Programowanie w notatniku


(Panika16) #1

Co ciekawego , jakie programy i jak można tam napisać:)?


(system) #2

Chyba bardziej masz na myśli pisanie skryptów *.bat niektórzy również piszą przykładowo w notatniku kod źródłowy cpp lub dowolnym innym języku programowania po to, żeby po-trenować pisanie bez debugger’a


(kamil_w) #3

W notatniku, to można napisać jedynie stronę www (html, js, css) lub ewentualnie jakieś skrypty (bat, vs). Programu raczej nie stworzysz, bo trzeba go skompilować, a tego Notatnik nie umożliwia.


(somekind) #4

Każdy program można napisać w notatniku. Tylko po co?


(Marcin) #5

Zależy w jakim języku piszesz. Po za tym co ma piernik do wiatraka. To że notatnik nie ma funkcji kompilowania kodu źródłowego, to nie znaczy, że nie stworzy się programu… Bzdury opowiadasz.


(etam) #6

W notatniku można napisać wszystko, w każdym języku programowania. Tylko potem trzeba dodatkowych narzędzi do kompilacji, interpretacji, czy dowolnej innej transformacji w zależności od zastosowania napisanego kodu. Inaczej mówiąc pliki cpp, java, js, html, css i długo by jeszcze wymieniać, różnią się od pliku txt ostatnimi literami po kropce w nazwie.


(scripter1) #7

Jak już napisali poprzednicy napisać w notatniku da się wszystko i w każdym języku ale po pierwsze trzeba dobrze znać ten język (bo notatnik nie ma żadnych pomocy), po drugie jest on mało wygodny (nie ma np. numerowania linii), po trecie jest trochę problemów z kodowaniem znaków (zwłaszcza kłopotliwe jest to przy pisaniu stron www) i po czwarte zależnie od tego co piszesz i w jakim języku zazwyczaj i tak trzeba użyć dodatkowo kompilatora który zazwyczaj jest zintegrowany z mniej lub bardziej zaawansowanym edytorem.


(Kriston Pl) #8

Teoretycznie można napisać wszystko praktycznie to jest nie wygodny. Ja polecam notepad++ jest kolorowanie składni większości języków programowania, dotego opcje zarządzania formatowaniem oraz numeracja linii, gdyby miał kompilator był by idealny!


(Razi) #9

Mając dobry edytor tekstowy (Kate, G/VIM, Notepad++), kompilator już w PATH i dobrą konsolę (Konsole w Dolphinie, albo Kate) oszczędza się wiele czasu w stosunku do uruchomienia IDE.

Mając do wyboru Dev-C++ i Notepad++ wybrałbym pisanie kodu w tym drugim, a w tym pierwszym jedynie kompilowanie (z racji tego że używanie konsoli pod Windowsem jest masochizmem, zwłaszcza gdy nie pisze się na swoim kompie i trzeba ręcznie PATH do kompilatora ustawiać). Trzeba tylko uważać żeby odświeżać otwarte pliki.

@abemus: Linuksowy Kate niemal spełnia twoje oczekiwania, kompilację można odpalić z konsolki u dołu.

W każdym razie notatnik, jako ten windowsowy notepad, do programowanie się NIE NADAJE. W żadnym stopniu nie pomaga, aczkolwiek i też nie przeszkadza, jak to robi Dev-C++ z tymi przepięknymi wcięciami.


(somekind) #10

Tylko po co w ogóle wyłączać IDE? :wink:


(Grzelix) #11

Aby dobrze pokazać pewne argumenty warto czasem użyć analogii do życia codziennego. Tak samo tutaj notatnik vs IDE można porównać do użytkowania Poloneza FSO vs Mercedes S Class. Jednym i drugim można przemiścić się punktu A do punktu B. Czyli spełniają swoją podstawową rolę. Natomiast czas, komfort, czerpanie przyjemności leżą po stronie Mercedesa, a prostota, łatwość dostępu po stronie Poloneza.

Ja osobiśćie nie wybrożam sobie rozwijanie projktu C# nawet w tak dobrze rozwiniętym edytorze jak Notepad++. Podpowiadanie składni, opisy metod, sprawdzanie typów, przemieszczanie się do definicji klas, pól, automatyczne usupełenianie pliku projektu itd, itp.

Ogólnie dla każego języka jestem zdania, że dopóki projekt nie przekracza jakieś dużej liczby klas/plików można do jego rozwijania używać notatnika. Ale od pewnego momentu jest to już czysty ascetyzm.


(Drobok) #12

Raczej masochizm :slight_smile:


([alex]) #13

drobok , a czym to się różni ? Ja nie widzę istotnej różnicy.


(Drobok) #14

No może istotnej nie, ale jest w tym oszczędność czasu i to dość spora :slight_smile:


(pain3hp) #15

w notatniku można napisać wszystko… Wasze posty są śmieszne. Odróżnijcie proszę, debugger, kompilator a edytor.


(Drobok) #16

To właśnie twój post jest śmieszny. Nie czytasz całości a komentujesz …


(Razi) #17

Masz IDE w autostarcie?

Poza tym: IDE typu Visual Studio, Qt Creator, Eclipse, NetBeans do kompilacji wymagają projektu. Nie jest to zbyt wygodne, gdy chce się napisać na szybko jakiś programik jedno, lub max. dwuplikowy (“g++ *.cpp” i po problemie).

Tak więc o ile sam windowsowy notepad i tamtejsza konsola to masochizm, to Kate i jego Konsole już jest przydatne i dość wygodne.