od użytkownika ciąg znaków i sprawdzasz czy zawiera podane słowa kluczowe lub czy równa się zapisanego w programie, prościej się nie da.

(fedora24x) #10

ciekawe czy takie coś zintepretuje: Włacz "program" jako root z argumentami  -a 126 oraz --result plik.txt ?

(Kamatori) #11

Jeśli chcesz typowego pomocnika pod konsolę linuxową to jest już taki projekt. To jest taka Siri tylko dla konsoli. Link: https://github.com/pickhardt/betty Projekt jest dość młody ale aktywnie rozwijany.

Większość komend których wymagasz jest już zawarta w programie. Link: https://github.com/pickhardt/betty#documentation

(Mch Frnc) #12

Jeśli interesuje Cię faktycznie "programowanie sztucznej inteligencji" to zainteresuj się językami typu Prolog i jego pochodne, chyba najczęściej wykorzystywany w tej dziedzinie język :slight_smile:

Ale uprzedzam, pisanie w nim programów BARDZO różni się od pisania programów w normalnym języku imperatywnym, więc czasami jest niełatwo się przestawić na ten całkiem inny sposób myślenia o tym jak działa nasz prologowy program...

(fedora24x) #13

Asystem basha bym tego nie nazwał, bardziej byłby to twór na wzór AliceBOT :slight_smile: Tylko poszerzona o elementy z tego tam Betty.

A czy wyjdzie to niewiem, zobaczy sie. Powiedzcie mi, gdy takie coś wyszło by to co wy chcieliśćie? Jakie funkcje by wam spasowały??