Programowanie sztucznej inteligencji

Hej, czy wiecie jak napisać wirtualnego asystenta. Mam na myśli coś na wzór czatbota bazującego na SSN. Głównie aby się porozumiewał z użytkownikiem po przez tekst. Powinien sam się uczyć, wynioskować z przybiegu rozmowy oraz, żeby zbierał, uczył się z  internetu (analizował i zapamiętywał materiały np. z wikipedi ). Prosze aby ktoś, kto juz próbował aby przesłał mi materiały wskazówki, opinie i wizje :slight_smile:

Takie rzeczy tylko w Erze…to, co chcesz stworzyć jest nie możliwe na poziomie obecnej ludzkiej wiedzy, jeśli taki program stworzysz na pewno twój program zaliczy test Turinga.

forest2014 możliwe jest ;), ale są to zagadnienia nad którymi siedzą całe zespoły naukowców a kompy obsługujący tego typu algorytmy różnią się znacznie specyfikacją od typowych PC-tów. Polecam poczytać na temat Watson-a od IBM.

Jest możliwe, i siedzą przy tym zespołami ich twórcy, ale nie o taki bajer mi chodzi. Mnie wystarczy aby program rozumiał pytanie polecenie i wykonywał akcje na nie. Bez znaczenia jak sformułuje pytanie czy polecenie. Utknąłem na ogarnięciu merytorycznym, czyli jak mam to zacząć implementować?

czyli jak mam się wziąć na “przetwarzanie zdania”?

Jest możliwe :slight_smile: zadaj pytanie natury filozoficznej albo głupie i każdy program leży

Wiem że komputery nie lubią filozofi, ale moj bot miałby wykonywać określone czynności po określonej wypowiedzi,

nie zależnie jak była by ona sformułowana np.

 

uruchom skrypt.sh                  //wykonuje nie zaleznie od sformułowania

wykonaj /cos/gdzies/plik.py     //wykonuje uzywajac odpowiedniego “narzedzia np. interpreter pythona”

włacz man man                       //rozpoznaje argumenty i je stosuje

włacz mi gedit

 

 

lub na przykład: “wyłacz” lub “ide spać” ____czynność-----> poweroff

 

Ma ktos jakie pomysły, sugestie , gotowe wyrażenia reguralne :slight_smile: ???

Czyli, moim zdaniem twojego programu nie można nazwać botem.

Bot czy nie bot, ma interprtowaś słownie opisane komendy :slight_smile:

Pobierasz od użytkownika ciąg znaków i sprawdzasz czy zawiera podane słowa kluczowe lub czy równa się zapisanego w programie, prościej się nie da.

ciekawe czy takie coś zintepretuje: Włacz “program” jako root z argumentami  -a 126 oraz --result plik.txt ?

Jeśli chcesz typowego pomocnika pod konsolę linuxową to jest już taki projekt. To jest taka Siri tylko dla konsoli. Link: https://github.com/pickhardt/betty Projekt jest dość młody ale aktywnie rozwijany.

 

Większość komend których wymagasz jest już zawarta w programie. Link: https://github.com/pickhardt/betty#documentation

Jeśli interesuje Cię faktycznie “programowanie sztucznej inteligencji” to zainteresuj się językami typu Prolog i jego pochodne, chyba najczęściej wykorzystywany w tej dziedzinie język :slight_smile:

Ale uprzedzam, pisanie w nim programów BARDZO różni się od pisania programów w normalnym języku imperatywnym, więc czasami jest niełatwo się przestawić na ten całkiem inny sposób myślenia o tym jak działa nasz prologowy program…

Asystem basha bym tego nie nazwał, bardziej byłby to twór na wzór AliceBOT :slight_smile: Tylko poszerzona o elementy z tego tam Betty.

A czy wyjdzie to niewiem, zobaczy sie. Powiedzcie mi, gdy takie coś wyszło by to co wy chcieliśćie? Jakie funkcje by wam spasowały??