Programowanie zewnetrzne procesora?


(fedora24x) #1

Hej, może ktoś próbował albo widział gdzieś w interenecie jak zapalańcy umiejszczają typowy procesor z komputera np. Petium 4, Celeron, itp w poza płytą główna, np. na specjalnej podstawce “prototypowej” z wyprowadzonymi wszystkimi pinami (bodajze 64 piny) ? I programował zewntrznie, coś podobnego do zabawy z AVR, lub STM32?? Tak aby procesor wykonywał program z EEPROMA czy z karty SD?


(hindus) #2

Przede wszystkim nie myl procesora (Pentium, Celeron) i mikrokontrolera (AVR, ARM, STM). Ten pierwszy na pokładzie nie ma absolutnie żadnych peryferiów, pamięć musisz mu dostarczyć z zewnątrz, do obsługi I/O potrzebujesz dodatkowych układów. Nawet pierwsze mikroprocesory pokroju Intela 8080 wyglądające z zewnątrz zupełnie jak ATMega32 nie miały z nią nic wspólnego i wymagały dodatkowych układów (kontrolera pamięci i zegara). A to był bardzo prymitywny układ, w prostej i dużej obudowie. Kity istnieją, mi się udało znaleźć taki: http://www.kswichit.com/8080kit/8080kit.htm

Zobacz ile dodatkowych peryferiów jest tam dostarczonych. A im nowocześniejszy procesor tym więcej potrzeba do jego obsługi. Dlatego o ile taki kit na 8-bitowy procesor 8080 jest jeszcze do przyjęcia, to obsługa 32-bitowych współczesnych procesorów wymaga w zasadzie pełnowymiarowej płyty głównej.

Dlatego dużo łatwiej, do hobbystycznych zastosowań, wybrać coś z rodziny AVR, STM czy jakikolwiek inny z mikrokontrolerów z rdzeniem opartym o procesor ARM. Intel jest do takich zastosowań zbyt skomplikowany i za mało energooszczędny, obecnie jego siła polega głównie na ogromnej bazie oprogramowania pod ten procesor… Ale ze względu na kompatybilność wsteczną ta architektura jest mocno przestarzała :slight_smile: co zresztą pokazują ostatnie cyrki ze Spectre i Meltdownem.


(fedora24x) #3

Dzięki, poczytam o tym kicie. Tak wiem ze procesor to nie mikro kontroler :smiley: Ogólnie , pomogłes