Programowanie w Visual Basic

(Adrian Strozik) #1

Witam!

Jestem studentem pierwszego roku i została mi do zaliczenie jedynie informatyka, która nie wiąże się w żaden sposób z moim kierunkiem a także jeśli chodzi o język w którym programujemy. Nie mam do tego całkowicie głowy. Kazano mi wykonać pięć prostych programów które będa wykorzystywać (każdy coś innego) metody zawarte w wymaganiach chodzi o funkcje if do while itp ... ciągi... Czy byłby ktoś w stanie pomóc ? Byłbym bardzo wdzięczny.

(Drobok) #2

Na forum nie odrabiamy zadań domowych. Jeśli masz jakieś problemy ktoś z pewnością ci pomoże. Lecz nie zrobi tego za cb :slight_smile:

(Frankfurterium) #3

Tutejszy regulamin zabrania wykonywania całych zadań konkursowych/szkolnych/uczelnianych. Zacznij pisać sam, a kiedy będziesz miał z czymś problem, na pewno ktoś ci tu pomoże.

(Adrian Strozik) #4

wiem jak pisać konstrukcje z if ... i proste programy z wykorzystaniem wzorów ale nie rozumiem jak wykonać program z do while - pętlą i te trudniejsze i nie zrozumie .. czy może w takim razie znajdzie się ktoś kto może nie na forum ale na priv pomoże ?

(Drobok) #5

Napisz w tym temacie, czego DOKŁADNIE nie rozumiesz w treści etc.

VB ma to do siebie, że większość po tłumaczeniu na polski możesz bez problemu zrozumieć :slight_smile:

(Adrian Strozik) #6

chodzi mi o to że po prostu nie potrafię wykonać konstrukcji wymienionych wyżej .

(Drobok) #7

http://www.vb4all.pl/teoria/iso2/rozkazy/do.htm

(Adrian Strozik) #8

przepraszam może i wydać się Wam to oczywiste ale niestety nie dla mnie .... przegladałem tę stronę lecz i tak nie potrafię wykorzystać tej funkcji w prostym zadaniu .....

(Drobok) #9

Podaj treść i powiedz czego w niej nie rozumiesz.

(floyd) #10

pętla "do while", to pętla która wykonuje się tak długo dopóki spełniony jest warunek sprawdzany na początku pętli

przyklad:

x = 0

Do While x < 10

x = x + 1

Loop

Podczas wykonywania pętli zmienna x zwiększa swoją wartość w każdym obiegu o 1 czyli x przyjmuje kolejno wartości: 1, 2, 3 itd. Jeżeli x osiągnie wartość 10 nastąpi wyjście z pętli.

(Adrian Strozik) #11

Dobrze . A czy mógłbyś podać jakiś przykład zadania który mógłbym sobie rozpisać w Visualu i w razie co poprosić o radę ? Taki przykład który jak w temacie mógłbym oddać

(floyd) #12

Przykład w którym program wykorzystując pętlę "do while" rysuje wykres funkcji sinus po każdym kliknięciu w innym kolorze:

Private Sub Command1_Click()

Dim x1

Dim x2

Dim w1

R = 255 * Rnd

G = 255 * Rnd

B = 255 * Rnd

' losowanie kolorów

w1 = 0

Do While w1 < 400

x1 = w1

x2 = x1 + 0.04

Line (100 * x1, 1500 + 500 * Sin(x1))-(100 * x2, 1500 + 500 * Sin(x2)), RGB(R, G, B)

w1 = w1 + 0.04

Loop

End Sub

(Adrian Strozik) #13

chodzi o programy działające na liczbach czy taż literach ... nie potrzeba mi czegoś takiego ... to ma być program który w prosty sposób pokazuje jak wykorzystuje się do while , if rózne typy zmiennych intiger single ... or .. and ... floyd fajnie wytłumaczyłeś mi jak stosuje się do while teraz chciałem żebyś podał jakiś przykład zadania i chciałem spróbować sam to napisać żeby w razie co prosić o pomoc.

może wkleje przykładowy program który napisałem wykorzystując funkcję if...:

Program Obliczający średnią dwóch liczb. a następnie z tej średniej oblicza v sześcianu:

Public Class Form1

Private Sub Label3_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Label3.Click

End Sub

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

Dim a As Single

Dim b As Single

Dim srednia As Integer

Dim wynik As Integer

a = CSng(TextBox1.Text)

b = CSng(TextBox2.Text)

srednia = (a + b) / 2

wynik = srednia ^ 3

If wynik >= 500 And wynik <= 5000 Then

MsgBox(wynik & " " & "[j]^3" & " " & "Objętość właściwa")

Else

MsgBox(wynik & " " & "[j]^3" & " " & "Objętość nie mieści się w wyznaczonym przedziale")

End If

End Sub

End Class

(floyd) #14

Co w tym komunikacie robi ten zapis: "[j]^3" wywal go bo w zapis umieszczony w cudzysłowie oznacza tekst który w tym przypadku nie wiadomo co oznacza.

Jeśli już ma być, to może coś w tym stylu:

MsgBox(wynik & " " & srednia & "^3" & "Objętość właściwa")

Ćwiczenia powinny być związane z tematyką jaką przerabialiście i na odpowiednim dla was poziomie, a co tym było na wykładach czy ćwiczeniach to Ty powinieneś wiedzieć.

Może takie ćwiczonko: W trzech okienkach tekstowych wpisujemy dowolne liczby. Napisać program ustawiający te liczby od najmniejszej do największej.

Jak poszukasz w necie to można znaleźć wiele ćwiczeń, jak np tutaj:

http://www.e-programme.info/index.php?show=kurs,petle

(Adrian Strozik) #15

widzisz podałeś przykładowe zadanie a ja nie wiem jak mam do niego dostosować pętlę ... w tym tkwi problem

(floyd) #16

Dim liczba0, liczba1, liczba2, liczba3 as single

Niech liczba1=val(text1.text):liczba2=val(text2.text):liczba3=val(text3.text)

Porównujemy pierwszą liczbę z drugą i jeżeli druga liczba jest mniejsza to zamieniamy je.

Aby dokonać zamiany wprowadzamy zmienną pomocniczą: liczba0

If liczba1 > liczba2 Then liczba0 = liczba1: liczba1 = liczba2: liczba2 = liczba0

W ten sam sposób porównujemy liczbę1 z liczbą3

Po znalezieniu liczby najmniejsze pozostaje tylko porównać w ten sam sposób liczbę2 i liczbe3

No i na zakończenie wpisujemy: text1.text=liczba1:text2.text=liczba2:text3.text=liczba3

(Mmow) #17

to może napisz, co studiujesz

(Adrian Strozik) #18

Nie bardzo to wciąż rozumiem ... widzisz jaki program wkleiłem wcześniej więc widzisz jakie mam pojęcie o wszystkim moje umiejętności rozpoczynają się od zadeklarowania zmiennych wypisania skąd one mają byc zaczerpnięte wzór i tekst box ... ewentualnie funkcja if ... więc nie wiem jeśli irytuje Cię bo moim zdaniem już raczej tak moja nie wiedza to po prostu zakończmy ten temat może napisze to co potrafie chodź i tak to w ogóle nie wystarczy .. a jeśli masz czas i chęci to po prostu czy byś mi mógł jakoś to metodą prób i błędów pomóc napisać... ja bym napisał co już mam... brakuje mi 3 programów które wykorzystywały by właśnie te funkcje które on by raczej wolał zobaczyć których ja niestety nie potrafię ... bo nawet jak poczytam przykładowe zadania to nie wiem jak się za to zabrać... nawet jeśli są opisane takim językiem który do mnie w ogóle nie trafia :frowning:

-- Dodane 27.05.2012 (N) 0:15 --

Studiuje mechanikę i budowę maszyn na politechnice poznańskiej ...