Programowanie-tworzenie dynamicznych serwisów internetowych


(Timothee1) #1

Witam:)

Jestem Adrian mam 16lat, ucze sie w liceum:)

Pod koniec 3klasy gimnazjum mielismy na informatyce programowanie(jesli w ogole tak to określić)po prostu nauczyciel kazał nam zrobić stronke w html-u, bez jakiegoś tlumaczenia kodu jezyka(powiedził tylko o tagach ,

,),dalej musielismy sobie radzić sami(jak to w małym, wiejskim gimnazjum-poziom nauczania daje wiele do myslenia).

Poszperałem w internecie i znalazlem kurs: http://www.kurshtml.edu.pl/ korzystałem z niego i udało mi sie wychaczyć 6(wstawienie zdjecia jako tlo, dodanie kilka linków do innych serwisów www, uzupelnienie strony o pare filmików z yt)- belem bardzo szczesliwy, jednak gdy popatrzylem na strony www w interncie, troche sie zasmuciłem.Moja strona wyglądała jakby była ze 200lat za murzynami- w porównaniu do tych wszystkich serwisów,gier przeglądarkowych, portali, czy też nawet stron wizytówek ktore prezentowały sie o niebo(albo i o kilka nieb) lepiej od mojej mizernej stronki.

Postanowiłem coś zrobić.Przestałem grać w gry, postanowilem, ze nie bede tracił czasu na glupoty. Wziąłem sie do nauki html'a.

Zglebiłem tajniki tego jezyka.dokladnie przestudiowałem jego skladnie- zacząlem pisać strony internetowe.Wyglądały o niebo lepiej niż ta zrobiona na lekcjach informatyki, ale nadal w porównaniu do serwisów zamieszczanych w internecie, prezentowały sie ubogo.Doglębnie "przeleciełem" CSS.Nauczyłem sie bardzo dużo.Robiłem strony oparte na html'u urozmaicone Kaskadowymi arkuszami stylów wyglądało to już dość ładanie.Postanowaiłem poglębić moją wiedzę o XHTML.Mimo stosowania XHTML'a wygląd moich stron specjalnie sie nie zmiennił.Mimo poswiecenia 5miesiecy(po 2-3h dziennie + dodatkowy czas na wykorzystywanie wiedzy w praktyce) na zglebiane wiedzy programowania moje prace po prostu slabo wypadają na tle popularnych serwisów.

A ja chciałbym stworzyć strony ktore wyglądałyby od strony kodu mniej wiecej tak jak te strony:

http://www.missdesign.pl/

http://www.footballteam.pl/

http://fight-game.pl/index.php

http://s1.ftstreet.pl/

Jakich jezyków programowania sie uczyć?Proszę o linki do kursów online.

Czy nie bedą informatykiem(bez wyksztalcenia technicznego, o studiach nie wspominając), ucząc sie samemu programowania, bede w stanie tworzyć strony www takie jak te wyżej wymienione?

Za wszelkie rady dziekuje:)


(Drobok) #2

Html nie jest językiem programowania. Naucz się javascripta, potem jquery i będzie u ciebie lepiej. Możesz poprzedzić to asp.net/php, wszystko kwestia gustu :slight_smile:

Co do technikum, w nim w ogóle się nic co do stron internetowych nie nauczysz (chyba, że weźmiesz aplikacje internetowe jako specjalizację)


(system) #3

Wykształcenie tutaj do końca nie ma znaczenia. W przypadku programowania, trzeba mieć dużo samo-zaparcia asp.net to moim zdaniem byłby dobry wybór. Warto zaopatrzyć się w książki, na pewno nie można ograniczać się do samych kursów internetowych.

Pozdrawiam


(slepcu) #4

technologia stron WWW jest obszerna: HTML+CSS to tylko czubek góry lodowej, do tego dochodzi jeszcze JavaScript (+odpowiednie frameworki jak MooTools czy jQuery), języki po stronie serwera, administrowanie serwerem www oraz baza danych.

sam html jest odpowiedzialny tylko za prezentacje danych, a dokladnie za uklad i same dane; css jest tym co ubiera to w odpowiedni wyglad i czasem odpowiednie zachowanie.

dynamikę po stronie przeglądarki zapewnia JavaScript, ale to nie wszystko. Jako że są to technologie po stronie klienta (przeglądarki), każdy użytkownik mogłby to edytować. Potrzebna jest warstwa walidacyjna, zapewniająca wymianę danych pomiedzy baz danych i klientem, dodatkowo reagująca na różne akcje, dodająca specyficzne funkcjonalności.

Tu jest Tobie potrzebny serwer wraz z obsługą odpowiedniego jezyk programowania, np :

  • ciągle popularny PHP, fora z pomocami, tutorialami łatwo znalezc w sieci. Radzę odrazu zaczynać z jakimś frameworkiem.

  • dosc specyficzny, ale czesto poszukiwany na rynku pracy Asp.NET, teraz duzo sie mowi o Asp.Net MVC. Plusem jest kilka jezyków programowania do wyboru [C#, Visual Basic itp]

  • Ruby oraz modny framework Ruby on Rails, o troche innej składni, ale prostym do zrozumienia i posiadającym duze możliwości

  • Python wraz z Django, taki Ruby on Rails w świecie Pythona.

  • Node.js, Javascript po stronie serwera

  • Java + Spring, w polsce raczej malo popularny, na zachodzie wprost przeciwnie.

najprościej zacząć od PHP lub Asp.Net, jednak wątpie żeby to były technologie jutra. Następne trzy technologie rozwijają się najbardziej dynamicznie, możliwe że to one będą stanowić technologię jutra, jak nie one to to co z nich sie wykluje. Java jest wiecznie żywa…

jeszcze jest serwer bazy danych - wszyscy zaczynaja od MySQL’a, jest go łatwo nagrać, aż tak wiele nie trzeba się gimnastykować przy konfiguracji, idealny nie jest, ale przynajmniej sie wie czym jest baz danych.

jak widac zlożoność tematu jest spora. Mało który jeden człowiek wie o tym wszystko, technologii jest za wiele wiec raczej trzeba sie specjalizowac w jednej z nich, a reszte znac tylko w stopniu wystarczającym do uruchomienia i zrobienia prostych rzeczy.

co polecam ?

  1. PHP + MySQL -> XAMPP - gotowy pakiet serwera HTTP+PHP+MYSQL http://www.apachefriends.org/en/xampp.html

  2. ASP.NET + MS SQL Express = web platform http://www.microsoft.com/web/downloads/platform.aspx

  3. Node.js + CouchDB, ale tylko jesli masz linuxa. Wszystko oparte o jeden jezyk - JavaScript, zarówno po stronie przeglądarki, serwera jak i bazy danych.

linków musisz poszukac sam, ale google jset twoim wujkiem…