Programowanie układów

Witam, wydaje mi się że opanowałem już “programowanie na ekranie” teraz chciałbym zaprogramować coś co będzie działać fizycznie w tym temacie nie wiem nic, jedyne co to to że można programować płytki układów scalonych bodajże w jezykach C, BASCOM, jednak potrzeba programatora… Prosiłbym o ukierunkowanie mnie w tym temacie od samego poczatku czego zaczac sie uczyć, chciałbym osiągnąć np coś takiego że mam załóżmy jakiś miernik temperatury i żeby to działało z automatu jesli temp przekroczy 25stopni to sie wlacza wiatrak czy cos tego typu…

Wszystko zależy od rodzaju wybranego mikrokontrolera(do czego chcesz go używać - wymagania). Osobiście na początek polecam coś z firmy Atmel -> AVR (najlepiej jakiś gotowy starter, na allegro znajdziesz ich od groma). Co i jak znajdziesz na google - kursy/porady (zobacz na forum elektroda.pl).

Mała uwaga - musisz znać przynajmniej w stopniu dobrym angielski aby cokolwiek osiągnąć w uC.

Przede wszystkim dowiedz się jaka jest różnica pomiędzy mikroprocesorem, a mikrokontrolerem.

Nie, płytek nie można programować. Można programować znajdujące się na płytkach scalaki (niektóre).

Co do programatora, to faktycznie jest on wymagany, jednak jego wybór zależy od tego na jaką rodzinę mikrokontrolerów się zdecydujesz (bo wątpię byś wybrał jakieś mikroprocesory)

P.S.

Takie rzeczy można spokojnie osiągnąć bez wykorzystania uC, ale tutaj już trzeba się elektroniką zainteresować, a nie tylko programowaniem (zresztą, i tak radzę znać przynajmniej podstawy elektroniki)