Programowanie w Visual Basic

Witam!

Jestem studentem pierwszego roku i została mi do zaliczenie jedynie informatyka, która nie wiąże się w żaden sposób z moim kierunkiem a także jeśli chodzi o język w którym programujemy. Nie mam do tego całkowicie głowy. Kazano mi wykonać pięć prostych programów które będa wykorzystywać (każdy coś innego) metody zawarte w wymaganiach chodzi o funkcje if do while itp … ciągi… Czy byłby ktoś w stanie pomóc ? Byłbym bardzo wdzięczny.

Na forum nie odrabiamy zadań domowych. Jeśli masz jakieś problemy ktoś z pewnością ci pomoże. Lecz nie zrobi tego za cb :slight_smile:

Tutejszy regulamin zabrania wykonywania całych zadań konkursowych/szkolnych/uczelnianych. Zacznij pisać sam, a kiedy będziesz miał z czymś problem, na pewno ktoś ci tu pomoże.

wiem jak pisać konstrukcje z if … i proste programy z wykorzystaniem wzorów ale nie rozumiem jak wykonać program z do while - pętlą i te trudniejsze i nie zrozumie … czy może w takim razie znajdzie się ktoś kto może nie na forum ale na priv pomoże ?

Napisz w tym temacie, czego DOKŁADNIE nie rozumiesz w treści etc.

VB ma to do siebie, że większość po tłumaczeniu na polski możesz bez problemu zrozumieć :slight_smile:

chodzi mi o to że po prostu nie potrafię wykonać konstrukcji wymienionych wyżej .

http://www.vb4all.pl/teoria/iso2/rozkazy/do.htm

przepraszam może i wydać się Wam to oczywiste ale niestety nie dla mnie … przegladałem tę stronę lecz i tak nie potrafię wykorzystać tej funkcji w prostym zadaniu …

Podaj treść i powiedz czego w niej nie rozumiesz.

pętla “do while”, to pętla która wykonuje się tak długo dopóki spełniony jest warunek sprawdzany na początku pętli

przyklad:

x = 0

Do While x < 10

x = x + 1

Loop

Podczas wykonywania pętli zmienna x zwiększa swoją wartość w każdym obiegu o 1 czyli x przyjmuje kolejno wartości: 1, 2, 3 itd. Jeżeli x osiągnie wartość 10 nastąpi wyjście z pętli.

Dobrze . A czy mógłbyś podać jakiś przykład zadania który mógłbym sobie rozpisać w Visualu i w razie co poprosić o radę ? Taki przykład który jak w temacie mógłbym oddać

Przykład w którym program wykorzystując pętlę “do while” rysuje wykres funkcji sinus po każdym kliknięciu w innym kolorze:

Private Sub Command1_Click()

Dim x1

Dim x2

Dim w1

    R = 255 * Rnd

    G = 255 * Rnd

    B = 255 * Rnd

    ' losowanie kolorów

    w1 = 0

    Do While w1 < 400

    x1 = w1

    x2 = x1 + 0.04

    Line (100 * x1, 1500 + 500 * Sin(x1))-(100 * x2, 1500 + 500 * Sin(x2)), RGB(R, G, B)

    w1 = w1 + 0.04

    Loop

End Sub

chodzi o programy działające na liczbach czy taż literach … nie potrzeba mi czegoś takiego … to ma być program który w prosty sposób pokazuje jak wykorzystuje się do while , if rózne typy zmiennych intiger single … or … and … floyd fajnie wytłumaczyłeś mi jak stosuje się do while teraz chciałem żebyś podał jakiś przykład zadania i chciałem spróbować sam to napisać żeby w razie co prosić o pomoc.

może wkleje przykładowy program który napisałem wykorzystując funkcję if…:

Program Obliczający średnią dwóch liczb. a następnie z tej średniej oblicza v sześcianu:

Public Class Form1

Private Sub Label3_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Label3.Click

End Sub

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

Dim a As Single

Dim b As Single

Dim srednia As Integer

Dim wynik As Integer

a = CSng(TextBox1.Text)

b = CSng(TextBox2.Text)

srednia = (a + b) / 2

wynik = srednia ^ 3

If wynik >= 500 And wynik <= 5000 Then

MsgBox(wynik & " " & “[j]^3” & " " & “Objętość właściwa”)

Else

MsgBox(wynik & " " & “[j]^3” & " " & “Objętość nie mieści się w wyznaczonym przedziale”)

End If

End Sub

End Class

Co w tym komunikacie robi ten zapis: “[j]^3” wywal go bo w zapis umieszczony w cudzysłowie oznacza tekst który w tym przypadku nie wiadomo co oznacza.

Jeśli już ma być, to może coś w tym stylu:

MsgBox(wynik & " " & srednia & "^3" & "Objętość właściwa")

Ćwiczenia powinny być związane z tematyką jaką przerabialiście i na odpowiednim dla was poziomie, a co tym było na wykładach czy ćwiczeniach to Ty powinieneś wiedzieć.

Może takie ćwiczonko: W trzech okienkach tekstowych wpisujemy dowolne liczby. Napisać program ustawiający te liczby od najmniejszej do największej.

Jak poszukasz w necie to można znaleźć wiele ćwiczeń, jak np tutaj:

http://www.e-programme.info/index.php?show=kurs,petle

widzisz podałeś przykładowe zadanie a ja nie wiem jak mam do niego dostosować pętlę … w tym tkwi problem

Dim liczba0, liczba1, liczba2, liczba3 as single

Niech liczba1=val(text1.text):liczba2=val(text2.text):liczba3=val(text3.text)

Porównujemy pierwszą liczbę z drugą i jeżeli druga liczba jest mniejsza to zamieniamy je.

Aby dokonać zamiany wprowadzamy zmienną pomocniczą: liczba0

If liczba1 > liczba2 Then liczba0 = liczba1: liczba1 = liczba2: liczba2 = liczba0

W ten sam sposób porównujemy liczbę1 z liczbą3

Po znalezieniu liczby najmniejsze pozostaje tylko porównać w ten sam sposób liczbę2 i liczbe3

No i na zakończenie wpisujemy: text1.text=liczba1:text2.text=liczba2:text3.text=liczba3

to może napisz, co studiujesz

Nie bardzo to wciąż rozumiem … widzisz jaki program wkleiłem wcześniej więc widzisz jakie mam pojęcie o wszystkim moje umiejętności rozpoczynają się od zadeklarowania zmiennych wypisania skąd one mają byc zaczerpnięte wzór i tekst box … ewentualnie funkcja if … więc nie wiem jeśli irytuje Cię bo moim zdaniem już raczej tak moja nie wiedza to po prostu zakończmy ten temat może napisze to co potrafie chodź i tak to w ogóle nie wystarczy … a jeśli masz czas i chęci to po prostu czy byś mi mógł jakoś to metodą prób i błędów pomóc napisać… ja bym napisał co już mam… brakuje mi 3 programów które wykorzystywały by właśnie te funkcje które on by raczej wolał zobaczyć których ja niestety nie potrafię … bo nawet jak poczytam przykładowe zadania to nie wiem jak się za to zabrać… nawet jeśli są opisane takim językiem który do mnie w ogóle nie trafia :frowning:

Dodane 27.05.2012 (N) 0:15

Studiuje mechanikę i budowę maszyn na politechnice poznańskiej …